Még két évet várni kell egy új egészségügyi informatikai rendszerre

Hozzávetőlegesen két év múlva új, a jelenleginél lényegesen nagyobb kapacitású informatikai rendszere lesz az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (CNAS), amely a bürokrácia felszámolását is lehetővé fogja tenni – jelentette ki pénteken Valeria Herdea, az intézmény vezetője.

Az Agerpres beszámolója alapján már aláírták az új informatikai rendszer finanszírozási szerződését.

Az új platform a jelenleg használt megújított és jelentősen továbbfejlesztett változata lesz. Az egyik fő jellemzője az interoperabilitás lesz, azaz valamennyi egészségügyi szolgáltatónak lehetősége lesz hozzáférni a páciensek elektronikus dossziéjához. Emellett a tervek szerint a platform lehetőséget kínál majd arra is, hogy egy Romániában kiállított receptet bármelyik európai országban kiválthasson a beteg.

Illusztráció: Pexels

„Mindennek az alapja az adatbiztonság, minden eddiginél nagyobb szükségünk van a kiberbiztonságra. (...) A rendszer biztosítani fogja az adatok titkosságát” – tette hozzá Herdea.

A jelenlegi egészségügyi informatikai rendszerrel az elmúlt években folyamatos problémák voltak, mert hiába halljuk nap mint, hogy digitalizációra van szükség és azt ki kell terjeszteni, az elavult platform szinte alig működik. Pár hónapja a Maszolon részletesen taglaltuk, hogy idén már katasztrofális szintre süllyedt a rendszert, Vass Levente, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusa pedig nem is látott esélyt arra, hogy a problémát a közeljövőben megoldják. Ugyanakkor a Panorama is cikkezett arról, hogy a helyzet immár annyira súlyossá volt, hogy egyes szakértőkben már az is felmerült, jobb lenne lemondani a digitalizáció egyes elemeiről, melyek inkább akadályozzák, mintsem segítenék az orvoslást, és visszatérni az offline állapotra. Legalábbis addig, ameddig lecserélik a jelenlegi infrastruktúrát és beüzemelnek egy valóban működő informatikai rendszert, amely mindenki javát szolgálja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?