Megújult a Szatmári béke emlékműve

Harmincötödik alkalommal szervezetek megemlékezést a Majtényi síkon, Kismajtényban, a Szatmári béke emlékművénél, ám ez az alkalom más volt, mint a többi: az emlékoszlop és környéke a közeli Nagykároly város vállalkozóinak támogatásával teljesen megújult. Most kerítés veszi körül, és egy másik emlékművet is állítottak, amely két nyelven meséli el a fegyverletétel történetét.

A szombat délben tartott megemlékezésen David Gheorghe, Majtény község polgármestere mondott köszönetet a nagylelkű támogatóknak, akik nem csak pénzzel, hanem emberi erővel is hozzájárultak a munka elvégzéséhez.

A szerző felvételei

Pataki Csaba megyei tanácselnök a sokszínű közösséget dicsérte, amely most emlékparkkal gazdagodott. Köszönetet mondott Muzsnay Árpádnak, az EMKE Szatmár megyei elnökének is, aki több mint harminc éven át volt a szíve-lelke a majtényi megemlékezésnek. Ugyanakkor köszönetet mondott Mold Máriusznak is, a felújítás, emlékparkká-alakítás kezdeményezőjének is, aki már több nagykárolyi szoborállítás ötletgazdája és finanszírozója is volt.

A rendezvényen felszólalt Dr. Horváth-Oszkó Miklós, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja is, aki történelmi visszatekintésében rámutatott: a szatmári béke megkötését követően az országra nyugalom köszöntött, ami a kor közép-európai körülményeihez képest jelentős gazdasági és szellemi gyarapodással párosult. „Legyen béke, szabadság és egyetértés” – zárta gondolatait a konzul.

Az eseményen, az emlékoszlop megkoszorúzását megelőzően rövid kulturális műsor hozta ünnepi hangulatba a résztvevőket: Fényi István A nagymajtényi fegyverletétel című költeményét szavalta Varga Sándor, a Harag György Társulat színésze. A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola diákjai is rövid műsorral készültek. Énekelt a kismajtényi egyházi kórus és felléptek a helyi iskola diákjai, a börveli Gyöngyvirág néptánccsoport pedig tánccal készült az eseményre.

Az egyházi áldást és felszentelést követően pedig politikusok, civil szervezetek képviselői, Magyarországról érkezett vendégek helyezték el az emlékezés és tisztelet koszorúit az emlékműnél.

A Nagykároly-Szatmárnémeti vasútvonalat 1871-ben adták át, a vasútépítők kezdeményezésére állították a Szatmári béke emlékművét – hivatalosan 1873-ban. Az emlékmű ma is a sínek közelében áll.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?