A szilágysági magyar pedagógusok felkészülten várják a tanévkezdést

Még néhány nap az iskolakezdésig, a tanárok, diákok, gyermekek már javában készülnek az új tanévre. A szilágysági magyar tagozatos iskolák vezetőit kérdeztük a hétfői iskolakezdésről, az őszi szünetben végzett munkálatokról, és az esetlege változásokról.

A szilágysomlyói és a szilágyperecseni iskolában új igazgató várja a tanulókat

A szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola a város egyetlen teljesen magyar nyelvű intézményeként a 2023/2024-es tanévet összesen 217 tanulóval kezdi. Ebből 114 elemi osztályos (előkészítő osztályban 23 gyerek) és 103 V-VIII osztályos. Az intézmény 10 osztállyal működik (VI. osztályban párhuzamos osztályok vannak), előkészítő osztálytól VIII. osztályig. Bár az iskola épülete teljes felújításra szorul, az idén nyáron csupán kisebb csinosítgatásra volt lehetőség, kifestették az előkészítő és az V. osztályt fogadó tantermet. Az idei tanévtől kezdődően új igazgatója lett az iskolának, Kovács Zoltán Zsolt személyében. Az intézményben dolgozó pedagógusok nagy része címzetes tanár, évek óta az iskolában tevékenykedik. Minden katedra lefedésre került, az iskola nem küzd tanárhiánnyal.

„A Báthory István Általános Iskola vezetősége, tantestülete szeretettel várja hétfőtől a tanulókat az új tanévben!” – üzente Kovács Zoltán Zsolt iskolaigazgató.

Kovács Zoltán | A szerző felvételei

A Szilágyperecseni Általános Iskola nyugdíjas igazgatónője, Filip Gyöngyi elmondta, a tartalmas nyár után nagyon örülnek, hogy egy tartalmas tanév elé néznek. Tanintézményükben összesen 406 gyermek kezdi az új tanévet, amelyek közül magyar tagozaton 286 gyermek szerepel. ,,Óvodánkban magyar tagozaton öt+egy csoport működik, ezek közül öt csoport napközis és egy csoport rövid programmal, összesen 84 gyermekkel. Elemi szinten az öt külön osztályban 106 gyermek, általános szinten a négy osztályban 96 gyermek kezd magyarul. Tanulóinknak lehetőségük van délutáni oktatásban részesülni az úgynevezett After schoolon, amit a Diakónia alapítvány és a helyi tanács működtet” – ismertette.

Az általános felújítások mellett, a PNDL pályázatokon keresztül, az óvodában folytatódik a teljes felújítás, illetve véglegesítették az iskola teljes felújítását és korszerűsítését. Megnyertek egy PNRR-s pályázatot is, mely lehetőséget ad a sportterem felszerelésének felújítására (öltöző bútorzat, asztalitenisz asztalok, sporteszközök), az óvodában hét terem digitális és didaktikai anyagokkal történő felszerelésére, illetve informatikai és pszichopedagógiai kabinet létrehozására az óvodában.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Meleg étel országos program folytatódik, így mind a 406 gyermek háromfogásos meleg ebédben részesül a 2023-2024-es tanévben is. Bár elég nagy hiány van fizika, kémia és angol szakos tanárokban, nagy örömünkre szolgál, hogy nem szenvedünk pedagógushiányban és a tantárgyakat szakképzett tanárok tanítják. Októbertől tervezzük a délutáni zenei oktatás bevezetését több hangszeren. Idén is visszatérítjük az ingázó pedagógusainknak az oktatással kapcsolatos utazási költségeket, valamint az iskola vezetésében nagy változás elé nézünk. Nyugdíjba vonulásomat követően Máté Zoltán biológia szakos tanár veszi át az intézmény igazgatását” – mesélte Filip Gyöngyi.

Jelenleg két iskolabusszal rendelkezik a tanintézmény, várják, hogy megkaphassák a megpályázott új elektromos mikrobuszt is, amellyel Badacsonyból és Szécsből oldják meg a tanulók ingázását. „Újult erővel indulunk neki az új tanévnek és remélhetőleg sikerekben gazdag tanévet tudhatunk majd magunkénak. Kívánunk minden oktatási intézménynek Istentől megáldott boldog új tanévet, a gyerekeknek tudásszomjat, a szülőknek és pedagógusoknak nevelő, oktató, türelmes, támogató lelkületet!” – fogalmazott az egykori igazgatónő.

