Nektária harmadszor – Neves bírálóbizottság pontozza a mézeket
Lezárult a mézminták beküldésének határideje a harmadik Nektária Székelyföldi Mézversenyre. A méhészek által beküldött mézeket a napokban összesítik, tehát végleges adatot még nem lehet tudni, de mivel évről-évre egyre nagyobb az érdeklődés a székelyföldi vándorverseny iránt, idén a beküldött minták száma már meghaladja a 300-at – tájékoztatott Lajos Ferenc, csíkpálfalvi bioméhész, a Mézözön rövid ellátási lánc projektvezetője.
A Nektária Székelyföldi Mézverseny első kiadását három évvel ezelőtt Székelyudvarhelyen, a tavalyit Sepsiszentgyörgyön szervezték. Ezúttal Csíkszereda lesz a megmérettetés és a díjkiosztó házigazdája. A szervező Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és a partner méhészegyesületekhez beérkeztek a versenyre jelölt mézminták.
Mintánként és fajtánként 3 db 370 ml kiszerelésű mézet lehetett nevezni (2 db 370 ml saját arculattal címkézve, egyet aranyozott tetővel, címke nélkül). A szervezők ettől az évtől százlejes részvételi díjat is kértek, de ha a benevező méhész valamelyik egyesületnek tagja, akkor mentesült a részvételi díj kifizetésétől, s így a nevezési mintán kívül csupán 1 db 720 ml kiszerelésű mézet kellett eljuttatnia a méhészegyesületek valamelyikéhez. Ezeket a mézeket összeöntik és jótékonysági célra használják fel.
A beérkezett minták elbírálására szeptember 17-én fog sor kerülni a csíkszeredai Petőfi Sándor utca 36. szám alatt, a helyiek által Bocskor-házként ismert, jelenleg a Magyar Ügyek Házaként működő, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete székhelyének is otthont adó épületben. A neves szakemberekből álló zsűri organoleptikus (érzékszervi) eljárással vizsgálja meg a beküldött mézeket – nézik a méz víztartalmát, színét, tisztaságát, illatát, ízét – majd, amelyek a legtöbb pontot elérik azok laborvizsgálatra – a csíkszeredai Sapientia EMTE és a bukaresti Méhészeti Kísérleti Állomás laboratóriumába – kerülnek megerősítve a zsűri döntését. Laboratóriumi körülmények között többek között vizsgálják a méz glükóz és fruktóz tartalmát, valamint a hidroxi-metil-furfurol (a méz fruktóznak a bomlásterméke) jelenlétét, ami arra utal, hogy a mézet felmelegítették-e vagy sem, ugyanis melegítés által romlik a méz minősége.
Megtudtuk, hogy hét kategóriában osztályoznak: havasi-, akác-, vegyes-, napraforgó-, hárs-, repceméz, valamint egyéb, ahová a mézkülönlegességek tartoznak, mint a fenyő-, málna-, galagonyaméz, de ide tartoznak a propoliszos-, valamint a krémmézek is. A felcímkézett termék megjelenését is pontozták. A legjobb mézeket bronz, ezüst, arany és champion díjakkal jutalmazzák és a legjobb mézek tulajdonosai jelentős értékű díjakban részesülnek: tíz darab, egyenként 3 000 lej értékű utalványt kapnak. Emellett a nyertes mézeket több helyszínen is kiállítják.
„Egyre népszerűbb a verseny, a méhészek kezdték megismerni és rájöttek, hogy érdemes részt venni benne” – jegyezte meg Lajos Ferenc.
CSAK SAJÁT