Több mint ezer gyermeknek csengettek be Sarmaságon

A mai nappal ismét feltárult a sarmasági diákok, gyermekek előtt az ismeretek birodalma, és az iskolát élet zengi be. „Ezen az úton egyesek szorongva, izgatottan indulnak el, mások magabiztosan, bátran lépegetnek tovább. Ezen az úton egy csapat indul el, amelyiknek minden egyes tagja egyformán fontos” – mondta Székely Csaba a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum igazgatója.

A bölcsődések szüleihez fordulva elmondta, a megszokott otthoni nyugalmat felváltja egy teljesen új élet, amely a maga bensőségében már szabályokat is rejteget, de a bölcsőde olyan hely, ahol apró lépésekkel nagy utak kezdenek el kibontakozni. A Sarmasági 1. Számú Bölcsőde falai között különleges kalandok várnak majd a kicsikre, ahol a játék tanít, az érdeklődés formál, és a nevetés mindent könnyebbé tesz. Az előkészítő osztályos gyermekekhez intézve szavait hangsúlyozta, elérkezett az idő, amikor el kell engedni az óvónénik kezét, hogy a tanító néninek nyújthassák. Az ötödikeses számára az igazgató új kihívásokat ígért, új tantárgyakkal, tanárokkal, osztályfőnökkel. „Mostantól a tanulásé lesz a főszerep, mely az élet természetes része” – fordult feléjük, majd a nyolcadikosoknak, akik az alsóbb évfolyamok példaképei, és a továbbtanulás, felvételi előtt állnak, azt üzente, mindent meg kell tenni, hogy a legjobb eredményeket érjék el.A szerző felvétele

Az iskola és az elért eredmények kapcsán elmondta, „a Sarmasági 1. Számú Szakképző líceum akármikor fel tudja venni a versenyt a megye iskoláival, mert az érettségire jelentkezők száma szerint 77 százalékos eredménnyel érettségiztek, és az autószerelő szakosaink nagy sikerrel képviselték az iskolánkat az Erasmus+ szakmai tevékenységein”. Végezetül azt kívánta, hogy az új tanévben is dolgozzanak együtt a közös célokért, közös akarattal, egyetértésben, hogy minél több diák érjen el sikereket tanulmányaiban.

Kovács Tibor alpolgármester üdvözlő beszédében biztosította a jelenlévő gyermekeket, fiatalokat, hogy itt, jó kezekben vannak, mert az iskola második otthonuk. „Bízom benne, hogy az új tanév meghozza a várt eredményt, és az elképzeléseitek, terveitek valóra vállnak. Ehhez csak annyira van szükségetek, hogy a már meglévő tudásotokat bővítsétek, előhozzátok a bennetek rejlő tehetséget, mert hiszem, hogy mindannyian tehetségesek vagytok valamiben, csak meg kell találnotok a megfelelő módját, hogy megmutassátok” – fogalmazott az alpolgármester. A pedagógusokhoz szólva elmondta, a gyermekeket fel kell készíteni az élet szép, de ugyanakkor árnyoldalaira is, és közben arra kell törekedni, hogy megőrizzék nemzeti identitásukat, kultúrájukat és büszkék legyenek szülőföldjükre.

Dari Tamás RMDSZ-es prefektus köszöntő beszédében elmondta, a közelmúltban állami és európai alapokból megvalósult beruházások jobb feltételeket biztosítanak a tanulóknak, és hogy a legutóbbi jogszabályi változtatások a tanároknak megadják a megérdemelt jutalmat azokért az erőfeszítésekért, amelyeket az oktatás minőségének javításáért tesznek. A hatóságok, az iskola és a szülők közötti kommunikáció elengedhetetlen, hiszen csak közös munka révén biztosíthatjuk diákjaink sikerét. Egy híres francia filozófus gondolataival élve, ,,az iskolának csak két célja lehet. Az egyik az, hogy a gyermeknek olyan általános ismereteket adjon át, amelyeket természetesen majd felhasznál: ez az oktatás. A másik az, hogy a ma gyermekét felkészítse a holnap emberévé, ez pedig a nevelés” – fogalmazott.

,,Míg a környéken csend honolt a tegnapi nap és azelőtt, most zajos, népes gyereksereg, szülők lepték el az iskolát. Úgy gondolom, hogy mindenki vegyes érzelmekkel lépte át az iskola küszöbét e mai nap” – mondta Seres Dénes parlamenti képviselő üdvözlő beszédében, majd külön köszöntötte a gyermekeket, fiatalokat, a pedagógusokat, szülőket. A képviselő kiemelte, fontos az anyanyelven való oktatás, a kultúra, a hagyományok megélése, melyben Sarmaság mindig példát mutat. Mindez olyan összetevő, ami a megmaradást szolgálja.  

Székely Csaba a Maszolnak elmondta, a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum (a lompérti és ilosvai tanintézményekkel együtt) 27 bölcsődéssel, 164 óvodással, 272 elemi osztályossal, 197 általános iskolással, 11 természettudomány szakos középiskolással és 52 autószerelő szakoktatású magyar diákkal kezdi a 2023-2024-es tanévet, összesen 55 osztállyal. Ebből négy előkészítő, három ötödik, egy középiskolás és egy szakosztály. Tanintézményeikben nem folyik látványos felújítás, a Sarmasági 1-es és 2-es Számú Óvodákban a fűtésrendszer modernizálása zajlik, ugyanis hőszivattyús fűtésre térnek át a helyi önkormányzat támogatásával. Akárcsak az előző években, idén is pedagógushiány van a szakképzés területén, de remélik, hogy sikerül az idén is megoldani a hiányt nyugdíjas, képzett szakemberek újraalkalmazásával. A diákok szállítása a község területén a helyi önkormányzat által biztosított buszokkal történik, amelyeket a közeljövőben környezetbarát, elektromos buszokra cserélnek.

Kapcsolódók

Kimaradt?