Örömhír a prosumereknek: bővülnek a jogaik – a földgázszámláikat is kompenzálhatják az energiatöbblet értékével

Több lehetőséget nyújt a villamosenergiatermelő-fogyasztóknak, azaz a prosumereknek az energiatöbblet kompenzálására, elszámolására az RMDSZ által kidolgozott törvény, melyet a napokban fogadott el a képviselőház.

A jelenlegi két év helyett akár havonta is igényelhetik a szolgáltatótól a pénzügyi elszámolást az általuk megtermelt, és el nem használt energia értékére, ezt az értéket felhasználhatják a saját, vagy mások tulajdonában levő fogyasztási pontok számláinak kompenzációjára, még a földgázszámláik törlesztésére is, összegezte a törvényben szavatolt legfontosabb jogokat a Maszol megkeresésére Antal Lóránt szenátor, a jogszabály egyik kidolgozója.

Folyamatosan emelkedik a prosumerek száma

A törvényt a jelenlegi helyzet rendezésére és jobbítására kezdeményezték, fejtette ki Antal Lóránt. A szenátus energiaügyi, energetikai infrastruktúra és altalajkincsek bizottságának elnöke leszögezte, már júliusban több mint 85 ezer prosumert jegyzett a az energiaszabályozó hatóság. A napokban arról tájékoztatták egy bizottsági meghallgatáson, hogy az évet közel 130 ezer villamosenergiatermelő-fogyasztóval zárja majd az ország.

Illusztráció: Pexels

„Ez egy jelentős közösség, egy új villamosáram-termelő kategória, akiket az eddigi törvényekben kevésbé tartottak számon. Ez azt is jelenti, hogy széleskörű érdeklődés övezi a napelemrendszerek telepítését a társadalomban, ezért olyan törvényekre van szükség, amelyek támogatják és nem lehetetlen helyzetbe hozzák a prosumereket: arra kell törekedni a törvényhozás szintjén, hogy a megtermelt energiatöbblet kompenzációját és ennek kezelésének a rendszerét jobbá tegyük, hiszen ez a jövő. Ezt a törekvést mozdítja ki a holtpontról a jelenlegi törvény” – mondta a szenátor.

Felidézte, két évvel ezelőtt ugyan megnyitották a lehetőséget a prosumerek által termelt többletenergia egy korrektebb elszámolására, de több korlátozás szűkítette a lehetőségeiket, ezeket orvosolja a jelenleg elfogadott törvény, annál is inkább, hogy egyre több prosumer kapcsolódhat be a rendszerbe, pályázati úton támogatást kaphatnak a napelemek vásárlására, szerelésére, taglalta a szakpolitikus.

El is adományozható a többletenergia

Jelenleg, ha valaki felszerelt egy 10 kilowattos rendszert, de csak 3 kilowattot használ el, a többi hetet betermeli a hálózatba, akkor ennek a többletnek az értékét csak két év után számolja el a szolgáltató. Az RMDSZ által kidolgozott törvény azonban megteremti a havi kompenzáció lehetőségét. Egyrészt kompenzálni lehet a hálózatból elfogyasztott mennyiséget, ugyanis a háztartások akkor is fogyasztanak, amikor a saját napelem-rendszerük éppen nem termel, mert nem süt a nap. Másrészt a pénzügyi elszámolást is havonta lehet kérni.

Fotó: Antal Lóránt Facebook oldala

További módosítás, hogy a megtermelt többletenergia felett rendelkezhetnek a prosumerek, azt átirányíthatják más fogyasztási pontokra, rászoruló háztartásoknak, kórházaknak, kultúrotthonoknak, vagy saját családtagjaiknak adományozhatják.

A többletet ugyanakkor felhasználhatják saját földgáz-számláik kompenzálására, ha ugyanaz a villamos energia és a földgázszolgáltatójuk, akkor a többlet áramért járó pénzzel törleszthetik az elhasznált gáz árát, részletezte Antal Lóránt.

„A most elfogadott törvény nemcsak megteremti a havi kompenzációk kifizetésének a lehetőségét, de újabb két változást vezet be a román jogrendbe: megadja a lehetőséget arra, hogy a többletenergia értékével ki lehessen fizetni a földgázszámlát, vagy arra, hogy kórházaknak, iskoláknak, rászoruló családoknak, más családtagok tulajdonában lévő fogyasztási pontoknak adományozzák a megtermelt többletet" – magyarázta Bende Sándor képviselő, a képviselőház ipari szakbizottságának elnöke kifejtette.

Következnek még a módszertani szabályozások

A törvény a prosumerek kategóriáinak besorolását is módosítja, tulajdonképpen megemelve a határértékeket. Jelenleg két kategória létezik: a nulla és 200 kilowatt között termelő prosumer, valamint a 200 és 400 kilowatt között termelő.

Fotó: Kovászna megyei Közüzemek

A különbség a kettő között, hogy a kisebb termelőknek egy az egyben kompenzálták a megtermelt és az elfogyasztott energia mennyiségét. Tehát amit nappal megtermeltek, azzal kompenzálhatták, amit sötétedés után a hálózatból szívtak le, viszont ki kellett fizetniük pluszba a különböző költségeket, az elosztás, szállítás és a zöld bizonylat díját. A másik kategóriába tartozó prosumerek pedig pénzt kaptak a többletért, tehát azért amit megtermeltek, de nem fogyasztottak el. Mindkét kategória határértékeit felemelték a törvényben, a 200 kilowattos felső határt 400-ra, a 400-at pedig 900-ra magyarázta Antal Lóránt.

A szenátor hangsúlyozta, a törvény kidolgozása során figyelembe vették minden érintett fél szempontját annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyék a rendszert. A jogszabályt még ki kell hirdesse az államfő, majd ki következnek a módszertani szabályozások, ám a kezdeményezők abban bíznak, ez gördülékenyen megy majd, mert a törvény világos támpontokat nyújt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?