banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Veszélyben a családorvosi rendelők működése: hónapok óta nem fizet rendesen az állam, ráadásul hetek óta akadozik az  informatikai rendszer

Az egészségügyi alapellátást biztosító mintegy tízezer családorvosi rendelő már negyedik hónapja késve vagy részletekben kapja meg a működéséhez szükséges pénzt az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (CNAS), ez hátráltatja, veszélyezteti a működésüket. Fehér Gabriella kolozsvári családorvos a Maszolnak elmondta, semmiképpen nem akarják cserbenhagyni a betegeiket, de minden rendelő csak addig tud működni, ameddig vannak anyagi tartalékai a fenntartáshoz. Dragoş Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója megkeresésünkre úgy nyilatkozott, biztos törlesztenek, de még várják a pénzt. 

A családorvosok és általános orvosok országos társasága (SNMF) a tartozások kifizetését követeli a kormánytól, a pénzügyminisztériumtól és az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (CNAS). A szervezet közölte: ha a helyzet nem rendeződik, a családorvosok bírósághoz fordulnak, és követelni fogják büntetőkamatok kifizetését is a kintlévőségek mellett.

Illusztrációk: Pexels

Ebből a pénzből fizetik a személyzet – orvosok, ápolók, könyvelők, karbantartók – bérét, az adókat, a közüzemi költségeket, bérleti díjakat, banki törlesztőrészleteket, fogyóeszközöket, tisztítószereket. Novemberben például az összeg 60 százalékát utalták át az egészségbiztosító pénztárak, ami gondot okozott az orvosi rendelők működési költségeinek kifizetésében. A különbözetet mindmáig nem kapták meg – olvasható a SNMF keddi közleményében. Hangsúlyozzák, mindamellett hogy nem kapják meg a pénzüket, nehezményezik az átláthatóság hiányát, nem kapnak választ a megkereséseikre, a bizonytalanság rányomja a bélyegét a munkájukra.

A családorvosok ugyanakkor működőképes informatikai rendszert követelnek, amely nem áll le szinte naponta, és nem akadályozza a biztosítottak hozzáférését az egészségügyi ellátáshoz. A betegek a rendszer folyamatos leállása miatt, nem tudják bizonyítani a biztosított státuszukat, emiatt sok esetben nem tudják érvényesíteni a törvény által szavatolt jogaikat.

Az orvosok kitartanak. De meddig?

Ilyen körülmények között nagyon nehéz megoldani a rendelők működtetését, fenntartását, szögezte le megkeresésünkre Fehér Gabriella. A kolozsvári orvosnő hangsúlyozta, a kifizetések ilyen mértékű késlekedésére az elmúlt években nem volt példa. Ebből az összegből fizetik az alkalmazottak bérét, a közüzemi számlákat, az adókat-járulékokat, ebből vásárolják a fogyóanyagokat, a típusnyomtatványokat, hogy megírhassanak egy receptet, küldőpapírt, betegszabadságot. „Tény, hogy egy rendelő, ha nem kapja meg maradéktalanul az egészségbiztosító pénztárral leszerződött pénzét, csak addig tud működni, ameddig vannak tartalékai” – szögezte le az orvos. Hozzátette, ráadásul az egészségügyi kártyákat kezelő informatikai rendszer hetek óta akadozik, éjszaka érvényesítik a szolgáltatásokat, sőt a biztosítóház felé is csak éjszaka vagy hétvégeken tudják elküldeni a jelentéseket. „Mindez hátráltatja a munkánkat, de a betegeket így is el kell lássuk, nem hagyhatjuk cserben őket” – mondta Fehér Gabriella.

Korábban Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke a kifizetések késlekedéséről a Maszolnak elmondta: „Mi a szerződés minden pontját teljesítettük, a tisztességesen megkeresett pénzünket nem folyósítják. Az adót ugyanakkor be kell fizessük, mert arra rögtön büntetőkamatot számolnak. Hogy értsem meg, hogy nincs pénz az államkasszában, amikor az államelnök afrikai kiruccanására mégis van.”

Lucia Seres, sepsiszentgyörgyi gyerekorvos arra panaszkodott, az informatikai rendszer nem működik, a recepteket kénytelenek offline felírni, majd éjszaka érvényesítik a szolgáltatásokat. „Hatalmas problémák vannak továbbra is az egészségügyi rendszerben, nem tudjuk mikor és milyen módon fognak megoldódni, holott folyamatosan ígérgetik, hogy jobb lesz. Az informatikai rendszer működtetésére szakembereket alkalmazott nemrég az Országos Egészségbiztosító Pénztár, mégsem javult a helyzet. Évek óta küzdünk ezzel” – összegzett a sepsiszentgyörgyi orvos.

Előbb vagy utóbb fizetnek

Egyelőre még nem érkezett hivatalos értesítés, de biztosan lesznek kifizetések a családorvosoknak, mondta Dragoş Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója. Hozzátette, memorandummal kiegészítette a kormány az Országos Egészségbiztosítási Pénztár költségvetését, kaptak pénzt a tartalékalapból, de a megyei igazgatóságokhoz ez még nem érkezett meg. Várjuk a pénzt, amíg befut, azonnal fizetünk, szögezte le az igazgató.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?