A gyermekjogi törvény megváltoztatását kéri a Jogi Erőforrás Központ
Ellenőrzések sora zajlik a Maros megyei fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központokban, miután a Jogi Erőforrás Központ bejelentetlen látogatást tett szombaton, január 11-én a marosvásárhelyi Trébely utcai központban.
A hajnali fél hatkor megejtett ellenőrzést követően a sajtóban jelent meg a nem kormányzati szervezet képviselői által megfogalmazott elmarasztaló jelentés és a hozzá csatolt elrettentő fotók sorozata. Azóta több intézmény hivatalból indított vizsgálatot, és meg is bírságolták a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságot (DGASPC). A működési engedélyek hiánya, a közegészségügyi szabályok be nem tartása is jelentős összegű büntetést vont maga után.
A működési engedéllyel kapcsolatban Miklea Hajnal, a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője korábban közölte, hogy a jogszabályok változása miatt átszervezés alatt állnak. Mivel ez névváltoztatással – az elhelyezési központ helyett családi típusú otthonra történő átállással – is jár, a megyei tanácsnak határozatba kell foglalnia azt. Ezért is késlekedett az ügyintézés. A működési engedély december 2-án járt le.
Mi robbantotta ki a botrányt?
A Maszol megkeresésére Georgiana Pascu, a Jogi Erőforrás Központ (CRJ) képviselője elmondta, hogy 2023 márciusában jártak először az intézményben, és látva az ott lévő helyzetet, együttműködési megállapodást írtak alá az igazgatósággal. Kapcsolatba léptek a bukaresti Motivation Alapítvánnyal, és beszereztek olyan eszközöket, amelyeket a speciális igényű gyermekek méretére szabtak. Közölte, hogy a gondozottaknak mozgatásra, gyógytornára volt szükségük, de a személyzet – akiknek a munkájáról egyébként elismeréssel nyilatkozott – nem volt megfelelően képzett erre a feladatra. „Az ott talált gyermekek – ahogyan most is – csak feküdtek a kiságyakban, és a személyzet azt mondta, hogy ez minden, amit tesznek velük, ne érjünk hozzájuk, ne emeljük fel őket. Gyógytornát szerveztünk nekik Marosvásárhelyen. Két orvost is hoztunk, akik minden gyermeket megvizsgáltak” – mondta a jogvédelmi szervezet képviselője.
Georgiana Pascu közölte, hogy novemberben értesítette őket a gyermekvédelmi igazgatóság, hogy nem folytatják az együttműködést. Szerinte a hatóságok nem bírják a kritikát, míg Miklea Hajnal igazgató szerint az együttműködésben foglaltak nagy része teljesült, emiatt mondták le azt, de nyitottak maradtak arra, hogy szükség esetén idén folytassák azt.
Hajnali látogatás
Arra a kérdésünkre, hogy miért döntöttek úgy, hogy szombaton a hajnali órákban mennek a központba – az 5-ös számú törvény értelmében a rendőrség is csak hat óra után végezhet házkutatásokat –, közölte, hogy nem ébresztették fel a gyerekeket, nem kapcsoltak villanyt, „de ez amúgy is a legkisebb gond. A lényeg az volt, hogy lássuk, milyen állapotban vannak a gyerekek. Egyébként a központokban, ahol jártunk, sok gyerek már ébren volt, mondták is, hogy úgyis készülnek a reggelire és az iskolába.” A civil aktivista szerint a körülmények – ahogy ő fogalmaz – nagyon szerények. A bútorzat, a fürdőszoba felszerelése nincs megfelelő állapotban.
A szervezet által feltárt rendellenességekről a közösségi médiában számoltak be, a Maros Megyei Tanácsot hivatalosan nem értesítették arról, hogy szerintük kivizsgálást kellene folytatni, és a központokban lévő helyzeten javítani kellene. Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke sajtóértekezleten közölte, hétfőn iktattak a monitorizálást végző civil szervezetek egy beadványt a tanácsnál, ő maga meglátogatta a központokat és elismerte ugyan, hogy túlzsúfoltság van és nem négycsllagos a szolgáltatás, de véleménye szerint a gyermekek megfelelő körülmények között élnek.
Georgiana Pascu közölte, a beadványt nem a forrásközpont nyújtotta be, ők több alkalommal folytattak tárgyalásokat a hatóságokkal. Más bejelentést nem tettek, mert nem volt rá szükség – mondta.
A személyzet megalázónak érzi a kialakult helyzetet
Annak ellenére, hogy a központokban lévő állapotokat és a gondozottak nem megfelelő ápolását hangoztatja, Georgiana Pascu elismerően nyilatkozott a Trébely utcai központban dolgozó személyzetről, és elmondása szerint nem is ellenük irányult az akció.
Az érdekvédelmi szervezetek szerint ugyanakkor a személyzetre nézve sértő és megalázó a most kialakult hangulat, és csütörtökön bejelentették, hogy utcai megmozdulást szerveznek a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 alkalmazottjának támogatására. Az ACORD szakszervezet szerint az alkalmazottakat „jogtalanul vádolták meg, becsmérlő vádakkal, melyek sértik az emberi méltóságot”.
Kapcsolódó
Mit szeretnének elérni?
Georgiana Pascu közölte, az a céljuk, hogy a legmagasabb szinten – parlamenti képviselők, miniszterek, miniszterelnökök – megértsék, hogy a gyermekjogi törvényt módosítani kell, hogy a DGASPC igazgatója nem lehet többé a gyerekek jogi képviselője, hogy ezeknek a gyerekeknek azonnal családokhoz kell kerülniük, nevelőszülőkhöz. Meg kell nézni, hogy milyen segítségre van szükségük, és minden gyereknek közösségi fejlesztési szolgáltatásokat kell biztosítani. Hozzátette, azt is szeretné, ha a helyi közösség felkarolná ezeket a gyerekeket.
Közölte, figyelemmel fogják követni, mi történik velük, és számtalan alkalommal, bejelentés nélkül fognak visszatérni, mindaddig, ameddig úgy látják, hogy jól vannak.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT