Nehéz, de eredményes év volt, mondják Székelyföld magyar tanácselnökei

Infrastrukturális beruházások, kulturális intézmények felújítása, egészségügyi fejlesztések jellemezték a munka nagy részét a megyei önkormányzatoknál 2022-ben. Az orosz-ukrán konfliktus hatásai miatt azonban maradtak még befejezetlen projektek. Az Erddélyi Magyar Televíziónak Kovászna, Hargita és Maros megyei önkormányzatának vezetője, valamint a Kolozs megyei tanács alelnöke nyilatkozott.

A 2020-ban kezdődött önkormányzati mandátum a koronavírus elleni harc folytatásával indult, amelyből szinte fel sem ébredve, idén februárban egy valódi háborúval találtuk szembe magunkat, amelynek hatásait nap mint nap a bőrünkön éreztük – fogalmazott évértékelőjében Tamás Sándor, kovásznai megyeelnök. Kiemelte, ez sok szempontból átírta 2022-re a terveket, hiszen egyrészt lehetőséget kellett teremteni arra, hogy a megugrott árak ellenére lehessen folytatni a nagyobb beruházásokat, másrészt a költségvetés egyensúlyára is figyelni kellett.

„Befejeztük egy 22,5 kilométeres útszakasz teljes építését, aszfalt van ott, ahol sár volt eddig, Nagyborosnyó és Bodzaforduló között, befejezés előtt áll a Székely Nemzeti Múzeum teljes körű felújítása, nemcsak az épület, hanem a múzeum kertjének a felújítása is. Három munkálat folyik a kórházunk területén, a sürgősségi osztályon, a belgyógyászaton, és elkezdtünk egy újabb munkálatot, a tüdőkórház építését‟, összegezte a legfontosabb ez évi eseményeket Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.

„Eredményekkel kipárnázott évnek” nevezte az idei esztendőt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, annak ellenére, hogy a várt kormányzati támogatásokat nem kapták meg, és az EU-s pályázati kiírásokból kihagyták a megyei önkormányzatokat. 

Borboly Csaba azt mondta, „ha már nem kaptuk meg a megfelelő kormányzati támogatást, habár a legnagyobb magyarság, illetve a legnagyobb erő itt van, Hargita megyében, hitellehívásokhoz fordultunk, és bizakodással próbáltunk azon dolgozni azon, hogy a kis falvaink ne öregedjenek el, a gazdasági élet számára legyenek feltételek, a kulturális, oktatási élet legyen biztosítva, az egészségügy fejlesztése legyen töretlen.”  

Péter Ferenc, Maros megyei tanácselnök az egészségügyben elért eredményeket tartja a legfontosabbnak az idei évre vonatkozóan, hiszen nemrégiben sikerült az onkológiai klinika új épületét átadniuk, amely teljesen új felszereléssel járul hozzá a betegek kezeléséhez. Emellett infrastrukturális beruházásokból sem volt hiány Maros megyében: több kulturális intézményt újítottak fel, és útfejlesztésekre is sor került. „Sikerült befejezni mindkét nagy EU-s pályázatot, tehát a Szentágota-Segesvár útszakaszt sikerült átadni, úgyhogy mondhatom, ez egy sikeres pályázat. Ugyanakkor a Dicsőszentmárton-Nyárádtő közötti útszakasznak most volt a napokban az átadási folyamata, tehát ott napokon belül szintén át lesz adva a forgalomnak minden egyes szakasza‟ összegezte Péter Ferenc.

Kolozs megyében a 2022-es év legnagyobb kihívását a hosszú évek óta húzódó szemétgazdálkodási projekt kivitelezése jelentette, de több fontos, a magyar közösségeket érintő infrastrukturális beruházást is elindítottak. 

Vákár István, a Kolozs Megye Tanácsának RMDSZ-es alelnöke kijelentette, nagyon sok aláírt projektjük van, mint például a györgyfalvi vízhálózat vagy a több község számára odaítélt támogatások a fejlesztési projektekre. „Szívem csücske, csak el kell mondjam, hogy a válaszúti Bánffy kastély, amelyik nagyon szeretett projektünk és nagyon nagy figyelemmel, odaadással dolgozunk rajta” - fogalmazott.

A megyei tanácselnökök összességében bizakodóan tekintenek a 2023-as évre, remélve, hogy a költségvetési forrásokat az elkezdett projektek befejezésére költhetik majd, nem pedig egy újabb válsághelyzet kezelésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?