FRISSÍTVE – Az osztrák belügyminiszter továbbra is ellenzi Románia schengeni csatlakozását

FRISSÍTVE: Gerhard Karner osztrák belügyminiszter szerint Románia továbbra sem csatlakozhat az Európai Unió belső határőrizet nélküli schengeni övezetéhez. Ezt a politikus szerda kora délután mondta Bukarestben, ahol román kollégája, Lucian Bode fogadta.

Lucian Bode és Gerhard Karner nyilatkozik a sajtónak | Fotó: képernyőmentés a belügyminiszter Facebook-közvetítéséből

Az osztrák politikus első nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „a schengeni térség nem működik”, és kifejtette, hogy továbbra sem tud időpontot mondani, hogy Románia mikor léphet be a schengeni egyezményhez tartozó országok klubjába. Karner szerint „közösen kell megoldásokat keresni, és támogatni az Európai Bizottságot a biztonságosabb határőrizet megszervezésében”, mert szerinte jelenlegi formájában „nem működőképes”.

Példaként említette, hogy a német–osztrák és a német–francia határon is visszaállították az ellenőrzéseket. „A kölcsönös érdekünk az, hogy ez a rendszer a külső határok ellenőrzésére alapozva ismét működőképes legyen. Közeli partnerek vagyunk, akik együtt dolgozunk a célkitűzés eléréséért. Az első lépéseket már megtettük, de még sok közös munka van hátra” – fejtette ki Gerhard Karner.Egy tüntető azt nehezményezte a belügyminisztérium előtt, hogy miközben Ausztria ellenzi Románia schengeni csatlakozását, kitermeli az erdőit | Fotó: Agerpres

Kérdésre válaszolva kijelentette: nem tudja megnevezni Románia schengeni csatlakozásának időpontját. „Mindenekelőtt azt akarom, hogy az EU külső határainak védelme biztosított legyen” – magyarázta az osztrák belügyminiszter.

Mint köztudomású, Gerhard Karner volt a legfőbb ellenzője Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának, amikor az Európai Unió igazság- és belügyminiszterei az új tagfelvételekről döntöttek tavaly decemberben. Az osztrák belügyi vezető az illegális migráció felerősödését hozta fel ürügynek, és Romániát és Bulgáriát állította be a legfőbb hibásnak azért, hogy a múlt évben Ausztriában közel százezer illegális bevándorlót tartottak nyilván. Ausztria ezért megvétózta a két új tag felvételét, míg Hollandia ellenezte Bulgária belépését, Románia csatlakozására viszont rábólintott.

A román kormány képviselői és Klaus Iohannis államfő a tavalyi voks után határozottan cáfolták, hogy Románia lenne a forrása az illegális migrációnak, mint mondták, még csak nem is számít a fő tranzitútvonalnak a közel- és távol-keleti illegális bevándorlók számára, akik Nyugat-Európába akarnak eljutni a jobb élet, elsősorban a menekülteknek járó segélyek reményében. A román hatóságok szerint a határrendészet eredményes munkát végez az illegális migráció megfékezésében.

Ausztria vétóját követően a román politika és véleményformálók egyes tagjai hisztérikus osztrákellenes hangulatot keltettek, az osztrák vállalatok elleni bojkottra szólítva fel. Lucian Bode szerint éppen azért hívta meg Karnert a bukaresti tárgyalásra, hogy oldja némiképp a fagyossá vált kétoldalú kapcsolatokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A belügyi tárca vezetője az újságíróknak azt nyilatkozta, hogy Gerhard Karner látogatása „természetes folytatása” a két ország belügyminisztériumi szervei közötti eddigi együttműködésnek, és az egyeztetésen a közös érdekeltségű témák kerülnek terítékre. „Ez a látogatás felmelegíti a két minisztérium között a múlt év végén kihűlt kapcsolatot” – fogalmazott Bode. A témák között szerepel Románia schengeni csatlakozásának kérdése is, és Bode reményét fejezte ki, hogy a nap végére sikerülni fog „kimozdítani a holtpontról a folyamatot”.

A tárcavezető hozzátette, Gerhard Karnerrel aláírnak három román–osztrák minisztériumközi megállapodást, és meglátogatják a román határrendészet székhelyét.

Kapcsolódók

Kimaradt?