Csép Éva Andrea: a gyerekeknek biztonságra és megfelelő szakellátásra van szükségük
Szigorú vizsgálatot és felelősségre vonást szorgalmaz Csép Éva Andrea Maros megyei szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikus a marosvásárhelyi fogyatékkal élőket ellátó központról megjelent hírek nyomán, amennyiben kiderül, hogy helytállnak a szombati ellenőrzés során nyilvánosságra került információk.
„A felelősöket azonnal felelősségre kell vonni! A gyerekeknek biztonságra van szükségük és megfelelő szakellátásra. Szükségünk van arra is, hogy bízhassunk a szociális szakellátási rendszerben: abban, hogy a központokban valódi gondoskodást kapnak a bentlakók, és a családtagok számára megbízható információk állnak rendelkezésre” – véli Csép Éva Andrea parlamenti képviselő a Maros megyei, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központokban feltárt állapotok kapcsán.
Amint arról beszámoltunk, fogyatékkal élő gyermekek gondozásával foglalkozó központokat ellenőriztek szombaton hajnalban Marosvásárhelyen. Az ellenőrök állítása szerint több központban is súlyos szabálytalanságokat fedeztek fel.
A Maszolnak nyilatkozó szakpolitikus szerint „az lenne az ideális, ha ezek a gyerekek saját családjaikkal vagy nevelőszülőknél élhetnének. Csak így alakul ki bennük a biztonságérzet és a személyes kötődés is”.
Hangsúlyozta, a fogyatékkal élőkről – legyenek azok gyermekek vagy felnőttek – legtöbbször nem azért mondanak le a hozzátartozók, mert nem szeretik őket, hanem azért, mert nincs lehetőségük megfelelő körülmények között ápolni és gondoskodni róluk.
Van nevelőszülői hálózat, kevés az alkalmazott
Csép Éva Andrea elmondta, van ugyan egy kiépített nevelőszülői hálózat, amelyet a gyermekjogvédelmi hatóság működtet, de személyzethiánnyal küszködnek. Kívülálló el sem tudja képzelni, hogy mivel jár egy fogyatékkal élő gyermekkel foglalkozni. Hiába jár a nevelőszülői állás munkakönyvvel, egészségügyi- és társadalombiztosítással, bónuszokat és plusz fizetést kapnak, amennyiben fogyatékkal élő gyermeket nevelnek, mégis kevesen vállalják ezt a munkát – tette hozzá.
Ha csak a nyilvánosságra került fényképet nézzük, láthatjuk, hogy milyen fontos ez a munka – hívta fel a figyelmet Csép Éva Andrea. Hangsúlyozta, minden elismerése azoké, akik ezt a szakmát választják.
Kapcsolódó
Az ellátásra szorulók száma nagy, és vannak olyan gyermekek is, akiket már a szülészetről nem visznek haza – mondja.
„Az államnak feladata, hogy segítsen azokon akik bajban vannak”
Csép Éva Andrea szerint a helyzet rávilágít arra, hogy mennyire tarthatatlan az a törvény, amely a fogyatékos személyek intézményekből való kitagolását – azaz családokhoz vagy védett házakba való elhelyezését – célozza.
Romániában jelenleg közel 950 ezer enyhe, mérsékelt, közepes vagy súlyos kategóriába sorolt fogyatékos személyt tartanak nyilván, ezek 10 százaléka gyermek. „Őket nem szám- vagy statisztikai adatként kellene kezelni, hanem egyedi esetekként. Van olyan család, amelyik sírva, zokogva adja be a hozzátartozóját intézménybe, mert a súlyosabb betegsége miatt veszélyt jelent a környezetére és állandó felügyeletet igényel” – mondja a politikus.
A képviselő közölte, több parlamenti felszólalásában is felhívta a figyelmet arra, hogy hiába kötelezettsége Romániának, hogy csökkentse ezekben az intézményekben a helyek számát, majd kipipálja azt, hogy sikerült harmadára mérsékelni a befogadóképességet, mert az csak ront a helyzeten. Az államnak feladata, hogy segítsen azokon, akik bajban vannak, de ehhez „pénz, paripa, fegyver kell” – hangsúlyozta.
Mit találtak az ellenőrzés során, és mit mond a gyermekvédelmi igazgatóság?
Mint arról a Maszolon is beszámoltunk, a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását ellenőrző országos felügyelőbizottság munkatársai „súlyos problémákat” találtak négy marosvásárhelyi központnál, többek között azt, hogy az intézményeknek 2024 decemberében lejárt a működési engedélyük. Két központban lejárt gyógyszereket is találtak, továbbá azt is megállapították, hogy több gyermek alultáplált, és a központokban lévő körülmények nem megfelelőek az ott gondozott fogyatékkal élőknek.
Közben párhuzamosan vizsgálódnak a különböző illetékes hatóságok a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központjaiban. Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: személyesen látogatott el a szóban forgó központokba és azt tapasztalta, hogy a gyermekek egészséges környezetben és körülmények között, megfelelő ellátásban részesülnek. Péter Ferenc elmondta, a megyei tanács vizsgálóbizottságot állított fel, és amennyiben bebizonyosodik, hogy mulasztás történt, megteszik a szükséges intézkedéseket. „Ha a gyanú beigazolódik, annak meglesz a következménye” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT