banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Ákovita pálinkaverseny – Megméretkeztek a legjobb gyümölcspárlatok

Az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny négy éve indult, és azóta egyre népszerűbb. A verseny célja a kulturált pálinkafogyasztás népszerűsítése Erdélyben, figyelve a hagyományokra és a minőségi követelményekre. Az idei minősítésre június 23-25. között került sor Csíkszeredában, a Hunguest Hotel Fenyőben.

Szilva, körte, cseresznye, birs, málna, berkenye és hosszan sorolhatnánk a pálinkakülönlegességeket, mind-mind harmonikus, karakteres, intenzív ízvilággal rendelkező gyümölcspárlatok. Az említettek csak egy kis szeletét képezték annak a gazdag felhozatalnak, amely a negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen jelent meg. Különdíjakat is kiosztottak, közülük egyet a sajtó képviselői dönthették el, akik hétfőn értékelhették a felkínált különleges párlatokat. A minősítést követően fej-fej mellett végzett a Vilmos körte és a fekete berkenye pálinka, végül közös megegyezés után az utóbbi győzött.

A körték királynője hozta a fajtajegyeket, aromás, hízelgő, elbűvölő ital. A berkenye egy közkedvelt pálinka, mandulás marcipánosság jellemzi, igazi nagy ízkavalkád. Ezekbe a kulisszatitkokba és a felkínált párlatok világába János András Előd a verseny szakmai elnöke vezette be a média csapatát. Megtudtuk, hogy a pálinkafőzés tekintetében az elmúlt időszakban megváltozott a szemlélet, ez a tevékenység ma reneszánszát éli, és egyre több fiatal előszeretettel fogyasztja is. „Az almapálinkától a málnáig, mindegyik párlatnak egyedi értéke van, mindig valami egyedi élményt kell nyújtson, becsukott szemmel is éreznünk kell a gyümölcsízt, keveset, de jót, minőségit kell inni” – hangoztatta a szakember. Érdekességként kiemelte a vidékünkre jellemző erdei gyümölcsökből készült párlatokat – galagonya, kökény, erdei vad áfonya – melyek adottságuknál fogva bio gyümölcsöknek számítanak, hisz az intenzív termesztésben a klímaváltozás miatt egyre inkább teret nyer a vegyszerek használata, de a Hargita egyedi kincsestára vegyszermentesen itt van előttünk, ami a miénk, például az említett vad áfonya máshol meg sem terem.

A szerző felvétele

Az a célunk, hogy a minőségi pálinka és párlatfogyasztást promoveáljuk itt Székelyföldön, Erdélyben valamint, hogy a termelőket tudjuk fejleszteni, hisz rengeteg nagyon finom gyümölcs terem Székelyföldön és fontos az, hogy ezeket a gyümölcsöket ne hagyjuk tönkremenni, elrohadni, hanem a legjobb korban, amikor a legjobb az ízük, a zamatuk, akkor készüljenek belőlük, olyan párlatok, pálinkák, amellyel versenyképesek tudunk lenni a világon bárhol és jó hír, hogy ezt meg is tudjuk tenni – mondta érdeklődésünkre Becze István szervező, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke. Hozzáfűzte: tapasztaljuk, hogy a székelyföldi pálinkakészítők egyre inkább nőnek fel és versenytársai tudnak lenni az anyaországi, vagy máshonnan jött termelőknek, és ehhez az Ákovita verseny egy óriási többletet nyújt, egy olyan lehetőséget minden évben, ahol a szakma tud találkozni, és tapasztalatot cserélni. Az idei versenyre több mint 200-an neveztek be – több mint ezer mintával – nemcsak Székelyföldről, Erdélyből, hanem az anyaországból, felvidékről, az egész Kárpát-medencéből. Hargita megyéből 53-an neveztek 388 mintával.

Az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny egyedülálló lehetőséget kínál a gyümölcspárlatok különleges világába való betekintésre. A rendezvény izgalmas kihívások elé állítja a versenyzőket és a zsűrit egyaránt. Az esemény nemcsak a versenyzőknek, hanem minden pálinkakedvelőnek lehetőséget ad arra, hogy elmélyedjenek a kárpát-medencei és az erdélyi pálinkák sokszínű világában. Erre a néhány napra Csíkszereda a gyümölcspárlatok fővárosává válik, ahol mindenki megtalálja a lelki- és ízvilágának megfelelő nedűt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?