Már nem a kolozsvári a leggazdagabb vidéki önkormányzat
Kolozsvár egy helyben topogott a bevételek tekintetében, így aztán Iași és Temesvár is megelőzte.
Két évvel ezelőtt még a bukaresti után a kolozsvári önkormányzatnak voltak a legnagyobb bevételei országos szinten, tavaly azonban nagyot változott a rangsor. Az erdélyi nagyváros rekordösszegű, 2,15 milliárd lejes költségvetés-tervezettel vágott neki az évnek, azonban a valós bevételek kb. 800 millió lejjel maradtak el ettől az értéktől.
Egyébként már évek óta bevett gyakorlatnak számít, hogy a Boc-adminisztráció teljesen irreális értékeket ír be a költségvetés-tervezetek bevételi oldalára. A Kincses Város kasszájába 2022-ben mindössze 1,313 milliárd lej folyt be, derül ki a Fejlesztési, Közmunkaügyi és Közigazgatási Minisztérium nemrég közzétett adataiból. Ennél két másik város is többől gazdálkodhatott. Egy évvel korábban Kolozsvár bevételei 1,29 milliárd lejt tettek ki, tehát tavaly csupán 1,5 százalékkal nőttek.
Két éve Iași még csak a harmadik leggazdagabb vidéki város volt, tavaly azonban az élre állt. A moldvai főváros bevételei 1,515 milliárd lejt tettek ki, ami 400 millió lejes növekedést jelent az egy évvel korábbi összeghez képest. A maga 1,493 milliárd lejével Temesvár is elhúzott Kolozsvár mellett, 27 százalékkal növelve bevételeit.
2021-ben Kolozsvár még valamennyi bukaresti kerületet megelőzte a bevételek tekintetében, tavaly azonban négy is megelőzte. Konstanca tavaly is a negyedik volt a vidéki városok rangsorában, akárcsak 2021-ben, Brassó pedig az ötödik. Előbbinek a számlájára 1,148 milliárd, utóbbiéra 953 millió lej folyt be, 23, illetve 7,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A magyarlakta városok közül Nagyvárad a hatodik helyről a hetedikre esett vissza, annak ellenére, hogy a bevételei 828,7 millió lejről, 6,2 százalékkal, 880,3 millióra gyarapodtak. Marosvásárhely 508,6 millió lejből gazdálkodhatott tavaly, 23,7 százalékkal többől, mint 2021-ben. Szatmárnémeti kasszájába 384,5 millió lej folyt be, Sepsiszentgyörgyébe pedig 196,9 millió, ami közel 7, illetve 3 százalékos növekedésnek felel meg.
A bevételek kiugrón nagy arányban nőttek Arad esetében, 713 millió lejre. 2021-ben csupán 534,8 millió lejt tettek ki, vagyis harmadával emelkedtek.
Két éve még több regáti megyeszékhelyet megelőzött, tavaly azonban már Csíkszereda gazdálkodott a legkisebb összegből. A székelyföldi város bevételei 144,4 millió lejt tettek ki, 4,5 százalékkal csökkentek az előző évhez képest. Csíkszereda a legkisebb lélekszámú romániai megyeszékhely, így az, hogy utolsó helyen áll a bevételek tekintetében is, tulajdonképpen normálisnak tekinthető.
CSAK SAJÁT