Füstbe ment terv: elvetette az EU szállításügyi biztosa a Románia, Bulgária és Görögország alkotta mini-schengeni övezet létrehozását

Január 25-én négy román, bolgár és görög európai parlamenti képviselő arra kérte a görög bevándorlásügyi minisztert, hogy az Európau Unió (EU) igazságügyi és a belügyi tárcavezetőinek informális ülésén javasolja a három ország, Görögország, Bulgária és Románia közötti schengeni szárazföldi határellenőrzés megszüntetését. Amint a Maszolon megírtuk, a közös levelet Dacian Cioloș és Vlad Gheorghe román EP-képviselők, valamint Georgiosz Kirtszos görög és Daniel Lorer bolgár képviselő írták alá.

A kérést a kezdeményezők azért látták indokoltnak, mert Románia és Bulgária csak március 31-étől kapott zöld utat a schengeni légi és tengeri integrációra, a szárazföldi csatlakozásra azonban nem szabtak meg határidőt, így a határállomásokon eddig megszokott ellenőrzés nem szűnik meg, a közúton utazó állampolgároknak ugyanúgy meg kell állniuk a határnál és alá kell vessék magukat a hatósági kontrollnak.

Adina Vălean közlekedési EU-biztos kedden Strasbourgban azt mondta, nem hiszi, hogy Romániának részmegoldásokra kellene törekednie. „Többször is kifejtettem, (…) hogy mit jelent a közlekedési ágazat számára, implicite a tagállamok gazdasága számára minden határzárlat: a szállításban elvesztett idő pénzt jelent. Ezért ragaszkodtam mindig is ahhoz, hogy az európai határokon átnyúló szabad mozgás alapvető fontosságú a közös közlekedési piac számára.”

Fotó forrása: Adobe Stock

Kifejtette, Románia és Bulgária számára – amelyek ebben a geopolitikai kontextusban Európa keleti részén helyezkednek el és harmadik országokból fogadnak szállítmányokat –, még fontosabbá válik, hogy megkönnyíthessék az uniós térséggel való határforgalmukat, nemcsak Görögország felé, és nem csak a román turisták számára, akik esetleg nyaralni mennek.

„Itt az egész közlekedési területre kell gondolnunk. Tegyük fel, hogy Görögország, Bulgária és Románia között szabad közlekedési terület lenne. Románia nyugati schengeni határán hatalmas nyomás lenne Magyarország felé. Nem hiszem, hogy részmegoldásokat kellene keresnünk, hanem ezt a korlátozást egészében kellene megoldani” – idézi Adina Vălean szavait a News.ro.

Az Európai Tanács december végén jelentette be, hogy Románia és Bulgária 2024. március 31-én csatlakozik Schengenhez a légi és a tengeri határokkal, de a szárazföldi csatlakozás lehetőségét egyelőre meghatározatlan időre kitolta.

Kapcsolódók

Kimaradt?