Molnár Beáta meggyilkolása után a családja összeomlott – a vádlott mindmáig nem tudott magyarázatot adni tettére

A kolozsvári törvényszéken megtartott újabb tárgyalással folytatódott csütörtökön a Molnár Beáta meggyilkolásával vádolt Boné Ferenc büntetőügye. A vádlott védőügyvédje a Krónikának megerősítette, hogy az első elmeorvosi vizsgálat beszámíthatóságot állapított meg a Boné Ferenc esetében, aki ugyanakkor súlyos személyiségzavarban szenved. Az elkövető egyébként már letartóztatásakor beismerte, hogy ő ölte meg tavaly májusban a 30 éves nőt, ám magyarázatot azóta sem tudott adni tettére. Az áldozat családja összeroppant.

A kolozsvári törvényszéken megtartott csütörtöki tárgyaláson a bíró azt a tanút hallgatta meg, aki azonosította Molnár Beáta holttestét a megtalálását követően. A Krónika beszámolója szerint a középkorú marosvásárhelyi nő elmondta, a családot sokkolta az eset, Beáta édesapja lelkileg összeroppant, „ha az utcán ismerőst lát, átmegy a túloldalra, hogy ne kelljen beszélnie a történekről”. Elhangzott az is, a most meghallgatott tanú azért vállalta magára a holttest azonosítását, hogy az édesapának ne holtan kelljen látnia utoljára a leányát.

Ugyancsak a Krónikán megjelent írásból nyert bizonyosságot az a korábbi meg nem erősített információ is, hogy Molnár Beáta családja nem tudott a Boné Ferenccel folytatott kapcsolatáról. A gyilkosság hétvégéjén egyébként a fiatal nő édesapja éppen Kolozsváron lakást keresett, hogy megvegye lányának.

Boné Ferenc letartóztatásakor | Fotó: Ziua de Cluj

Az áldozat családjának jogi képviselője, Máté András kolozsvári ügyvéd a család kérésére sem korábban, sem ez alkalommal nem nyilatkozott az ügyről. A váldott védőügyvédje azonban a Krónika kérdésére közölte, hogy Boné Ferenc esetében az első elmeorvosi vizsgálat személyiség- és viselkedészavart állapított meg. „Azt állapították meg róla, hogy ítélőképessége adott pillanatra megszűnhet. Ettől függetlenül a jelentés szerint ítélőképessége tudatában követte el a feltételezett bűncselekményt. Tény, hogy pszichés beteg, kezelést is kapott a jilavai börtönkórházban” – nyilatkozta a Dan Iovănaș. Az aradi védő szerint a vádlott a mai napig nem tudott magyarázattal szolgálni tettére, de megbánta azt.

Boné Ferencet egyébként idő közben a jilavai börtönkórházból átszállították a szamosújvári büntetésvégrehajtási intézetbe, innen online kapcsolódott be a csütörtöki törvényszéki tárgyalásra. A bíró kérdésére, hogy a következő, áprilisi tárgyaláson hajlandó-e személyesen részt venni, azt felelte, nem tudja, mert lehetséges, hogy addigra visszaviszik Jilavára vagy Bukarestbe.

A Maszol által megkérdezett büntetőjogász, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adjunktusa, Kádár Hunor elmondta, a majdani bírósági ítéletet nagymértékben befolyásolja az, hogy az elkövető a cselekedete pillanatában milyen elmeállapotban volt, illetve hogy csak akkor állt fent pillanatnyi elmezavar vagy pedig általános, kóros elmeállapotról van szó.

Amennyiben egy elkövető esetében kóros elmeállapotot állapítanak meg, a bíró különböző biztonsági intézkedéseket rendelhet el, gyógyszeres kényszerkezelést vagy beutalást a pszichiátriára, magyarázta Kádár Hunor. Ha valakit pszichiátriai kezelésre küldenek, nincs meghatározva időkorlát, tehát addig kell ott maradnia, ameddig nem nyilvánítják gyógyultnak, ebben az esetben az elkövető megússza a börtönt. Ilyen esetek azonban ritkán fordulnak elő, tette hozzá a büntetőjogász.

Kádár Hunor közölte: ha a tettes elmeállapota nem zárja ki teljesen a felelősséget, akkor felelnie kell tettéért. Amennyiben csak a bűncselekmény elkövetésének pillanatában volt részlegesen nem beszámítható, tehát csökkentett beszámítóképességgel még el fogják ítélni.

Mint arról annak idején beszámoltunk, a Boné Ferenc tavaly május 21. és 22. fordulóján gyilkolta meg barátnőjét, a 30 esztendős Molnár Beátát. A holttestet nejlonzsákba csomagolta és egy elhagyatott benzinkút mögötti területen elrejtette Bihar és Kolozs megye határán, Nagybáród (Borod) és Báródsomos (Cornițel) között. Bonét Nagyváradon fogták el 26-án, egy forgalomból kivont tehervagonban találták rá a rendőrök. Letartóztatását követően a kolozsvári kihallgatáson beismerte a bűncselekményt, ami után vád alá helyezték, és előzetes letartóztatásba került.

A tavaly májusi tragédia nemcsak a kolozsvári, hanem az egész erdélyi (főleg magyar) közvéleményt foglalkoztatta. A 30 éves Molnár Beáta a kolozsvári magyar közélet ismert – és köztiszteletnek örvendő – személyisége volt, a Sapientia-egyetem kolozsvári karán előadóként dolgozott, éppen ott, ahonnan Bonét két évvel ezelőtt eltanácsolták szintén agresszív viselkedése miatt. A volt tanár ugyanis brutálisan bántalmazta a nyílt utcán akkori barátnőjét, amiért egy éves és három hónapos börtönbüntetést kapott, aminek a végrehajtását felfüggesztették. A korábbi tanúvallomások szerint Bonénak nem az volt az első kontrollálatlan viselkedése, hanem korábbi kapcsolataiban is rendszeresen erőszakra ragadtatta magát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?