Hagymafesztivál és megemlékezés Szilágyperecsenben
Minőségi és gazdag programkínálattal várták az érdeklődőket az idei szilágyperecseni Hagymafesztiválra. A hétvégén volt minden, sporttevékenységtől kulturális előadásig, könyvbemutatótól gyermeknevelési tanácsokig, koncertekig. Nem maradhatott el Szilágyperecsen védjegye, a hagyma sem, valamint az abból készült ételkülönlegességek.
Szombat délelőtt a kézilabdakedvelők a helyi sportcsarnokban szurkolhattak a kézis lányoknak, miközben Szalánszki Judit pszichológus az iskolában a gyermeknevelésről tartott előadást. Kiemelte, a szülőnek következetesnek kell lennie, következetesen kell betartania a szabályokat és korlátokat, fontos a határozottság, és soha ne első haragunkban, indulatunkban fegyelmezzünk. A gyermek életkorának megfelelő magyarázatokat kell adni, mert a gyermeki gondolkodás legtöbbször nem tudja, hogy mit szabad és mit nem. Ebből kifolyólag nem érti azt sem, hogy miért kap érte szidást. A szülőkhöz fordulva hangsúlyozta, fontos az önfegyelem.
Ezután Okos Márton könyvbemutatója, majd Marosán Csaba színművész Petőfi előadása következett, miközben a téren már javában készültek a helyi specialitások, a hagymaleves, a hagyományos perecseni hagymás rostélyos disznósült, a szilvásgombóc és a bográcsos ételek. Józsa Annamária helyi lakos, a hagymaleves receptjét is elárulta, miközben kavargatta a habarást. Mint mondta, 4-5 személyre 5-6 közepes fej hagymát megdinsztelnek olajban vagy zsírban, hozzáadnak 4-5 cikk foghagymát, azt is ugyanúgy megdinsztelik, megpárolják. Amikor a hagyma jól megpuhul, megszórják liszttel, és utána öntenek rá egy kis vizet, majd tovább főzik 4-5 percig. Miután kihűlt, leturmixolják, majd leveskockával felfőznek két liter vizet és a hagymát beleöntjük. Besűrítik főzőtejszínnel, liszttel, 4-5 tojás sárgájával, tesznek hozzá 4-5 kanál lisztet és a főzőtejszínt. A receptet a szüleitől tanulta, és mind hétköznapra mind ünnepnapra kiváló étel pirított kenyérkockával - mondta.
Szilágyperecsenben hagymát használnak szinte minden ételben, bográcsosban, pörköltben, de készítenek lekvárt is belőle, mely meglepően finom, édes ízű. Egy másik sátornál a hagymás rostélyos sült hús fortyogott a lábasban, a hölgyek ízesítették, kóstolgatták, s két óra múlva tökéletes lett a végeredmény. Míg főtt az étel, a zilahi Terbete néptánccsoport a jó hangulatról, Marosán Csaba meséjével a gyermekek szórakoztatásáról gondoskodott.
Emlékműnél tisztelegtek és emléktáblát avattak
A vasárnap délelőtti istentiszteletek után Gyóni Géza Csak egy éjszakára című első világháborús versével nyitották meg a megemlékezést a hősök emlékművénél, amit a helyi baptista fúvószenekar szolgálata követett. A nehéz szavak után szem nem maradt szárazon. Boncidai Csaba polgármester beszédében arra intett, hogy a világháborús történéseknek soha nem szabad megismétlődniük, majd utalva az ifjúsági ház létrejöttére, megköszönte mindazoknak, akik segítenek a lelki, testi, anyagi, gazdasági építkezésben.
Seres Dénes parlamenti képviselő tiszteletét fejezte ki a szilágyperecseniek iránt, mondván, az elmúlt években, évtizedekben a település nagy fejlődésnek örvendett. „Emlékezetes maradt számomra az a vajúdás, mozgolódás, ami övezte nemrég ennek az emlékműnek a felállítását. Mindenki szerette volna, mindenki szebbet, jobbat akart, hogy méltó legyen az emlékmű a hőseink emlékére. Megszületett, itt vagyunk, fejet hajtunk hőseink emléke előtt” – fogalmazott, hozzátéve, mi szilágyperecseniek, szilágyságiak, erdélyiek akkor vagyunk méltók őseinkhez, ha építkezünk, ha gyarapodunk, ha megtartjuk azokat az értékeket, amikre ők is büszkék voltak, hiszen keresztény nemzet vagyunk, hitünk van, nemzetiségünk, magyarságunk.
A koszorúzást követően az ünneplők a Szenmarjay kúriához, az egykori szülészet, jelenleg állatorvosi rendelőhöz vonultak, melynek falára Bem József tábornok tiszteletére emléktáblát helyeztek.
,,Egy olyan épület előtt állunk, amely a református templom után a legidősebb, legöregebb épület. Egy olyan épület előtt, amelyet 1902-ben a néhai Fehér Zsigmond bíró átadott a községnek, mert ő is kapta a Szenmarjay családtól. Ez a család tett Perecsenért. A Darvas, a Fogásban lévő területeket - mivelhogy család nélküliek voltak, nem volt örökösük -, nagyon jutányos áron eladták a perecsenieknek, azzal a feltétellel, hogy ne földbirtokosok vásárolják meg, hogy minden embernek jusson az asztalára kenyér, és minden embernek legyen területe, amivel biztosítani tudja családja számára a jövőt” – fogalmazott a polgármester. Mint mondta, az épületnek múltja van. 175 éve itt, az épület előtt toborzott Bem apó Mátyás huszárokat, amikor Csucsáról szilágysomlyai főhadiszállására tartott. ,,Úgy gondoljuk, és reméljük, hogy az emléktábla méltó erre az épületre, hogy emlékeztessen, hogy megismerjük általa múltunkat, és méltó, hogy üzenjen a jövőben”. A háromnyelvű emléktábla arra a szemléletre utal, amiért több nemzet összeállt, és amit most nemzetközi szemléletnek neveznénk, mert Bem apó nem magyar volt, hanem lengyel nemzetiségű, aki a katonákkal franciául értekezett. „Azt szeretnünk továbbadni, hogy a szabadság és a megértés, az nemzetközi, és nagyon értékes dolgunk minékünk” – zárta a polgármester.
(Nyitókép: Facebook/Szilágysági Szó)