Marosvásárhelyi gondozó központok botránya: országszerte kötelezővé tennék a biztonsági kamerát

A Mentsétek meg Romániát Szövetség USR jogszabálytervezetet nyújtott be, amely kötelezővé tenné a biztonsági kamerák felszerelését a szociális ellátó központokban. Az Emanuel Ungureanu USR-képviselő tervezete előírná, hogy a szociális ellátó központokban kötelező legyen a biztonsági kamerák felszerelése és folyamatos működtetése.

A tervezet a szociális ellátó központok kedvezményezettjeinek és alkalmazottainak biztonságára és megfelelő ellenőrzésére irányul, idézi az USR szerdai közleményét az Agerpres hírügynökség.

Emanuel Ungureanu nyilatkozata szerint ő maga személyesen is meggyőződött arról, hogy szükség van erre a lépésre, miután látogatást tett a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, súlyos állapotban lévő gyerekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban, amelyekben a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását felügyelő országos bizottság és a Jogi Forrásközpont képviselői súlyos rendellenességeket fedeztek fel egy ellenőrzés nyomán.A biztonság és az ellenőrzés a cél | Illusztráció: Pexels„A marosvásárhelyi drámai helyzet világosan bizonyítja, hogy Romániában minden gyermekeket, felnőtteket és időseket ellátó – állami és magán – egészségügyi és szociális ellátó központban biztonsági kamerákat kell felszerelni. A GDPR jogszabályoknak szigorúan megfelelő megfigyelés objektív eszközöket biztosít a hatóságoknak, hogy mérni és ellenőrizni tudják a kedvezményezettek ellátásának minőségét ezekben a központokban” – jelentette ki Ungureanu, aki a képviselőház egészségügyi bizottságának a tagja.

A biztonsági kamerás megfigyelőrendszerek telepítését és működtetését kötelezővé tévő jogszabálytervezet a gyermekek jogainak védelméről és előmozdításáról szóló, illetve a szociális segélyekről szóló törvényt módosítaná és egészítené ki. A biztonsági kamerákat úgy kell elhelyezni, hogy a gyermekek jogai, illetve az egyének intimitáshoz való joga ne sérüljön, de lehetővő tegyék a központokban zajló tevékenységek folyamatos nyomon követését – mutat rá az USR közleménye.

A kamerák által rögzített felvételeket legalább 3 és legtöbb 6 hónapig meg kell őrizni, és azok tartalmához csak az arra felhatalmazott személyzet férhet hozzá, és kizárólag a tevékenységek minőségének ellenőrzése, az incidensek kivizsgálása vagy a személyek biztonságának szavatolása céljából.

A rendelkezés be nem tartása esetén 50.000-től 200.000 lejig terjedő bírság róható ki – írja még elő a jogszabálytervezet.

Ungureanu hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ezekben a központokban élő gyermekek „nagy problémája” nem annyira „a szűk hely, a túlzsúfoltság, hanem az, hogy nincs szakképzett, multidiszciplináris személyzet és megfelelő felszerelés” a rendkívül súlyos betegségeik kezelésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?