Marosvásárhely: tüntetnek a fogyatékos gyerekeket ellátó központok alkalmazottainak védelmében (VIDEÓ)

A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 alkalmazottjának védelmében vonultak utcára pénteken délelőtt Marosvásárhelyen.

A tiltakozó megmozdulást az Acord szakszervezet kezdeményezte, mert megítélésük szerint az alkalmazottakat „jogtalanul vádolták meg, becsmérlő vádakkal, melyek sértik az emberi méltóságot”. A tüntetők a Jogi Erőforrás Központ vádjai ellen tiltakoznak, mely szerint egészségtelen és nem megfelelő körülmények között élnek négy marosvásárhelyi, fogyatékkal élő gyerekeket ellátó központban az ápoltak. Utcára vonultak | Fotók: Rákóczi Kinga

A szociális ellátó átszervezésére van szükség, nem az alkalmazottakat kell támadni, hogy nem végzik megfelelően a munkájukat, szögezte le pénteken Puiu Lucian Ciprian az Acord szakszervezet elnöke. Hozzátette, a rendszer alulfinanszírozott, 2022 óta nem aktualizálták a támogatási fejkvótát. Ugyanakkor munkaerőhiánnyal küzdenek, még a meglevő álláshelyeket sem tudják betölteni, sorolta a szakszervezeti bizalmi. Arról is beszélt, a szervezet ügyvédje vizsgálja, milyen jogi lehetőségeik vannak, milyen mértékben sértik a vádak az alkalmazottak jogait, méltóságát.

Gligor Erzsébet, negyven éve dolgozik a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság Trébely utcai központjában. A Maszolnak a tüntetésen elmondta, fájdalmasan érinti, hogy súlyos vádakkal illetik őket, holott „a lelküket is kitették”, szeretik a gondjaikra bízott fogyatékkal élő gyerekeket, „szívvel-lélekkel” foglalkoznak velük. Fájdalmasan érinti, hogy súlyos vádakkal illetik őket A központban 18 súlyosan fogyatékos beteggel két alkalmazott foglalkozik, van akit szondával etetnek, de mindenkinek az ételét le kell turmixolni. Az a lány, akinek a fotója kikerült a nyilvánosság elé, nyolc hónaposan került az intézetbe, nyelés reflexei sem voltak, ott tanították meg nyelni. „Most 19 éves, a szülők nem szeretnék, ha elvinnék a központból” – mondta Gligor Erzsébet. Az ápoltak egy része annyira súlyos állapotban van, hogy a családjaik nem vállalják az otthoni gondozásukat.

Mint megírtuk, szombat délelőtt a Jogi Erőforrás Központ és egy ellenőrző bizottság négy marosvásárhelyi központot látogatott meg, amelyekben összesen 63 fogyatékkal élő gyermeknek adnak otthont, holott a teljes kapacitás 51 férőhely. Egészségtelen és nem megfelelő körülményekre hívták fel a figyelmet, lejárt gyógyszerekre, és azt állapították meg, hogy a gyerekek alultápláltak és rossz az állapotuk. A vészharang megkongatása után sorra cáfolták a vádakat.

Ellenőrzéseket rendelt el a közegészségügyi igazgatóság és a prefektus.

A botrány azonban ezek után is egyre dagadt, kiderült, a DIICOT már decemberben vizsgálatot indított a fogyatékkal élő gyermekek marosvásárhelyi gondozó központjaiban feltárt szabálysértések kapcsán. Közleményük szerint a Jogi ErőForrás Központ civil szervezet nyújtott be panaszt, amely nyomán most a bűncselekmény elkövetésére irányuló gyanú megalapozottságát vizsgáló eljárás (in rem) van folyamatban.

Kedden az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) bejelentette, hogy feljelentést tett a legfőbb ügyészségen a Maros Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban elhelyezett 63 kiskorú veszélyeztetése miatt. Közölték, hogy bár a négy központban uralkodó körülményekről már 2024 márciusában jelentek meg információk, az illetékes hatóságok nem tettek semmit a helyzet orvoslására.

A működési engedélyek hiánya miatt a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?