Olaszország is Románia teljes körű schengeni csatlakozásáért lobbizik
„Szeretném, hogy Olaszország kérje az Európai Tanácsban a szárazföldi határellenőrzés megszüntetését Románia esetében, és az ország teljes körű csatlakozását a schengeni térséghez” – jelentette ki Sergio Mattarella, olasz államfő a bukaresti hivatalos látogatása alkalmával tartott sajtótájékoztatón.
Az Agerpres beszámolója alapján Mattarella rendkívül fontos partnernek tartja Romániát, kétoldalú, európai és nemzetközi szinten egyaránt. „szeretnénk, hogy teljes körűen csatlakozzon a schengeni térséghez” – mondta őt fogadó Klaus Iohannis államelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a két ország euroatlanti szinten is intenzíven együttműködik.
Az olasz elnök kiemelte ugyanakkor, hogy a „minden szinten” kiváló kétoldalú kapcsolatokat „a mély kulturális kötődések” és a romániai olasz és olaszországi román közösség megléte is elősegítik. Hangsúlyozta, hogy Olaszországban népes román közösség él, amely hatékonyan hozzájárul a gazdasági és társadalmi élethez.
Matterella arra is felhívta a figyelmet, hogy Romániában számos olasz tőkéjű cég folytat tevékenységet, hozzájárulva a két ország közötti kitűnő gazdasági kapcsolatokhoz.
„A két állam közötti kereskedelmi forgalom értéke elérte a 20 milliárd eurót, és mi reméljük, hogy még tovább fog nőni. A februári kormányközi csúcstalálkozó és a kétoldalú megállapodások aláírása sikert jelentett a kétoldalú kapcsolatok szempontjából, és az együttműködés további lehetőségeit nyitotta meg” – fogalmazott az olasz elnök.
A nemrég lezárult európai parlamenti választásokkal kapcsolatban kifejtette, az unió új szakaszba lépett, és alapvetően fontos, hogy az európai polgárok visszanyerjék az európai intézményekbe vetett bizalmukat.
Hozzátette: az Európai Unió bővítését elengedhetetlen célként kezeli Olaszország is, és ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy kedden a Moldovai Köztársaságban tett látogatásán megerősítette támogatásáról az ország vezetőségét, és kifejezte az Ukrajnával szembeni támogatás folytatásának szükségességét is.
Elmondta, hogy megvitatta Klaus Iohannis elnökkel azt is, hogy az Európai Uniónak az európai választások után foglalkoznia kell az Unió nemzetközi versenyképességének, gazdasági dimenziójának, társadalmi kohéziójának, pénzügyi dimenziójának és a döntéshozatali folyamat újragondolásának kérdésével is.
Mattarella szerint a román elnökkel abban is egyetértettek, hogy a NATO-n belül meg kell erősíteni az európai védelmi pillért, és fenn kell tartani az Ukrajnának nyújtott támogatást, mert, mint fogalmazott, „Ukrajna védelme, Ukrajna ellenállása egész Európa biztonságát és ellenállását jelenti” – szögezte le.
CSAK SAJÁT