Zilahi iskolák

A Zilahi Református Wesselényi Kollégium, Szilágy megye egyetlen olyan magyar nyelven működő oktatási intézménye, amely óvodától érettségiig minden oktatási szinten fogadja a város és a megye magyar anyanyelven tanulni vágyó diákjait. A 2023-2024-es tanévet 476 diákkal kezdik, amelyből 53 óvodás, 122 kisiskolás, 117 általános iskolás, 184 középiskolás diák. Minden tanítási szinten hiánytalanul, három óvodai csoporttal és 17 osztállyal indítják az idei tanévet. A középiskola szintjén két-két osztállyal működnek párhuzamosan: egy reál, matematika-informatika szak és egy vokacionális, humán-teológia szak. Mindkét osztály teljes létszámmal indul az idei tanévben is.

„Az iskolai épület 2019-2021-ben egy uniós energetikai projektnek köszönhetően megújult, amit saját erőből sikerült kiegészíteni egy teljes belső berendezési felújítással is. Jelen pillanatban tehát egy teljesen felújított és berendezett épületben kezdhetjük el az új tanévet. Természetesen a laboratóriumok és tornaterem, valamint a saját udvar problémáját ez még nem oldja meg, de mindannyiunk örömére szolgál, hogy a 2022-ben elkezdett új iskola építkezési munkálata a terv szerint halad, és Isten segítségével 2025-ben a jelen pillanatban még hiányosságként megélt problémák is mind megoldódnak – ismertette Bara Lajos iskolaigazgató.

Harminchat szakképzett, jól felkészült pedagógus dolgozik az oktatási intézményben, akik szívügyüknek tekintik a rájuk bízott ifjak jövőjének megalapozását. Minden tantárgyat szakképzett tanár tanít. A pedagógusok 80 százaléka I. és II. fokozattal rendelkezik. Két tanárunk doktori címet szerzett. ,,Kiváló szakmai felkészültséggel rendelkező, elkötelezett pedagógusaink célja a megye minden részéből hozzánk érkező diákok felzárkóztatása, tanulmányaiknak segítése. Nagy kihívás azonban diákjaink számára a  román nyelv és irodalom érettségi megugrása, ugyanis elvárás, hogy diákjaink jól értsék és beszéljék a nyelvet. Sajnos a megye magyar településeiről érkező diákjaink nagy százaléka nem tudja elsajátítani anyanyelvi szinten a román nyelvet a középiskola évei alatt, ezért nagyon sokszor kiváló képességű diákok is alulmaradnak e kihívás teljesítésében, annak ellenére, hogy a tantárgyat tanító pedagógusok minden támogatást megadnak a felkészülésben. Bízunk benne, hogy ez kiigazításra kerül a közeljövőben” – fogalmazott az iskolaigazgató.

Az oktatási intézmény rendelkezik iskolabusszal és mikrobusszal is. Mindkettő a kisebb osztályok diákjai számára biztosított az elmúlt években szállítási lehetőséget. A középiskolások nagy százaléka ingázik a megye közelebbi és távolabbi településeiről. Bár a megye legtöbb településéről megoldható az ingázás, még mindig jelentős számban vannak olyan települések, amelyekből ez nem lehetséges. Sajnos a saját bentlakás hiánya nagyon sok diákot távol tart az oktatási intézményüktől, ugyanis sem a diák, sem a család nem vállalja szívesen a más nyelvű bentlakás opcióját. Jelenleg 1200 négyzetméter áll az iskola oktatási-nevelési munkájának rendelkezésére, ami azt jelenti, hogy teljes egészében belakják az iskolát. Az extracurrikuláris és egyéb tevékenységek számára csupán egy díszterem áll a rendelkezésükre. Ennek ellenére megpróbálják úgy összehangolni tevékenységeiket, hogy mindenik szint megvalósíthassa eltervezett programjait.

,,A kiváltságokért hálát adva, minden nehézség és kihívás ellenére lelkesen és hittel állunk az új tanév előtt. Isten áldása legyen oktatási intézményeink életén ebben a tanévben is!” – zárta Bara Lajos.

