Kisebbségtörténeti tantárgyverseny kisebbségi jelképek nélkül
Igazi tantárgyverseny-főváros lett a hétvégére Szatmárnémeti, itt rendezik ugyanis az országos famegmunkálási versenyt, az iskolai sportok országos tantárgyversenyének a fiú kosárlabda országos szakaszát, illetve a szatmári megyeszékhely ad otthont a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai romániai döntőjének. Ez utóbbi rendezvény megnyitóján jártunk.
„Ezen a tantárgyversenyen nem csak a magyar kisebbség történelmi vívmányait szeretnénk megünnepelni, hanem igyekszünk elősegíteni a kölcsönös megértést és a kölcsönös tiszteletet minden, országunk e gyönyörű sarkában együtt élő nemzetiség között” – mondta Anișoara Boitor, főtanfelügyelő beszédében a helyi szervezők képviseletében a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny megnyitóján.
Ám épp ennek a kölcsönös tiszteletnek a hiányára hívta fel a figyelmet Kereskényi Gábor polgármester ünnepi gondolatai mellett. Mint kijelentette: a magyar nemzeti színű trikolórnak éppúgy helye lett volna a színpadon mint az EU-s és a román zászlónak, a rendezvény elején elhangzott román himnuszt a magyarnak is követnie kellett volna, ha már a magyar közösség tisztelete, a magyar történelem és hagyományok kerültek a középpontba. „Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen tematikájú eseményen magyar zászló és magyar himnusz lenne még a demokratikus jogállamnak korántsem nevezhető Ukrajnában is” – jegyezte meg.
A Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyversenyt 2017. óta szervezik meg, V. és VI. osztályos gyerekeknek szól. Az idei döntőbe 72 gyerek jutott be, őket 15 fős zsűri versenyezteti majd írásbeli és gyakorlati próbán. Utóbbin a gyerekeknek a magyar történelem egy-egy meghatározó pillanatát kell bemutatniuk. A versenyt a Szatmárnémeti Református Gimnázium termeiben tartják, a megnyitóra pedig a Dinu Lipatti Filharmónia termében került sor.
Az eseményen ezek valóban hiányoztak, sőt, a tantárgyverseny nevét tartalmazó banneren is olyan szerencsétlenül helyezték el a magyar megnevezést, hogy azt végig kitakarták a színpadon helyet foglaló diákok.
Egyébként mindenképp meg kell említeni a Szatmárnémeti Református Gimnázium tehetséges diákjainak a fellépéseit, akik zongorázva, szavalva, néptánccal, citera-játékkal örvendeztették meg a közönséget.
CSAK SAJÁT