Súlyos vétség esetén kicsaphatják a diákot, de nyilvános megrovást nem alkalmazhatnak

Nagyon súlyos vétség esetén kicsaphatják az erőszakosan viselkedő diákokat az iskolákból, de a következő tanévben visszairatkozhatnak majd a tanintézetbe. A tanulók nyilvános megrovása ugyanakkor tiltott – fogadta el egyöntetűen a képviselőház tanügyi szakbizottsága a közoktatási törvény tervezetének hétfői vitáján.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az oktatási minisztérium közös módosító indítványában foglaltak alapján az iskola fegyelmi eljárást indíthat az intézmény szabályainak megsértése vagy a tanuló nem megfelelő viselkedése miatt. A vizsgálat részeként értesítik az esetről az érintett diák szüleit vagy törvényes gyámjait, és behívatják őket az iskolába egy megbeszélésre.

A törvénymódosító javaslat szerint a tanulóknak joguk van a védelemhez, kollektív szankciók pedig nem alkalmazhatók. Csak az iskola területén, a tanórán kívüli iskolai tevékenységek vagy online oktatás során elkövetett fegyelmi vétségek büntethetők – részletezte beszámolójában az Agerpres.

A tanulókat a vétség súlyosságától függően egyéni figyelmeztetéstől a tanulói jogviszony korlátozott idejű felfüggesztésén át egészen a kicsapásig különböző szankciókkal lehet majd súlytani. A kizárás ugyanakkor csak az adott tanévre vonatkozhat, a diáknak ugyanis a következő tanévtől jogában áll majd visszairatkozni ugyanabba vagy egy másik tanintézetbe. Miközben a felfüggesztés legtöbb öt napra szólhat – és a felfüggesztés időtartama egy tanévben nem haladhatja meg a 15 munkanapot –, a kizárás csak olyan súlyos vétségek esetén alkalmazható, amikor a tanuló iskolai jelenléte veszélyezteti diáktársai vagy az iskolai személyzet biztonságát, és korlátozza az oktatáshoz vagy a munkához való jogukat.

A posztliceális képzés tanulóit újrairatkozási jog nélkül is kicsaphatják, ugyanakkor elemisták esetében a tanulói jogviszonyt nem lehet megmásítani.

Az elfogadott tervezet alapján tilos a tanulók nyilvános megrovása, viszont az fizikai erőszak bármilyen formája a hatályos jogszabályoknak megfelelően büntetendő. Amennyiben bármit megrongálnak vagy eltulajdonítanak, a polgári törvénykönyv előírásainak megfelelően meg kell majd téríteniük az okozott kárt.

Ez egyébként egyike volt azon javaslatoknak, amelyeket a tanügyi szakszevezetek képviselői terjesztettek elő azt követően, hogy az elmúlt időszakban elburjánzott az iskolai erőszak az országban. A Maszol által megszólaltatott pedagógusok szerint is szigorításra van szükség, mert a magaviseleti jegy levonása nem elég hatékony eszköz a kezükben. Fontosnak tartják ugyanakkor, hogy a szankció nevelő jellegű is legyen. Ennek megfelel a hétfőn elfogadott indítvány, amely alapján a megbüntetett diákok tanácsadásban, pszichológiai segítségben és pszichoterápiában részesülnek, valamint nevelő jellegű tevékenységekben vesznek részt.

Ugyancsak hétfőn fogadták el azt is, hogy mobiltelefonokat csakis oktatási céllal lehessen a tanórán használni. Tilos bevinni fegyvert a tanintézetekbe, mint ahogyan a dohányzás, a kábítószer- és az alkoholfogyasztás, továbbá a szerencsejáték is tiltott az iskolákban. A tanulók nem terjeszthetnek választási vagy vallási propagandát, mint ahogyan obszcén vagy pornográf anyagokat sem népszerűsíthetnek az iskolában vagy az online térben.

A diákok kötelezettségeire és az elvárt viselkedésükre vonatkozó szabályokat a Országos Diáktanáccsal egyeztetve módosítják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?