A Mihai Eminescu Általános Iskolában összesen 232 diák tanul magyar tagozaton, őket 17 magyar ajkú tanár tanítja. Ebben az évben 22 gyerek kezdi az előkészítő osztályt, akiket Botka Ildikó tanító néni fogad, aki ebben a tanévben csatlakozott a „csapathoz”. A nyár folyamán kilenc osztálytermet és a főbejárat előtti udvart újították fel, a hozzá tartozó tartófallal. Ide egy új, színes, hívogató iskolabannert készíttettek. Továbbá korszerűsítették a technikai részleget (ruter, swech, internet-kábelek), a számítógép-parkot.

„A felmerülő gondokat mindig igyekszünk megoldani, és jó kedvvel végezni a hivatásunknak választott feladatunkat. Hála Istennek, komoly nehézségekről nem beszélhetünk, hisz minden felmerülő probléma esetén segítségünkre sietnek a magyar tanfelügyelők és az RMDSZ képviselői. Hála és elismerés érte! Adjon az Úr nekünk jó egészséget és bölcsességet ebben az új tanévben!” – nyilatkozta Béczi Csilla igazgató-helyettes.

Bántó Eszter, a Zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum aligazgatója elmondta, 26 kilencedik osztályos tanuló van a magyar tagozatú filológia szakon. A nyáron évkezdési tisztítási és gondozási munkálatokat végeztek. Az iskolában nincs pedagógushiány, viszont új matematika és német szakos tanárral rendelkeznek.

Szilágysomlyó

A Szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnáziumban két magyar tagozatú osztály – matematika-informatika és idegennyelv (filológia) – működik 53 tanulóval. A nyári szünetben négy osztálytermet újítottak fel és láttak el új bútorzattal. Az idei tanévet új kémia, biológia, román nyelv és irodalom tanárral kezdik. A magyar tagozatos diákok 70 százaléka ingázik – ismertette Serban Bianca iskolaigazgató.

Szilágycseh

A szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskolában a 2023-2024-es tanévben 18 diák kezdi az előkészítő osztályt: 17 kisdiák Szilágycsehben és egy a völcsöki összevont elemi osztályban. Mindkét iskolában a tantermeket, folyósókat, mosdókat átfestették, felfrissítették, a szilágycsehi iskola tetőszerkezetének felét felújították. ,,Reméljük jövőre befejezzük a tető felújítását. Ezen munkálatok a helyi polgármesteri hivatal támogatásával valósultak meg. Sajnos, iskolánkban évfolyamonként csak egy osztály működik, így pedagógushiányról nem beszélhetünk. A tanári kar évek óta változatlan: 16 címzetes, egy szakképzett helyettesítő pedagógussal dolgozunk, a római-katolikus vallásórákat a plébános úr tartja. Az ingázó gyerekeket Völcsökből a szilágycsehi polgármesteri hivatal által fenntartott iskolabusz, a többi településről (Lele, Szér, Hadadnádasd, Désháza, Szilágyszeg) a gyerekek szülei, illetve helyi vállalkozók szállítják” – mondta Szigyártó Gyöngyi Krisztina igazgatónő, hozzátéve, minden gyulaffys diákot és hozzátartozót szeretettel várnak ebben a tanévben is.

Vidéken is készülnek

A szilágybagosi tanintézményben 55 magyar óvodás, 70 elemi osztályos - 19 előkészítős -, és 51 általános iskolás kezdi a tanévet. Szilágybagoson két (a kiscsoport napközis), Szilágyborzáson egy óvodai csoport működik. Alsó tagozaton négy osztály (a II-IV összevont), felső tagozaton három osztály (az V-VII összevont) van. Az óvoda előterében (folyosó) felújítási munkálatokat végeznek, a padlófűtésről áttérnek hagyományos, fűtőtestes fűtésre. A tanévet 35 személyzettel - ebből 29 pedagógus -, kezdik, az iskolabusszal 15 tanuló ingázását biztosítják Szilágyborzásról – közölte Bacsadi-Diószegi Piroska igazgatónő.

