banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Hatályba lép két új törvény – civil szervezet lobbizik a szaktárcánál az alaposabb tájékoztatásért

Két fontos törvény is megjelent a Hivatalos Közlöny idei első számában, így hétvégén hatályba lép a diákokat szexuálisan zaklató pedagógusok büntetésére vonatkozó szigorítás, ugyanakkor ezentúl a diplomamunka-kereskedésért és a plagizálásért is borsos bírság lesz kiszabható.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

Előbbi jogszabályról már a Maszolon is beszámoltunk, amikor azt tavaly decemberben a képviselőház döntő házként megszavazta. Annak értelmében bűncselekménynek minősül a hivatali tisztség szexuális visszaélésre való felhasználása, az ezért kiszabható büntetés pedig magasabb, amennyiben a bűncselekményt egyetemi vagy iskolai tanár követte el egy tanuló ellen. A három hónaptól hat évig terjedő szabadságvesztés mellett a zaklatót a hivatása gyakorlásától is eltilthatják.

Ugyanúgy az év első Hivatalos Közlönyében jelent meg a törvénymódosítás, amelynek értelmében a 100 ezertől 200 ezer lejig terjedő pénzbírságot szabhatnak ki azokra, akik egyetemi diplomamunkákat, disszertációkat vagy doktori dolgozatokat kínálnak eladásra, vagy vásárolnak, de még azokat is, akik bármilyen tudományos munkát felkínálnak vagy plagizálnak. 50 ezer és 100 ezer lej közötti bírságot róhatnak ki azokra is, akik engedély nélküli képzéseket kínálnak – mutatott rá a szombaton hatályba lépő törvényre Cristi Danileț.

A kolozsvári bíró csütörtöki Facebook-bejegyzésében tájékoztatott a tavaly elfogadott jogszabály megjelenéséről, ugyanakkor az a civil szervezet, amelyiknek tagja felhívta a figyelmet arra, hogy elképesztő iramban bővülnek a hatályon lévő törvények. A VeDemJust egyesület arról tájékoztatott, hogy 2023-ban naponta egynél több törvény jelent meg és háromnaponta sürgősségi rendelettel bővítették a jogszabályokat. „Romániában jelen pillanatban közel 12 ezer jogszabály van érvényben. Valóságos törvényi inflációval van dolgunk” – fogalmaznak.

Kimutatásuk alapján négyévente nagyjából ezerrel bővül a törvények, rendeletek és sürgősségi rendeletek száma, amelyek hatályba lépésük után alkalmazhatóak. Csakhogy a civil szervezet szerint problémát jelent, hogy a civil lakosságot erről nem tájékoztatják megfelelően, hiányolják az olyan kormányprogramokat, amelyek rendszeresen csokorba gyűjtenék a hatályon lévő jogszabályokat és az „emberi nyelvre lefordítva” ismertetnék. „Emiatt a VeDem Just azt kéri az igazságügyi- és a tanügyminisztertől, hogy szenteljen figyelmet ezen szükségletnek. A törvényt mindenkinek ismernie kell, és igazságtalan, hogy az embereket olyan normatívákért büntessenek, amit nem ismernek vagy nem értenek” – fogalmaz a Danileț.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?