Önállósodni, de hogyan? Ez aggasztja leginkább a fiatalokat
Az emelkedő árak, a megélhetés, az álláskeresés és a lakásvásárlás tartozik az európai fiatalok legfőbb gondjai közé – és ez alól a Romániában élők sem kivételek. Az Európai Bizottság legfrissebb Eurobarométer-felmérése szerint tízből négy 30 év alatti fiatal attól tart, hogy nem fog tudni boldogulni. A biztonság kérdése is a legnagyobb aggodalmak közé tartozik.
Adelina, egy 20 éves egyetemista a Digi24-nek elmondta, hogy a függetlenedés komoly kihívás. „Nagyon kevés a munkalehetőség” – mondja. Bár próbált már állást találni, nem járt sikerrel, és a kapott bérajánlatok is elkeserítették. „2000 lej? Ebből egyszerűen nem lehet megélni” – panaszolja. A lakbér 270 euró, ami azt jelenti, hogy a fizetésének több mint a felét erre kellett volna fordítania, a rezsi, az étkezés és egyéb kiadások mellett.
A megélhetési költségek mellett a bizonytalanság is nyomasztja a fiatalokat. „Természetesen aggódunk a politikai döntések miatt. Valószínűleg jelentős gazdasági ingadozások várhatók” – mondta egy fiatal nő. „Alacsonyak a bérek, miközben minden állás tapasztalatot igényel, nekünk pedig még nincs tapasztalatunk. Szerencsére a szüleink segítenek” – teszi hozzá egy másik.
Ciprian Iftimoaei szociológus szerint a mai fiatalokat egyre inkább foglalkoztatják a társadalmi kérdések. „A megélhetési költségek, a lakhatás, a mindennapi kiadások mellett a környezetvédelem is fontos szempont számukra” – mutat rá.
Az európai fiatalok harmada úgy véli, hogy nagyobb figyelmet kellene fordítani az éghajlatváltozásra, valamint a szociális és egészségügyi szolgáltatásokra. Ugyanakkor minden ötödik fiatal szerint az oktatásnak, a lakhatásnak és a biztonságnak kellene prioritást élveznie.
Az Eurobarométer-felmérés azt is kimutatta, hogy az európai fiatalok veszélyforrásként tekintenek a félretájékoztatásra. Romániában ugyanakkor a legmagasabb azok aránya, akik állítják, hogy soha nem osztottak meg hamis információt. „Sokan nem nézünk utána több forrásból a híreknek, inkább a legegyszerűbb megoldást választjuk” – mondta egy fiatal férfi a Digi24-nek.
Az önállósodás gyakran nagy falatnak tűnhet
Mint írtuk, nem mindig egyszerű elszakadni a családi fészektől és önálló életet kezdeni egy másik városban. Ezt az egyetemisták is megtapasztalják. Farkas Annamária (Ami) klinikai pszichológus szerint sok minden attól függ, hogy az adott fiatal milyen szintű önállóságot tapaszalt meg korábbi életszakaszaiban.
Farkas Annamária úgy látja, a család szerepe kulcsfontosságú ebben az időszakban. A fiataloknak szükségük van arra, hogy érezzék a szülői támaszt és biztonságot, ugyanakkor fontos, hogy a szülők megengedjék számukra az önállóságot és a hibázás lehetőségét is. A szülőknek egyensúlyt kell találniuk a támogatás és az elengedés között. Ez azt jelenti, hogy elérhetőek maradnak, de nem irányítják túlzottan a fiatalok életét, így teret adva a fiataloknak, hogy saját tapasztalataik alapján fejlődjenek.
CSAK SAJÁT