A Szilágyballai 1-es Számú Általános Iskola 119 diákkal indítja a 2023-2024-es tanévet, a két óvodai csoportban 37 diák, az előkészítő-IV. osztályban 41, az V-VIII-ban szintén 41 diák tanul. A nyáron a Polgármesteri Hivatal jóvoltából tetőszerkezetet építettek az iskola előtti lépcső fölé, ezzel megváltozott az épület arculata. Felújították az udvaron lévő padokat, és elvégezték a takarítási munkálatok. „A tanári kar teljes létszámban várja a diákokat, minden készen áll az iskolakezdésre” – mondta Máté Levente iskolaigazgató.

Készülnek a pedagógusok | A szerző felvétele

A Kémeri 1-es Számú Általános Iskola tanulóinak összlétszáma 209 gyerek, tanuló, ebből 52 óvódás, melyből 25 gyerek hosszított programban tanul a 2023-2024-es tanévtől, és 27 gyerek rövid programban. A két csoport vegyes csoportban működik három óvónénivel. Az alsó tagozaton a magyar osztályokban öt címzetes tanítónő tanítja a 86 tanulót. Gimnáziumi oktatás négy osztályban, 53 tanulóval zajlik. A nyári vakációban a kisiskola tantermeiben egy általános fertőtlenítést, festést, meszelést végeztek, az óvódások a tavalyi évtől új óvódaépületbe költöztek – mondta Birta Szabó János iskolaigazgató.

A kárászteleki felújított oktatási intézményben összesen 136 gyermek tanul, ebből 34 óvodás, 44 kisiskolás és 58 általános iskolás. Összesen nyolc osztály és egy óvodás csoport indult idén – tájékoztatott Szabó Adél iskolaigazgatónő.

A Szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum igazgatónője, Csiki Éva elmondta, közel 360 magyar óvodás és diák tanul a tanintézményben. A nyári szünidőben felújítottak négy osztálytermet, a „kisiskola” és az óvoda termeit részben kifestették. Az iskolabuszukkal hat bürgezdi gyermek ingázik. Mint ismertette, a „kisiskola” nagyon rossz állapotban van, de biztosították a működési feltételeket.

A Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskolában 300 tanuló tanul. Szilágysámsonban 226, Mocsolyán 74, az osztályok száma 16. A községközpontban három óvodai csoport, öt EKO– IVosztály, négy V–VIII osztály. Mocsolyán egy összevont óvodai csoport és három EKO–IV osztály. „Nagyszabású felújítási munkálatok nem voltak. Befektettünk a tantermek otthonosabbá tételébe, kisebb javításokba. Olyan szakokra is érkeztek szaktanárok, amelyeken eddig évtizedeken keresztül nem tanított szakképzett pedagógus, mint zene, fizika. A 33 V-VIII osztályos mocsolyai gyerekek ingázását egy 2006-os gyártmányú iskolabusszal biztosítjuk, de ígéretet kaptunk egy új elektromos buszra, amit nagyon várunk” – mondta Szabó Lajos-Otelló iskolaigazgató.

A varsolci iskolában összesen nyolc magyar tagozatú osztály indul 127 diákkal, 14 óvodás, 55 kisiskolás, 58 V-VIII osztályos. Az idei tanévtől változott a földrajz tanár, s bár rendelkeznek iskolabusszal, várják az új elektromos buszt – mondta Szőke Edith iskolaigazgatónő.

A zsoboki oktatási intézmény az idei tanévet közel azonos diáklétszámmal kezdi, mint a tavaly évben. Összesen 62 diákot írtak be a rendszerbe, amelyből 14 óvodás (vegyes csoportban), 24 alsó tagozatos és 24 felső tagozatos, V-VIII osztályos. Az elmúlt tanévhez hasonlóan idén is összevont osztályok lesznek. Konkrét felújítások nem voltak a nyár folyamán, viszont a legutóbbi felújításhoz kapcsolható eszközfejlesztésekhez még zajlik a beszerzés. Az iskola több elektronikai berendezést és bútort szándékszik kicserélni. Két újabb, a tanügybe frissen bekerülő, lelkes pedagógussal is bővült a csapat. Kellemes meglepetés számukra, hogy az idei tanévtől még egy iskolai tanácsadó kolléga csatlakozott hozzájuk. ,,Nehézség mindig akad, de egy lelkes összeszokott csapat, mint a miénk, mindig megoldja” – nyilatkozta Varga Imre-István igazgató.

(Nyitókép: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?