banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Sofőriskola – mennyibe kerül és mit tanít meg?

A sofőriskolai képzés ára is emelkedett az elmúlt évekhez képest, és azt is érdemes tudni, hogy Kolozsváron jóval többet kell fizetni, mint Székelyföldön, ahhoz, hogy járművezetői engedélyt szerezhessünk. Ugyanakkor nagyon sok fiatalt, egyetemistát érint az a probléma, hogy miképpen vizsgázhatnak az egyetemi városukban, amennyiben nem rendelkeznek ideiglenes lakcímmel. Utánajártunk, hogy mennyibe kerül most az elméleti és a gyakorlati képzés, valamint annak is, hogy ideiglenes lakcím híján hogyan vizsgázhatnak a tanulók a valós tartózkodási helyükön. De kíváncsiak voltunk arra is, hogy valójában mire készít fel a tanfolyam, mennyi tudást szerezhet meg a sofőrtanonc a képzés során.

Nagy a különbség Kolozsvár és Székelyföld között

A kolozsvári sofőriskolák kínálatai között kutakodva csakhamar kiderült, hogy a B kategóriás járművezetői engedély megszerzéséhez az elméleti és gyakorlati képzés ára átlagosan 2200 és 2400 lej között változik, de némi engedményt jelent, hogy ezt részletekben is kifizetheti a tanuló. Egyes iskolákban az elméleti tanfolyamért külön kell fizetni, ezért 250 lejt is elkérhetnek. Ha a tanuló úgy érzi, hogy több gyakorlati órára van szüksége, egy alkalom körülbelül 160 lejbe kerül Kolozsváron, általában pedig az a jellemző, hogy legalább három alkalommal kér kiegészítő gyakorlati foglalkozást a tanuló a vizsga előtti további felkészülésre.

Ennyivel azonban még nem zárul le a költségek listája, ugyanis a forgalmi vizsga díjának ára 150–200 lej között változik.  Emellett persze orvosi vizsgálatok is szükségesek, ezért 150–200 lejt kérhetnek el, valamint a pszichológiai tesztet is el kell végezni, amely még 50 lejt hozzáad a végösszeghez. Továbbá ki kell fizetni a járművezetői engedély kibocsátási illetékét is, ami 80 lej. Kis matekozással kiderül, a sofőriskola elvégzése körülbelül 3000 lejbe kerül Kolozsváron, persze ez függ attól is, hogy melyik iskolát választja a tanuló, hiszen néhány esetében ennél valamivel olcsóbban, máshol pedig jóval drágábban juthatunk jogosítványhoz.

Fotó: Agerpres

Sepsiszentgyörgyi sofőriskolák ajánlatait böngészve megállapítottó, hogy az elméleti és gyakorlati tanfolyam ára 1800 lej, tehát jóval kevesebbet kell fizetni érte, mint Kolozsváron. Az orvosi vizsgálatért körülbelül 180 lejt kérnek el, sőt ez tartalmazza a pszichológiai tesztet is. A kiegészítő gyakorlati órák alkalmanként 150 lejbe kerülnek Sepsiszentgyörgyön, továbbá 90 lejt kell befizetni a járművezetői engedély kibocsátásáért. Ahogy korábban is hangsúlyoztuk, az árak iskolánként változhatnak, de összességében Sepsiszentgyörgyön 2200–2500 lejért szerezhetnek jogosítványt a tanulóvezetők.

Hol vizsgázhatunk?

Sándor Gábort, a szállításügyi minisztérium államtitkárát kérdeztük arról, mi a teendő abban az esetben, ha például az egyetemisták Kolozsváron szeretnének tanulni és vizsgázni, de nem rendelkeznek ideiglenes lakcímmel. Ugyanis sokan élnek úgy a kincses városban, hogy albérletükbe nincsenek hivatalosan bejelentve. Az államtitkár elmondta, „minden romániai állampolgár bármelyik megyében, vagy akár a fővárosban is elvégezheti a sofőriskolát. Viszont az igaz, hogy a gépjárművezetői vizsgára a jelentkezéseket csak azokban a megyékben fogadják el, ahová a tanuló lakcíme szól, függetlenül attól, hogy ez állandó-e vagy ideiglenes. A lényeg, hogy abban a megyében kell vizsgáznia a tanulónak, ahová a ’stabil lakcíme’ szól. Ugyanakkor a jelenlegi jogszabályok szerint sokszor az iskolába való beiratkozás és a vizsgára való jelentkezés feltételei is változhatnak” – magyarázta Sándor Gábor.

Hozzátette, megoldás lehet ebben az esetben, ha a tanuló a valós tartózkodási helyén kezdi el a sofőriskolát, végzi el a tanfolyamot, majd az elméleti és gyakorlati vizsgára átiratkozhat egy másik iskolába, amely abban a megyében található, ahová a lakcíme szól. Viszont ez „megkülönböztetett adminisztrációs eljárást feltételez, tehát a diáknak kell kérnie az átigazolását egy otthoni iskolába, ahol majd biztosítják a vizsgára való jelentkezést” – fejtette ki az államtitkár.

„Az átigazolásnak pozitív hozadékai is lehetnek, ugyanis plusz tapasztalatszerzéssel jár a járművezető gyakorlati felkészültségében. Ennek ellenére a probléma valós, és köztudott, hogy sok embert érint, viszont fontos az, hogy mindenre találhatunk megoldást” – véli Sándor Gábor.

Mire tanít meg a sofőriskola?

Dobra Csaba, Sepsiszentgyörgy egyik sofőriskolájának működtetője a Maszol megkeresésére elmondta, a diáktól is függ, hogy csak az alapokat vagy az autóvezetés csínját-bínját hajlandó megtanulni. „Vannak olyan tanoncok, akik sokkal gyorsabban elsajátítják a tudást, ezáltal egyszerűbben lehet oktatni őket, de vannak olyanok is, akik a képzés során csak annyit tanulnak meg, ami éppen elegendő a vizsgán való átmenéshez, így tapasztalatot majd saját erőből, gyakorlással szerezhetnek”, fogalmazott a szakember.  „Ha úgy látjuk a képzés során, hogy az alapgyakorlatokat elsajátította a tanonc, akkor az oktatók képesek a vezetés egyéb fortélyait is megtanítani, elmélyedni a gyakorlati tudnivalókban” – tette hozzá Dobra Csaba.

Illusztráció: Adobe Stock

A szakember elmondta, B kategóriás képzésnél a diák 300 kilométert vezet az oktatóval, viszont ez nem mindenki számára egyformán elegendő, „van olyan, akik többet tanul, más kevesebb energiát fordít rá, egyeseknek van hajlama rá, másoknak kevesebb, hiszen valóban igaz az, hogy a vezetés technikájára rá kell érezni” – nyomatékosította Dobra Csaba.

Hangsúlyozta, a sofőriskolák arra törekednek, hogy minél több tanulójuk megszerezze a jogosítványt, hiszen az átmenési arány alapján rangsorolják őket, és azt mérik, hány diákjuk teljesített jól első próbálkozásra az elméleti és gyakorlati vizsgán. „Minden iskola arra törekszik, hogy a diákoknak sikerüljön a vizsgája. A tanulóknak is elmagyarázzuk, hogy az iskola elsősorban csak arra fekteti a hangsúlyt, hogy sikeresen szerezzék meg a jogosítványt” – emelte ki a szakember.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?