Felmérés: a 8–17 éves romániai gyermekek többsége aggódik a környezet állapota miatt
A romániai gyermekek többsége aggasztónak tartja a környezetük állapotát – áll a Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezetének tanulmányában.
A közölt adatok szerint a megkérdezett romániai gyermekek 67 százaléka aggódik a levegő minősége miatt, ugyanakkor 78 százalékuk hajlandó változtatni az életmódján a környezeti károk csökkentése érdekében. És csaknem kétharmaduk nem ért egyet azzal az állítással, hogy a politikusok az éghajlati és környezeti problémák megelőzése és csökkentése érdekében eleget cselekszenek. Az adatok gyűjtése 2021. április 5–26. között történt.
A felmérést országosan reprezentatív mintán végezték, körülbelül 1000, 8 és 17 év közötti válaszadó részvételével, városi és vidéki területekről egyaránt.
A Mentsétek meg a Gyermekeket képviselője, George Roman szerint a gyermekek többsége a levegő minőségének romlásától tart, elsősorban nagyvárosokban. Egy másik problémának a műanyag palackokat, valamint az erdők kitermelését nevezték meg a kiskorúak. A szakember állítása szerint meglepő volt a gyermekek tudatossága, hiszen a klímamenekültek problematikáját is megemlítették.
A Mentsétek meg a Gyermekeket tanulmánya szerint leginkább az iskola az a hely, ahol a kiskorúak a környezetről és az éghajlatról tanulnak, ugyanakkor a gyermekek 41 százaléka informatív szerepet tulajdonít a közösségi hálózatok által közölt, környezetvédelemmel összefüggő adatoknak.
„A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség mérései nem jeleznek levegőminőségi problémát Maros megyében”– tájékoztatta szerkesztőségünket Dănuț Ștefănescu az intézmény igazgatója.
Kifejtette, Marosvásárhelyen a központi mérőműszer adatai szerint a levegő minősége stabil, nem romlott. A Repülőtér melletti mérőműszer adatai szintén megfelelőek, igaz az adatok enyhén rosszabbak, mint a városban, de nem haladják meg a határértékeket. Dicsőszentmártonban és Marosludason a levegő minősége kiváló – tette hozzá még a szakember.
CSAK SAJÁT