Káosz a betegellátásban: egyre több a hiányzó gyógyszer és az informatikai rendszer is akadozik
Nemcsak a betegséggel, hanem az egészségügyi ellátásban fennálló, sőt súlyosbodó hiányosságokkal is meg kell küzdjenek a hazai páciensek és hozzátartozóik: a gyógyszertárakban orvossághiány van, az egészségügyi kártyákat kezelő informatikai rendszer pedig nem működik. Ez egyrészt megnehezíti az ellátásban dolgozók munkáját, de végül a betegeken csattan.
A Maszolnak egy felháborodott édesanya sorolta, hogy kénytelen volt sorra venni a kolozsvári gyógyszertárakat, mert nem találta az orvosságokat, amit a kislánya makacs köhögésére írt fel a családorvos. Az egyik patikában végül kiadták a vényen szereplő gyógyszerek egy részét, de ott nem volt meg raktáron mindegyik készítmény. A térítéses receptet azonban visszatartották, így amikor végül egy másik patikában megkerült a hiányzó orvosság is, a vény már nem volt meg, tehát teljesen áron kellett megvásárolni az eredetileg ingyenesen felírt gyógyszert.
A rendszer hiányosságai végül mindig a pácienseken csattannak, összegezték a Maszol által megkeresett orvosok és gyógyszerész. Hangsúlyozták, folyamatosan hiányoznak a gyógyszerek, másrészt akadozik az egészségügyi kártyákat kezelő informatikai rendszer, így az orvosok offline írják a térítéses receptet, ebben a formában az nem megosztható, tehát nem lehet több patikában is érvényesíteni.
Egyre több a hiányzó gyógyszer
Évek óta küzdenek azzal, hogy nem tudnak minden szükséges gyógyszert beszerezni, az utóbbi időben tovább súlyosbodott helyzet, foglalta össze Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Nem elég, hogy az államnak elmaradásai vannak a gyógyszertárak felé, ők sem tudják fizetni a beszállítóikat, az év vége felé a gyógyszerimport is megcsappan, így egyre több orvosság hiánycikknek számít a patikákban. Ennek a következménye, hogy a betegeket kénytelenek egyik gyógyszertárból a másikba küldeni, hátha ott még maradt készleten a szükséges orvosságból, holott minden gyógyszertárnak az lenne az érdeke, hogy kiszolgálja az ügyfeleit.
A gond az, hogy ha a recept írásának pillanatában az orvosnál éppen nem működik az informatikai rendszer, offline írja meg a vényt, ebben a formában pedig az már nem megosztható a patikák között, részletezte Szabó Péter. Ha egy patikában a felírt orvosságok közül csak három van meg, a negyediket az offline írt recept esetében a rendszer lezárja. A gyógyszerész adhat ugyan másolatot a receptről, de azzal csak azt tudja igazolni a beteg, hogy valóban felírta neki az orvos, az ingyenességet, vagy az ártérítést már nem tudja érvényesíteni.
„Hetek óta csak reggel egy-másfél órát működik folyamatosan az informatikai rendszer, utána egész nap akadozik” – mutatott rá a gyógyszerész. Kifejtette, ha a patikában éppen leáll a rendszer, újra gond van, mert az online felírt receptről sem tudnak olyan másolatot, újabb receptet adni a betegnek, ami máshol érvényesíthető. Az ingyenes, térítéses vényeket legtöbb 72 óra alatt be kell vezessék, ha kifutnak a határidőből, az a gyógyszertár vesztesége, zsebből kell kitegyék az orvosság ellenértékét. Éppen ezért reggel korán, nyitás előtt, majd késő este zárás után lesik, mikor működik a rendszer, hogy bevezessék a kiadott recepteket
Szabó Péter felidézte, az Országos Egészségbiztosító Pénztár 4,2 milliárd lejt kért november elején a kormánytól, és mindössze 1,7 milliárd lejt kapott, így nem csoda, hogy akadozik az ellátás. Kovászna megyében a gyógyszertárak együttműködnek, folyamatosan egyeztetnek, hogy hol van még raktáron egy-egy hiányzó gyógyszer, hogy ezzel is segítsék a betegeket, de mostanra lassan már oda jutottak, hogy sehol nincsenek tartalékok.
Az orvosok évek óta küzdenek a folyamatosan akadozó informatikai rendszerrel
Teljes a káosz, a betegellátás, a páciensek sorsa nem érdekli a döntéshozókat, azokat akik az egészségügyi szolgáltatásokat kellene működtessék és szavatolják, szögezte le Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke. Kifejtette, az informatikai rendszer nem működik rendesen, a recepteket kénytelenek offline felírni, majd a rendelési idő előtt és után, kora reggel, késő este vezetik be a rendszerbe. Az offline receptet azonban a betegek nem tudják megosztva, több gyógyszertárban is érvényesíteni. Ezen felül az orvosok nem tudják a páciensek biztosított státuszát ellenőrizni, bár a szerződésben az áll, hogy kötelességük ezt megtenni. Ha utólag derül ki, hogy a beteg nem biztosított, az offline felírt recept, és minden más ágazati szolgáltatás költségét ráterhelik a családorvosra, sőt büntetést, kamatot is felszámolnak.
„A cinizmus tetőfoka és a tisztelet teljes hiánya, hogy azt sem vették ki kérésünkre a szerződésből, hogy az offline recepteket a hónap végéig kötelesek vagyunk bevezetni a rendszerben, különben az ellenértékét kifizettetik, sőt meg is bírságolnak. A rendszer működtetése nem az orvos kötelessége, mégis mi lessük éjjel-nappal, hogy mikor elérhető. Közben naponta ellátunk harminc-negyven beteget, és ebből huszonnégyet fizet ki az egészségbiztosító pénztár” – taglalta az orvos. Arra is kitért, októberre az alapellátásban dolgozó orvosoknak csak a pénzük 50 – 60 százalékát fizette ki az állam. „Mi a szerződés minden pontját teljesítettük, a tisztességesen megkeresett pénzünket nem folyósítják. Az adót ugyanakkor be kell fizessük, mert arra rögtön büntetőkamatot számolnak. Hogy értsem meg, hogy nincs pénz az államkasszában, amikor az államelnök afrikai kiruccanására mégis van” – fakadt ki a doktornő.
Az orvosok már azt sem tudják, mit írjanak fel a betegeknek, milyen orvosságot találnak meg a gyógyszertárakban, mutatott rá Lucia Seres, sepsiszentgyörgyi gyerekorvos. A rendszer nem működik, a recepteket kénytelenek offline felírni, majd éjszaka érvényesítik a szolgáltatásokat. „Hatalmas problémák vannak továbbra is az egészségügyi rendszerben, nem tudjuk mikor és milyen módon fognak megoldódni, holott folyamatosan ígérgetik, hogy jobb lesz. Az informatikai rendszer működtetésére szakembereket alkalmazott nemrég az Országos Egészségbiztosító Pénztár, mégsem javult a helyzet. Évek óta küzdünk ezzel” – összegzett a sepsiszentgyörgyi orvos.