Marosvásárhelyen hozták létre az ország második mobilkórházát
Európai Uniós forrásokból szerezték be és tették működőképessé azt a létesítményt, amely bármilyen katasztrófa esetén alapvető kórházi ellátást biztosíthat a rászorulóknak.
Romániában eddig csupán a fővárosi katasztrófavédelmi felügyelőség rendelkezett ilyen jellegű létesítménnyel, most Maros megyében létesült hasonló. Az Európai Bizottság finanszírozásával a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) vezetésével egy könnyen szállítható, teljes felszereltségű, mobil egészségügyi egységet hoztak létre, amely válsághelyzetekben, akár terepi körülmények között is azonnali orvosi ellátást nyújthat.
A mobilkórház tervezése és összeállítása 18 hónapig tartott, és 981 320 euróba került, amelyből az Európai Unió 735 990 euróval járult hozzá.
Teljes értékű egészségügyi intézményként működik
A létesítményt hétfőn a marosvásárhelyi sportrepülőtéren állították fel és dr. Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője jelenlétében mutatták be az EB képviselőjének. A mobilkórház úgy lett megtervezve, hogy szélsőséges időjárási körülmények között is működőképes legyen. Az egység modern szellőztető- és légkondicionáló rendszerrel rendelkezik, és speciális munkaruházatot biztosít a személyzet számára, így bármilyen körülmények között bevethető. Az új egészségügyi egység különleges légi szállítási rendszert is kapott, amely lehetővé teszi a gyors és biztonságos szállítást.
Korszerű betegellátási rendszer és digitalizált működés
Az új mobilkórház a legmodernebb eszközökkel lett felszerelve, többek között egy laboratóriummal és szülészeti ellátást biztosító egységgel – tájékoztatta a sajtót dr. Raed Arafat. A lényeg az, hogy szélesebb körű orvosi ellátást nyújtson szükség esetén. A teljes betegellátási folyamat digitalizált, és egy „Kórházi Menedzser” szoftver vezérli, amely lehetővé teszi a betegadatok, gyógyszerkészletek és a személyzeti nyilvántartás hatékony kezelését. Az egészségügyi dolgozók laptopokat és tableteket használnak a betegellátás során, így gyorsabb és pontosabb betegnyilvántartás valósulhat meg.
Európai katasztrófavédelmi rendszerhez való csatlakozás
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője, dr. Raed Arafat elmondta, a WHO hivatalos minősítésének megszerzése után a román mobilkórház csatlakozhat az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusához, így nemcsak Romániában, hanem az egész EU területén bevethető lesz vészhelyzetek esetén.
Az EB helyszínre érkezett küldötte elismerését fejezte ki a befektetett munkáért és ígéretet tett arra, hogy továbbra is segíti a romániai hatóságokat abban, hogy elérjék a kívánt minősítést.
CSAK SAJÁT