Tájékoztatással lehetne visszaszorítani az élelmiszer-pazarlást
Az élelmiszer-pazarlás csökkentése a háztartásokban nagymértékben a fogyasztók felvilágosításán múlik, és semmi esetre sem a megszorításokon – jelentette ki az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke.
Horia Constantinescu szerdán részt vett a fogyasztóvédelmi világnap (március 15-e - szerk. megj.) apropóján szervezett online vitán, ahol azt kérdezték tőle, hogy véleménye szerint milyen intézkedéseket lehetne hozni a háztartási élelmiszer-pazarlás csökkentésére, hiszen a legutóbbi adatok szerint a lakosság által megvásárolt élelmiszer több mint 40 százaléka a kukában végzi – számolt be az Agerpres.
Constantinescu azt válaszolta, hogy átélte az 1989 előtti „jegyrendszert”, amikor a párt rendelkezésére cukorból, olajból, stb. csak a megszabott fejadagot lehetett megvásárolni havonta. Szerinte, ha valami hasonló, hasznosnak bizonyuló elvhez szeretnénk visszatérni, hogy bizonyos dolgokból csak egy adott mennyiséget lehessen vásárolni, a fogyasztók felvilágosultságára kellene alapozni, és semmiképpen a korlátozásra. Leszögezte azonban, hogy semmiképpen nem szeretné a jegyrendszerre való visszatérést.
Nyomatékosította, hogy manapság már nincsenek olyan, a fiatalokat megszólító akciók, például hulladékok összegyűjtése az erdőkben, amelyek a környezet tiszteletére nevelnék őket. Constantinescu szerint a fiatal generációk csak akkor értenék meg teljességgel, hogy miért nem kellene szemetelniük, ha ők maguk szednék össze egy-egy ilyen akció során a természetben szétszórt hulladékot.
„A gyerekeknek szocializálódniuk kell, a gyerekeknek dolgozniuk kell, a gyerekeknek meg kell érteniük, hogy a környezetet tiszteletben kell tartani. Ezt készségként csak akkor sajátítják el, ha ők maguk szedik össze a szemetet; akkor valószínűleg megérik bennük az, hogy ne szemeteljenek a természetben” – fogalmazott az ANPC elnöke.
Mint beszámoltunk róla, múlt hónapban fogadták el azt az intézkedéscsomagot, amely az élelmiszerpazarlás megelőzésére és mérséklésére irányul. A törvénytervezet lehetőséget teremt arra, hogy az élelmiszerláncban tevékenykedő gazdasági szereplők rászorulóknak adományozzák az élelmiszerfelesleget.
CSAK SAJÁT