Öt romániai gyerekből kettőt ért már internetes zaklatás

Öt romániai gyermekből kettőt (40 százalék) ért már internetes zaklatás, és tízből mindössze három áldozat mer beszélni erről – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket szervezet által a biztonságos internet napja alkalmából kedden ismertetett felmérésből.

Az eseményen Gabriela Firea családügyi miniszter rámutatott, Románia több intézkedést hozott az internetes zaklatás, a cyberbullying megelőzésére. A kormány által nemrég elfogadott új gyermekvédelmi törvény a visszaélések minden formájára kitér, beleértve az online térben elkövetetteket is – magyarázta. Ugyanakkor az általa vezetett minisztérium és az oktatási tárca, valamint az országos gyermekjogvédelmi és örökbefogadási hatóság képviselői dolgoznak egy gyermekjogvédelmi stratégián, amelyet szintén elfogadnak a közeljövőben.

Illusztráció: Pexels

Sorin Ion oktatási államtitkár hangsúlyozta, a tanügyminisztérium is dolgozik a jelenség visszaszorítására irányuló intézkedéseken. Ezek között említette, hogy a helyreállítási terv keretében 100 ezer romániai pedagógusnak tartanak a digitális kompetenciákat fejlesztő képzést, és 50 százalékkal növelik az iskolai tanácsadók számát.

A Mentsük meg a gyermekeket szervezet tanulmánya szerint a romániai gyermekek 40 százalékát érte már internetes zaklatás. Ez 3 százalékkal több az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ugyanakkor a gyermekek 20 százaléka azt mondta, hogy heti szinten bántják az interneten. A jelenség a középiskolások körében még inkább elterjedt, és az áldozatok között 12 százalékkal több a lány, mint a fiú.

A felmérésben megkérdezett gyerekek 17 százaléka – főként kamasz fiúk – elismerte, hogy küldött már bántó üzenetet az interneten ismerős személyeknek. A gyermekek 77 százaléka bevallása szerint legalább három órát internetezik naponta, szabadidős tevékenységként.

A Facebook használata meredeken csökken, egyre népszerűbbek lesznek azonban a fénykép- és videómegosztó platformok, például az Instagram. „A lányok sokkal több időt töltenek ezeken a közösségi oldalakon, mint a fiúk. E platformok közül a TikTok a legkockázatosabb az idegenekkel való interakció tekintetében” – magyarázta a szervezet szociológusa, Cristian Grădinaru.

A Mentsük meg a gyermekeket szervezet hetedik ilyen jellegű felmérése online készült, január második felében, 2400, 8 és 17 év közötti személy megkérdezésével.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?