Román külügyminiszter: az idei esztendő a rendszerváltás utáni időszak legnehezebb éve volt

Az Oroszország Ukrajna elleni háborúja határozta meg 2022-es évet, amelyik kétségtelenül a román diplomácia legnehezebb éve volt 1989 óta – fogalmaz Bogdan Aurescu külügyminiszter a Románia diplomáciai tevékenységéről szóló, csütörtökön közzétett jelentés bevezetőjében.

„Megrendült Európa békéje, a kontinens polgárai a második világháború óta nem tapasztaltak ilyen helyzetet. Gyökeresen megváltozott a diplomáciai tevékenységünk céljához és eszközeihez való viszonyunk. A román diplomácia gyorsan alkalmazkodott az új valósághoz, és valódi »háborús diplomáciaként« működött” – írja a külügyminiszter.

Fotó: Agerpres

A jelentés első fejezete Románia diplomáciai fellépésére összpontosít az Ukrajna ellen 2022. február 24-én elindított orosz offenzívával összefüggésben, különös tekintettel Románia részvételére a háború sújtotta szomszédos támogatására, a globális élelmiszerválság megelőzésére irányuló határozott fellépésre, valamint a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítségre. A dokumentum kiemeli Bogdan Aurescu miniszter két idei kezdeményezését: a Moldovai Köztársaságot támogató platform létrehozását, amelynek égisze alatt már három miniszteri találkozót tartottak Berlinben, Bukarestben és Párizsban, valamint a Románia–Moldovai Köztársaság–Ukrajna háromoldalú találkozót, amelynek első ülését 2022 szeptemberében tartották Odesszában.

A jelentés részletezi Románia diplomáciai tevékenységét a biztonságpolitika területén, beleértve a 2022. júniusi madridi NATO-csúcstalálkozó eredményét, a Fekete-tenger stratégiai jelentőségének nemzetközi szinten történő elismertetését és a NATO-külügyminiszterek találkozójának sikeres bukaresti megrendezését 2022. november végén, ami néhány napra az európai és euroatlanti diplomácia fővárosává változtatja Románia fővárosát.

A dokumentum szerint a jövő évben „a külügyminisztérium továbbra is kiemelt figyelmet fordít - többek között a szükséges források biztosításával – a Románia schengeni övezethez való csatlakozását, valamint az országnak a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozását támogató intenzív erőfeszítések folytatására”

A jelentés kitér arra is, hogy a külügyminisztérium a szomszédos országokkal – Magyarországgal, Bulgáriával, Szerbiával – fenntartott kapcsolatok „megfelelő és átfogó fejlesztésére” készül 2023-ban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?