FRISSÍTVE – Az osztrák belügyminiszter továbbra is ellenzi Románia schengeni csatlakozását
FRISSÍTVE: Gerhard Karner osztrák belügyminiszter szerint Románia továbbra sem csatlakozhat az Európai Unió belső határőrizet nélküli schengeni övezetéhez. Ezt a politikus szerda kora délután mondta Bukarestben, ahol román kollégája, Lucian Bode fogadta.
Az osztrák politikus első nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „a schengeni térség nem működik”, és kifejtette, hogy továbbra sem tud időpontot mondani, hogy Románia mikor léphet be a schengeni egyezményhez tartozó országok klubjába. Karner szerint „közösen kell megoldásokat keresni, és támogatni az Európai Bizottságot a biztonságosabb határőrizet megszervezésében”, mert szerinte jelenlegi formájában „nem működőképes”.
Példaként említette, hogy a német–osztrák és a német–francia határon is visszaállították az ellenőrzéseket. „A kölcsönös érdekünk az, hogy ez a rendszer a külső határok ellenőrzésére alapozva ismét működőképes legyen. Közeli partnerek vagyunk, akik együtt dolgozunk a célkitűzés eléréséért. Az első lépéseket már megtettük, de még sok közös munka van hátra” – fejtette ki Gerhard Karner.
Kérdésre válaszolva kijelentette: nem tudja megnevezni Románia schengeni csatlakozásának időpontját. „Mindenekelőtt azt akarom, hogy az EU külső határainak védelme biztosított legyen” – magyarázta az osztrák belügyminiszter.
Mint köztudomású, Gerhard Karner volt a legfőbb ellenzője Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának, amikor az Európai Unió igazság- és belügyminiszterei az új tagfelvételekről döntöttek tavaly decemberben. Az osztrák belügyi vezető az illegális migráció felerősödését hozta fel ürügynek, és Romániát és Bulgáriát állította be a legfőbb hibásnak azért, hogy a múlt évben Ausztriában közel százezer illegális bevándorlót tartottak nyilván. Ausztria ezért megvétózta a két új tag felvételét, míg Hollandia ellenezte Bulgária belépését, Románia csatlakozására viszont rábólintott.
Kapcsolódó
A román kormány képviselői és Klaus Iohannis államfő a tavalyi voks után határozottan cáfolták, hogy Románia lenne a forrása az illegális migrációnak, mint mondták, még csak nem is számít a fő tranzitútvonalnak a közel- és távol-keleti illegális bevándorlók számára, akik Nyugat-Európába akarnak eljutni a jobb élet, elsősorban a menekülteknek járó segélyek reményében. A román hatóságok szerint a határrendészet eredményes munkát végez az illegális migráció megfékezésében.
Ausztria vétóját követően a román politika és véleményformálók egyes tagjai hisztérikus osztrákellenes hangulatot keltettek, az osztrák vállalatok elleni bojkottra szólítva fel. Lucian Bode szerint éppen azért hívta meg Karnert a bukaresti tárgyalásra, hogy oldja némiképp a fagyossá vált kétoldalú kapcsolatokat.
CSAK SAJÁT
A belügyi tárca vezetője az újságíróknak azt nyilatkozta, hogy Gerhard Karner látogatása „természetes folytatása” a két ország belügyminisztériumi szervei közötti eddigi együttműködésnek, és az egyeztetésen a közös érdekeltségű témák kerülnek terítékre. „Ez a látogatás felmelegíti a két minisztérium között a múlt év végén kihűlt kapcsolatot” – fogalmazott Bode. A témák között szerepel Románia schengeni csatlakozásának kérdése is, és Bode reményét fejezte ki, hogy a nap végére sikerülni fog „kimozdítani a holtpontról a folyamatot”.
A tárcavezető hozzátette, Gerhard Karnerrel aláírnak három román–osztrák minisztériumközi megállapodást, és meglátogatják a román határrendészet székhelyét.