Feljelentést tesz a 19 éves fogyatékkal élő lány édesapja a gyermekéről közzétett fénykép miatt
A hatóságokhoz fordul annak a 19 éves lánynak az édesapja, akit egy szál pelenkában fényképezett le, majd - a Maros megyei fogyatékkal élő gyermekeket gondozó központban lévő helyzet bemutatására - a közösségi médiában jelentetett meg a Jogi Erőforrás Központ.
Mint megírtuk, a civilszervezet képviselői június 11-én, szombaton reggel fél hatkor tettek bejelentetlen látogatást a marosvásárhelyi Trébely utcai súlyos fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központban, majd a közösségi médiában indítottak hadjáratot a Maros Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság ellen. A közzétett jelentés mellé egy - mint utólag kiderült - áprilisban készült fényképet csatoltak, amin egy csontsovány, ruha nélkül, pelenkában lévő gyermek szerepel.
A gyermek szülei - szerény körülmények között élő négygyermekes család - önként adta be gyermekét az intézménybe, ugyanis nem tudnák ellátni a halmozottan sérült lányukat. Az apa elmondta, szerencsésnek érzik magukat, hogy befogadták és gondját viselik a Trébely utcai központban. „Ahányszor mentem a gyermekemet megmosdatva, megetetve találtam és én is foglalkozhattam vele. Hálás vagyok azoknak az asszonyoknak, akik sajátjukként látják el”-mondta.
Hozzátette, a hatóságokhoz fordul és a gyermekvédelmi igazgatóságon tesz panaszt amiért a lányáról fénykép készült és az a nyilvánosság elé került.
A galambodi férfi hetente látogatja a - születése óta a központban gondozott, mára már 19-ik életévét betöltött - elsőszülött lányát, ahogy ő mondja „esőben, hóban kerékpárral” megy a marosvásárhelyi Trébely utcai központba. „Én nem készíthettem fényképet a tulajdon gyermekemről, hogy jön valaki ahhoz , hogy lefotózza? A Facebookon látom meg a pelenkában lévő lányomat. Iskolázatlan vagyok, de nem bolond. Álljon elém az, aki ezt tette” - mondta felháborodottan az apa.
Az édesapa ma megjelent azon a marosvásárhelyi tüntetésen, ahol a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 alkalmazottjának védelmében vonultak utcára a Columna - Scor és az ACORD szervezésében.
Puiu Lucian Ciprian szakszervezeti elnök közölte, nem tartják tisztességesnek azt, hogy a sajtóban egyoldalúan bemutatott helyzet miatt támadás éri a központokban dolgozó ápolókat, akik erőn felül dolgoznak azért, hogy a hiányzó személyzetet is pótolva becsülettel ellássák a gyermekeket.
Közölte: nincs ellenükre az, hogy a hatóságok ellenőrzéseket végezzenek, ahhoz viszont ragaszkodnak, hogy a törvényességet betartva, és a helyzet specifikumát szem előtt tartva tegyék. Mint mondta, hiába vannak a közegészségügyi hatóságnak általános elvárásai, ezek a központok nem szállodák vagy éttermek. Otthonok! Olyan épületekben amelyeket több évtizeddel ezelőtt építettek fel, és ahhoz, hogy az elvárt „általános” közegészségügyi normákhoz - külön folyosó a konyhához és külön a mosodához - igazítsák, le kellene bontani és újraépíteni. Ahhoz viszont pénz kell, sok pénz. A törvények pedig változnak és az aktuális helyzetet nem tartják szem előtt. Legtöbbször a szakszervezetek javaslatai meg sem jelennek a módosított jogszabályokban - mondta.
Három éve nem módosítottak a költségvetésükön, egy gondozottra napi 22 lej jár étkeztetésre „három főétkezés és uzsonna kell ebből kijöjjön” – teszi hozzá. A szociális ellátórendszerben 600-al kevesebb személy dolgozik mint ahányra szükség lenne - hívja fel a figyelmet az érdekvédelmi szervezet elnöke.
A tilatkozást követő sajtóértekezleten jelen volt a fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozó pszichológus, Csontea Ildikó, aki elmondta, a központban ápolt halmozottan sérült gyermekek nagy részét pépes étellel, szondán vagy jó esetben kanállal kell etetni, többen nem tudnak önállóan mozogni vagy magukat bármilyen szinten ellátni. Hozzátette, sajátjukként kezelik a gyerekeket, nemélyiküket ők keresztelték, és méltatlannak érzik azt a támadásáradatot ami az ápolók, a személyzet felé irányul.
A szakszervezet a továbbiakban a prefektussal és a szakminisztérium képviselőivel is tárgyalóasztalhoz kíván ülni, ugyanis hiába fogadtak el egy a szociális ellátórendszerre vonatkozó törvényt a parlamentben, több mint egy éve várnak a módszertan megjelenésére, addig pedig mit sem ér a jogszabály.
CSAK SAJÁT