Március első hetében elfogadhatják a különleges ügyészséget felszámoló törvénytervezetet

A jövő héten szavazhat az elsőként megkeresett képviselőház plénuma az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvénytervezetről, a döntő szót pedig március első hetében mondhatja ki a szenátus.

Csoma Botond a képviselőházban | Fotó: rmdsz.roA képviselőház jogi szakbizottsága csütörtökön tárgyalja, majd pénteken szavaz a törvénytervezetről, amit a voks eredményétől függően elfogadásra vagy elutasításra javasol majd a plénumnak. A szavazásra a jövő héten kerítenek sort. A döntő fórum a kérdésben a szenátus, amelyik akár már március első hetében kimondhatja a végső szót – vázolta a procedúrát Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.

A jogász-politikus szerint a SIIJ felszámolásáról a kormány által elfogadott és a parlament elé terjesztett törvénytervezet (amit Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter dolgozott ki) hasonlít az RMDSZ által benyújtott módosítási javaslatokhoz.

„Az javasoltuk, hogy a dossziék menjenek a legfelsőbb bíróság mellett működő ügyészséghez, illetve annak egy bűnüldözési részlegéhez. Annyi a különbség, hogy nemcsak ennek lesz ez a hatásköre, hanem a táblabíróságok mellett működő ügyészségeken is kijelölnek ügyészeket, akik a helyi bíróságok és megyei törvényszékek bírái és ügyészei által elkövetett bűncselekményekkel foglalkoznak. A táblabíróságok bíráit és ügyészeit, valamint a legfelsőbb bíróság bíráit és az ügyészség ügyészeit a már említett bűnüldözési központi szervezet vizsgálja majd” – magyarázat Csoma Botond.

Az RMDSZ-es képviselő szerint a SIIJ nem érte el a célját, mert egyrészt nem voltak területi kirendeltségei, másfelől „nem működött megfelelően”. „Nem alkalmaztak oda megfelelő számú ügyészt, ezért humánerőforráshiánnyal küszködött, emiatt nem tudtak ügyeket véglegesíteni, és nem kerültek a dossziék bírósági fázisba” – mondta.

A SIIJ- a 2016-os parlamenti választások után megalakult szociáldemokrata (PSD) kormány hozta létre, gyakorlatilag kivette a korrupcióellenes ügyészég (DNA) kezéből a lehetőséget, hogy az igazságszolgáltatásban elkövetetett esetleges visszaéléseket kivizsgálja. A PSD szerint a DNA „politikai megrendelésre” juttatott rács mögé befolyásos politikusokat, ezért hozott létre egy új ellenőrzési szervet. Viszont a SIIJ megszüntetését javasolta au Európai Unió jogalkotó tanácsadói testülete, a Velencei Bizottság is.

Csoma Botond szerint a jelenlegi kormánykoalícióban egyetértés van a SIIJ felszámolásáról, így szerinte a parlamentben kényelmes többséggel rendelkező PSD, Nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ el fogja fogadni a törvénytervezetet.

Kapcsolódók

Kimaradt?