City Index: előkelő helyen áll Csíkszereda a romániai megyeszékhelyek rangsorában
A 41 várost 13 kritérium (közlekedés, egészségügy, oktatás, gazdaság, kultúra és sport, szórakozás stb.) alapján rangsorolták.
Rangsorolta a romániai megyeszékhelyeket a Vizionárius Városok Intézete. A City Index elkészítésekor három területen, több kritérium alapján rangsorolták a településeket: életminőség (látnivalók, konnektivitás, természeti környezet, oktatás, egészségügy), prosperitás (gazdaság, közpénzügyi helyzet, társadalmi dinamika, technológia) és hangulat (kultúra és sport, szórakozás, társadalmi vitalitás, turizmus).
Az életminőség területén Kolozsvár került az első helyre. Erdély fővárosa az oktatás és a légiforgalom tekintetében kapott kiemelkedő osztályzatot, a gyenge pontjai a levegő minősége és a városi közlekedés. A második Bukarest lett, a harmadik pedig Nagyszeben. Az első tízbe Brassó (4.), Temesvár (6.), Gyulafehérvár (9.) és némi meglepetésre Resicabánya (10.) is bekerült. Nagyváradot a 11., Marosvásárhelyt pedig a 13. helyre rangsorolták. Utóbbi a kórházak és az orvosok, valamint a műemlékek tekintetében tündököl, ellenben a levegő minőségével és a városi közlekedéssel nem büszkélkedhet.
Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy a rangsor második felébe került, előbbi a 25., utóbbi pedig 26.
A prosperitási rangsorban Bukarest az első, majd négy erdélyi város következik: Kolozsvár, Temesvár, Nagyszeben és Nagyvárad. Mind a négy magyarlakta városnak gyenge pontja a lakások elérhetősége. Valószínűleg nincs olyan ember Romániában, aki előzetesen megtippelte volna, hogy a 6. helyre az Olt megyei Slatina kerül. Az olténiai város megelőzte többek között Brassót (9.), Aradot (10.), Besztercét (11.), Szatmárnémetit (12.), Zilahot (13.) és Marosvásárhelyt (14.).
Annak ellenére, hogy Kovászna megyében nagyobb az átlagbér, mint Hargitában, a prosperitási rangsorban Csíkszereda jobban áll Sepsiszentgyörgynél: előbbi a 19., utóbbi csak a 25. helyet foglalja el.
Nagyszeben a leghangulatosabb
A hangulat tekintetében Csíkszereda a 11., Sepsiszentgyörgy pedig a 15. lett. Előbbinek a civil aktivitás és a konyhaművészeti kínálat az erőssége, utóbbinak a sportklubok híre és a turisták által a városban eltöltött időtartam. A hargitai megyeszékhely a szórakozási és a vásárlási lehetőségek, míg a háromszéki a szabadidős kikapcsolódási lehetőségek tekintetében teljesít gyengén.
A dobogóra Nagyszeben, Kolozsvár és Bukarest került, a Top 15-be bekerült még Brassó (5.), Marosvásárhely (6.), Temesvár (7.), Nagyvárad (9.), Nagybánya (12.) és Gyulafehérvár (13.).
Az általános, mindhárom terület eredményeit összesítő ranglistát Kolozsvár vezeti, minimális előnnyel Bukaresthez képest. A kincses város pontszáma 64,1, a fővárosé pedig 63,4. A dobogó legalsó foka az 56,9 ponttal rendelkező Nagyszebennek jutott.
Az első tíz között Brassó, Temesvár, Iași, Nagyvárad, Marosvásárhely, Gyulafehérvár és Konstanca szerel még. Előkelőnek mondható az ország legkisebb lélekszámú megyeszékhelyének számító Csíkszereda helyezése, a székelyföldi város a 13., 41,9 ponttal. A hargitai megyeszékhely hajszállal van lemaradva csak a 42 pontos Târgoviștétől, közvetlenül utána pedig Craiova következik, de megelőzi Nagybányát (19. hely) és Aradot (20.) is.
A 36,9 pontos Sepsiszentgyörgy 23. a 41 város rangsorában. Háromszék központját közvetlenül Szatmárnémeti (38,1 pont) előzi meg, utána pedig Slatina következik. A magyar közösséggel is rendelkező megyeszékhelyek közül Déva és Resicabánya ért el a leggyengébb helyezést, előbbi 26., utóbbi pedig 28.
A rangsort Brăila (23,7 pont), Călărași (23,2) és Teleorman megye székhelye, Alexandria (22,8) zárja. Ez utóbbinak a pontszáma kb. 45 százalékkal marad el Csíkszeredáé mögött.
A City Index szerint Románia legkevésbé élhető városa Giurgiu, a legkevésbé prosperáló és a legkevésbé hangulatos pedig egyaránt egy másik dunai kikötőváros, Brăila.