Kongatják a vészharangot a gyógyszertárak: a betegek egészségét veszélyezteti az állam, amikor késik a kifizetésekkel

Óriási elmaradásokat halmozott fel az állam a gyógyszertárak felé, jelentős késedelmekkel fizeti az ár-támogatottan és ingyenesen kiadott gyógyszerek ellenértékét. Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerkamara elnöke a Maszol megkeresésére elmondta, az ígéretek szerint a héten kifizetik az elmaradások egy részét, de a kinnlevőségek nagyobb hányadát továbbra is görgetik maguk előtt, ezek a patikákat terhelik.

A
független gyógyszerészek Ethica nevű egyesülete, idén már harmadszor fordult a hatóságokhoz, kérve, hogy tartsák tiszteletben a lakosságnak kiadott támogatott és ingyenes gyógyszerek ellenértékének kifizetésekor a határidőket.

Illusztráció: Pexels

Legutóbb szeptemberben kongatták meg a vészharangot, hogy ilyen körülmények között, a patikákat a csőd veszélye fenyegeti, vagy nem tudják beszerezni a beszállítóiktól a szükséges gyógyszer-utánpótlást, így ez végül a betegeken csattan.
A jelenlegi helyzetben amúgy is számos gyógyszer hiányzik a hazai piacról, a gyógyszerészek folyamatosan erőfeszítéseket tesznek, hogy megtalálják, beszerezzék az orvosságokat, melyekre a betegeknek szükségük van, így komoly kockázatot jelent a kifizetések késedelme. Erre rátevődik, hogy a tanév-kezdéssel nő a légúti megbetegedések és fertőzések száma, így az átlagosnál több gyógyszer fogy, a patikák kellene növeljék a készleteiket, mutatott rá Cristina Pavel, az egyesület elnöke.

Sok beteg élete múlik azon, hogy a gyógyszertár be tudja szerezni időben a gyógyszerét

Az elszámolás és a kifizetés legtöbb 60 nap alatt kellene megtörténjen, ám ehhez képest a késés jelentős, megyétől függően a 90-120 napot is meghaladja. Az elmaradások az országos egészségügyi programok keretében kiadott gyógyszereket is érintik, például az onkológiai betegek, a cukorbetegek, és a transzplantáción átesett betegek kezelésére szükséges orvosságokat, melyek a legdrágábbak. A betegek a programok keretében ingyen kapják a gyógyszert, tehát ha az állam nem fizet, a költség teljes mértékben a gyógyszertárakat terheli.

Fotó: Pexels
Reflektorfényben van a kormány költségcsökkentő intézkedéscsomagja, ebben a folyamatban a legkiszolgáltatottabbakkal, a betegekkel kezdik a megszorításokat. Az életük függ attól, hogy a gyógyszertárak be tudják szerezni számukra az orvosságot. Ők nem várhatnak a költségvetés-kiigazításra, miközben az eladósodott gyógyszertárak tevékenységét éppen az állam blokkolja” – fogalmaz közleményében az egyesület.

A kormány számára nem prioritás a gördülékeny gyógyszerellátás

Hangsúlyozzák, hogy a független gyógyszertárak hazai tőkével rendelkező kis- és közepes vállalkozások, melyek adóikkal éppen az ország költségvetését gyarapítják. A késlekedések leginkább őket érintik negatívan, ha a nagy nemzetközi gyógyszertár-láncok ki is bírják, a kisebbek ilyen körülmények között lassan eltűnnek a piacról.

A határidők be nem tartása, súlyos hatással van a lakosság egészségére, figyelmeztet az egyesület elnöke. Emlékeztet, hogy tavaly a légúti fertőzések csúcsán eltűntek a hazai piacról a gyerekek számára készült antibiotikumok, félő, hogy a hiány idén is mutatkozni fog. Már tavaly javasoltak megoldásokat, ám ezeket nem vették figyelembe.

Illusztráció: Pexels
„Eddig nem történtek látható lépések a problémák megoldására, ami arra enged következtetni, hogy a lakosságnak szánt gyógyszerek
biztosítása az utolsó helyen szerepel a kormány listáján, ennek hatásait néhány hónapon belül megtapasztaljuk" – szögezte le a közleményben Cristina Pavel.
Hangsúlyozzák, a gyógyszertárak a nagy lerakatokból szerzik be a gyógyszereket, arra törekednek, hogy széles termékskálát, és megfizethető árakat biztosítsanak, ám ha nem törlesztenek időben a beszállítónak, tiltólistára kerülnek, és nem tudják beszerezni a betegek számára szükséges gyógyszereket.

Csepegtetve törleszt az állam – közben a teljes összegekre beszedi az adókat

Az ígéretek szerint az elmaradások egy részét a héten kifizetik az országos programok révén támogatott gyógyszerek esetében, aztán meglátjuk, mennyit és mikor törlesztenek, mondta el Szabó Péter. Rámutatott, a nagy gyógyszertár-láncok kevésbé érzik meg, hogy nem fizet idejében az állam, bár a forgalmuk nagyobb, így a kinnlevőségeik is. A kisebb gyógyszertárak viszont jobban megszenvedik a késést, a mindennapi bevételből próbálják fedezni a kiadásaikat. Azok a gyógyszertárak vannak a legnehezebb helyzetben, melyek a nagy értékű, több tízezer lejes, az országos programok keretében finanszírozott gyógyszereket biztosítják, hívta fel a figyelmet a Kovászna megyei kamara elnöke. Bajban van egy kisebb gyógyszertár, ha kiad egy hónapban két- három 15 ezer lejes receptet, és nem kapja meg időben az ellenértékét.

Fotó: Pixabay

Nem a gyógyszertárak nyeresége forog kockán, hiszen a 300 lej feletti gyógyszerek esetében elenyésző a profitjuk, a gyógyszereknél ugyanis az árrést a kormány határozza meg: a párlejes készítményeknél lehet 25- 30 százalékos, de ahogy emelkedik az ár, lecsökken egészen 1 százalékra, magyarázta a gyógyszerész.

A beszállítóknál is vannak elhúzódó kifizetési határidők, szerződéstől függően elmehetnek 120 napig, ők is tudatában vannak, hogy hiába követelőznek. A legtöbb patikának elmaradása van, bár igyekeznek, hogy minél kisebb legyen a határidő átlépés, a kisebb összegeket helyben, azonnal kifizetik, a nagyobbak tolják.

Az a vállalkozó, aki az állammal szerződött, folyamatosan ezzel a problémával küzd. A büntetőkamatot is hiába várják, hiszen ha az állam tartozik százezer lejjel, határidő előtt kifizet belőle tízezret, ezzel máris újraszámolódnak az időpontok. Hiába kérték, hogy amíg nem kapják meg a pénzt, legalább ne kelljen arra adót, illetéket fizessenek, ez sem talált meghallgatásra. Amint a receptet a kiadták, az összeg bekerül a könyvelésbe bevételként, és hiába hogy a törlesztéssel gyakorlatilag hónapokat késik az állam, az adót és a járulékokat ezekre beszedi, mutatott rá Szabó Péter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?