Péter Ferenc: Rendben van az ellátás, de vizsgálják a marosvásárhelyi központot
Párhuzamosan vizsgálódnak a különböző illetékes hatóságok a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központjaiban, azt követően, hogy szombaton olyan hír jelent meg a sajtóban, miszerint borzalmas állapotok uralkodnának ezekben az intézményekben - nyilatkozta hétfőn sajtóértekezleten Péter Ferenc a Maros Megyei Tanács elnöke.
Közölte, személyesen látogatott el a szóban forgó központokba és azt tapasztalta, hogy a gyermekek egészséges környezetben és körülmények között, megfelelő ellátásban részesülnek. „Azt tudni kell, hogy különböző fokú fogyatékosságról van szó ezekben az esetekben. Van olyan aki iskolába jár, de olyan is aki ágyhoz kötött. Onnan kell kiindulni, hogy beteg emberekről van szó” - hangsúlyozta Péter Ferenc. Hozzátette, csak az tudja, hogy milyen helyzet ez, aki maga is valamilyen formában érintett. A fogyatékkal élők ápolása embert próbáló feladat.
“Ami engem zavar, az az, hogy a sajtóban megjelennek olyan fényképek, amelyek véleményem szerint nem kerülhettek volna nyilvánosságra. Halmozottan sérült emberekről készült fényképet használni és úgy beállítani, mintha az intézményben olyan személyek lennének, akiket nem táplálnak, vagy akikkel rosszul bánnak, nem tisztességes (…) Az a lány, aki a sajtóban megjelent fényképen is szerepelt, egy 19 éves lány, aki születése óta ebben a központban van, és 19 éve szondán keresztül táplálják. Ha ez a személyzet nem gondoskodott volna erről a 19 éves lányról, akkor hogyan maradhatott volna életben?” – tette fel a kérdést a Maros Megyei Tanács elnöke.
Péter Ferenc elismerte, hogy túlzsúfoltak a központok, de elmondása szerint mindez azért van, mert óriási az igény. Nagyon sok gyerekről lemondott a család, az államnak pedig kötelessége gondoskodni az ellátásukról - mondta.
A megyei tanács elnöke elmondta, a Jogi Forrásközpont képviselői szombaton reggel 5.30-kor jelentek meg a marosvásárhelyi Trébely utcai központban ellenőrzés címszó alatt. Az általuk sorjázott vádakról személyesen akart tájékozódni, úgy Miklea Hajnallal a gyermekjogvédelmi igazgatóság vezetőjével közösen látogatták meg hétvégén a központokat és beszélgettek el a személyzettel és azokkal a gyerekekkel, akikkel lehetett. Az ott élő gyermekek jól érzik magukat, vidámak - mondta a tanács elnöke. Megfelelő körülmények között élnek. A maga részéről azt tudja mondani, hogy az adminisztratív lépéseket megteszik, beruházásokat végeznek, de ezt a túlzsúfoltság kérdését országos szinten kellene rendezni. Sok az ellátott és az utóbbi évek tendenciája az, hogy egyre több beteg gyermek születik. Néhányukat a kórházból sem viszik haza a szülők.
Kapcsolódó
Péter Ferenc elmondta, vizsgálóbizottságot állított fel a megyei tanács, és amennyiben bebizonyosodik, hogy mulasztás történt, megteszik a szükséges intézkedéseket. “Ha a gyanú beigazolódik, annak meglesz a következménye”- hangsúlyozta az elöljáró.
Belső vizsgálat
Decemberig szerződéses viszonyban állt a Maros Megyei Gyermekjogvédelmi Igazgatóság a Jogi Forrásközponttal nyilatkozta a sajtóértekezleten Miklea Hajnal, az igazgatóság vezetője. Mint mondta, a nem kormányzati szervezettel közösen egészségügyi és állapot felmérést végeztek az ellátottakon. Mivel a megkötött protokollumban szereplő egyezség nagy része megvalósult nem kívánta folytatni az együttműködést és decemberben szerződést bontott az igazgatóság. Mint mondta nyitottak arra, hogy szükség esetén idén folytassák a közös munkát.
Miklea Hajnal közölte, belső vizsgálatot rendeltek el és amint meglesznek az eredmények, tájékoztatják a közvéleményt. Újságírói kérdésre elmondta, a központok működési engedélyét azért nem újították meg, mert átszervezés alatt állnak. Az új törvények értelmében ezeket az intézményeket a továbbiakban nem központoknak, hanem családi típusú otthonoknak fogják nevezni. Az átállás miatt vesz több időt igénybe a működési engedélyek kiváltása.
Azokra a vádakra miszerint gyermekek alultápláltság miatt kerültek volna kórházba Elida Deak aligazgató reagált, közölte: minden gyerek egyénre szabott ellátásban részesül. Családorvosuk van ugyanúgy mint bárki másnak, aki teheti iskolába jár, aki pedig kórházba kerül, és az orvosok igényt tartanak rá, kísérőt kap maga mellé. Volt olyan gyermek is aki két műtét között nagyon legyengült ezért jelenhetett meg az orvosi levélen az, hogy alultáplált - tette hozzá.
A jobb képességű fiatalok között olyan is van aki marosvásárhelyi szakiskolába, más a Kolozsvári Vakok Intézetébe jár. A szállítását is az ellátó központ biztosítja.
CSAK SAJÁT