Mérgezik a kutyákat Csíkszeredában – A kihelyezett mérgek a kisgyerekekre is veszélyt jelentenek

Számtalan kutya lett mérgezés áldozata az elmúlt hónapokban Csíkszeredában: sok négylábú halt bele a patkányméreg okozta erős vérzésbe. A nyilvánosságra került esetek közül a legújabbak alig pár hetesek, de ezúttal szerencsére örömhírrel szolgáltak a gazdák: az állatoknak sikerült felépülniük, ám az érintettek már nem akarják szó nélkül hagyni a történteket, hiszen elmondásuk szerint bárki is helyezi ki ezeket a szereket városszerte, nem csupán az állatokat, hanem a kisgyerekeket is veszélybe sodorja.

Tavaly október óta időről-időre felbukkan egy-egy bejegyzés a csíkszeredai kutyás gazdák Facebook-csoportjában: a posztok szerint az állatokat megmérgezték. Az emberek igyekeznek segíteni egymásnak az állatorvosok elérhetőségeivel vagy különböző házi praktikákkal, de sajnos nem minden eset végződik jól. A beszámolók szerint a legtöbb állat egyáltalán nem kószál szabadon, mindig pórázon van, az egyetlen kivételt a kutyafuttatók jelentik, így szinte mindenki ezeket az elkerített, konkrét célra kijelölt helyeket jelölte meg a mérgezés lehetséges forrásaként. Többen számoltak be arról is, hogy a város különböző részein nyers húst találtak, és több kóborkutya teteme is jelezte, hogy valami nincs rendben. Bár az utóbbi időszakban kevesebb eset látott napvilágot, nemrég újfent megtörtént a baj.

Illusztráció: PexelsIllusztráció: Pexels

Lőrincz Beáta csíkszeredai kutyatulajdonos Maci nevű golden retrieverét egyáltalán nem engedi szabadon a városban, kivétel az erre a célra elkerített kutyafuttató. Június 11-én este jelentkeztek az állaton az első tünetek: széklete véres volt és hányt. Másnap reggel első dolguk volt a kutyát orvoshoz vinni, ahol vért vettek tőle, fél órán belül pedig meg is lettek az eredmények, amelyekből egyértelműen kiderült, hogy az állat szervezetében patkányméreg van. Mint megtudtuk, a kutyák véralvadási ideje átlagosan hét perc, Maci esetében ez az érték már tizenkilenc perc volt, így óriási szerencse, hogy – mint azt az állatorvos a gazdának mondta – nem máshol kezdett vérezni.

Lőrincz Beáta elmondta, hogy kutyája nem jár póráz nélkül a városban. Nincs szabadon engedve, így nem jár szemeteskukák környékén, sem semmilyen eldugott helyen. Maci csupán a város két kutyafuttatójában szaladgálhat kedvére, ezek pedig körül vannak kerítve. Az egyik ilyen a parkban, a másik pedig a város központjától nem messze található. A kutyát öt napig kezelték, és szerencsére most már jól van. Ami feltűnő volt, hogy rá három hétre egy ismerősük magyar vizslájával ugyanez történt. Nála is patkánymérget állapított meg az orvos. Próbálták leszűkíteni, hogy melyek azok a helyek, ahol mindkét kutya megfordulhatott, de mivel nem egy helyen laknak, az állatok pedig soha nem találkoznak, egyedül a központtól nem messze található kutyafuttató környékét tudták beazonosítani a mérgezés lehetséges forrásaként. A vizsla is megkapta azóta az utolsó kezelést, szerencsére ő is jól van.

Illusztráció: PexelsIllusztráció: Pexels

Lőrincz Beáta elmondta, hogy egy ismerőse nemrégiben talált egy arasznyi nyers húst a központi parkban, amit gyanúsnak talált, így egy zacskóval felvette és kidobta. Mint a kutyatulajdonos fogalmazott, ő mindig rövid pórázon tartja a kutyáját, folyamatosan szem előtt van, és mégis megtörtént a baj. Ilyen alapon a kihelyezett mérgek bármelyik kicsi gyerekre is veszélyt jelenthetnek, hiszen ők is hajlmosak arra, hogy egy pillanat alatt összeszedjenek bármit, amit a földön találnak.

Macit és a magyar vizslát is dr. Iszlay Kinga állatorvos kezelte. Megkeresésünkre elmondta, hogy az állatokat ugyanazokkal a tünetekkel vitték be hozzá: bágyadtak és levertek voltak, nem ettek, hánytak és hasmenésük volt, amelyekben a gazdák vérnyomokat fedeztek fel. Elmondása szerint a külső vizsgálat indokolta vérvételt, az eredmények pedig egyértelműen patkánymérget mutattak ki. Mint tőle is megtudtuk, a kezelések hatásosak voltak, azóta mindkét kutya jól van, ám az állatorvos hangsúlyozta, hogy ezt a fajta mérgezést megfelelő kezelés nélkül esélye sincs túlélni az állatnak. Egy lassan ható méregről van szó, és bár nyilván sok minden függ a szervezetbe került mennyiségtől is, a kutya önmagában nem képes megbírkózni vele, napokon belül elvérezhet.

A két érintett még a héten feljelentést tesz a rendőrségen. Ígéretük szerint a fejleményekről tájékoztatnak majd.

Kapcsolódók

Kimaradt?