Marosvásárhely: tüntetést szerveznek az ápolókat „becsmérlő vádak” miatt

Tiltakozó akciót szervez a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 alkalmazottjának támogatására az ACORD szakszervezet január 17-én. A szakszervezet szerint az alkalmazottakat „jogtalanul vádolták meg, becsmérlő vádakkal, melyek sértik az emberi méltóságot”. A szakszervezet a Jogi Erőforrás Központ vádjai ellen tiltakozik, mely szerint egészségtelen és nem megfelelő körülmények között élnek négy marosvásárhelyi, fogyatékkal élő gyerekeket ellátó központban az ápoltak. 

Mint megírtuk, szombat délelőtt a Jogi Erőforrás Központ és egy ellenőrző bizottság négy marosvásárhelyi központot látogatott meg, amelyekben összesen 63 fogyatékkal élő gyermeknek adnak otthont, holott a teljes kapacitás 51 férőhely. Egészségtelen és nem megfelelő körülményekre hívták fel a figyelmet, lejárt gyógyszerekre, és azt állapították meg, hogy a gyerekek alultápláltak és rossz az állapotuk. A vészharang megkongatása után sorra cáfolták a vádakat.

Egy sor ellenőrzést rendeltek el, miután a vádak nyilvánosságot kaptak. | Fotó forrása: a Jogi Erőforrás Központ honlapja

Miklea Hajnal Katalin, a gyermekvédelmi igazgatóság vezetője még aznap kijelentette, megfelelő ellátásban részesülnek a gyermekek a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) négy központjában. Elismerte, hogy a létesítmények túlzsúfoltak, de ez szerinte annak tudható be, hogy nem találtak alternatívát a gyermekek számára, nem tudták más szolgálatnál vagy hozzátartozóknál elhelyezni őket. Elmondta azt is, hogy átszervezés alatt állnak a központok, és folyamatban van az engedélyek megújítása. A lejárt gyógyszerek kapcsán kijelentette, ezek szavatossági ideje decemberben járt le, és meg fogják vizsgálni, hogy valóban kaptak-e gyermekek ezekből a készítményekből.

Ellenőrzéseket rendelt el a közegészségügyi igazgatóság és prefektus is a Jogi Erőforrás Központ kijelentései nyomán. A prefektus megbízásából felállított ellenőrző csoportban Maros Megye Tanácsának képviselője is részt vett.

Péter Ferenc tanácselnök szerint „nem állapítottak meg olyan helyzetet, amely veszélyeztetné az ellátottak egészségét, testi épségét vagy életét”, kijelentette, hogy a gyerekek biztonságban vannak. „A megyei tanácsnak saját ellenőrző csoportja is lesz, amely a rendszerszintű ellenőrzést is elvégzi, hogy a kedvezményezettek érdekében javító intézkedéseket hozzon” – mondta még Péter Ferenc.

A megyei tanács képviselői is részt vettek a prefektus által elrendelt ellenőrzésen. | Fotó: Bereczky Sándor

A botrány azonban ezek után is egyre dagadt, kiderült, a DIICOT már decemberben vizsgálatot indított a fogyatékkal éllő gyermekek marosvásárhelyi gondozó központjaiban feltárt szabálysértések kapcsán. Közleményük szerint a Jogi ErőForrás Központ civil szervezet nyújtott be panaszt, amely nyomán most a bűncselekmény elkövetésére irányuló gyanú megalapozottságát vizsgáló eljárás (in rem) van folyamatban.

Kedden az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) bejelentette, hogy feljelentést tett a legfőbb ügyészségen a Maros Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban elhelyezett 63 kiskorú veszélyeztetése miatt. Közölték, hogy bár a négy központban uralkodó körülményekről már 2024 márciusában jelentek meg információk, az illetékes hatóságok nem tettek semmit a helyzet orvoslására.

A működési engedélyek hiánya miatt a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).

Mindezek után csütörtök jelentette be az ACORD szakszervezet, hogy tüntetést szervez az alkalmazottak védelmében, akiket „jogtalanul vádoltak meg, becsmérlő vádakkal, melyek sértik az emberi méltóságot”. A szakszervezet közleménye szerint az alkalmazottak méltóságának megvédésére szervezett tüntetés a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság Trébely utcai székhelye előtt kezdődik pénteken 11 órakor, majd a Maros Megyei Prefektúra épületéig vonulnak a tiltakozók. A prefektúra előtt egyórás tüntetést tart a szakszervezet a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 alkalmazottjának támogatására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?