Lottó a zöldség- és gyümölcsvásárlás: a hatóságok keveset tesztelnek

Nincsenek pontos hivatalos adatok arról, mennyire mérgezőek az eladásra kínált zöldségek és a gyümölcsök, milyen koncentrációban tartalmaznak vegyszereket, mert nagyon kevés tesztet végeznek a hatóságok. Ugyanakkor a hivatalos álláspont szerint minden rendben van, ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet, a vegyszerezett zöldségek-gyümölcsök „egészségügyi kockázatot jelentenek, de nem veszélyesek”.

A valóságban az állami intézményeknek nincs valós rálátásuk, hogy a piacra dobott termékek mennyi vegyszert tartalmaznak, mert nagyon kevés erre vonatkozó vizsgálatot végeznek. A tavaszi zöldségszezon csúcsán Bukarestben csak egy zöldhagymát, egy fokhagymát, egy lestyánt, egy salátát, egy spenótot és egy burgonyát teszteltek, de például egyetlen hónapos retket sem, miközben több tucat tonna van a piacon, derítette ki a Digi24 hírtelevízió tényfeltáró riportja.
Közben a zöldhagymában egy rendkívül mérgező növényvédő szert mutattak ki, amelyet Európában betiltottak, mert köztudottan rákkeltő hatású. A sárgarépában kétféle, az Európai Unióban betiltott rovarölő szer volt, találtak olyan paradicsomot, melyben 19 féle növényvédő jelent meg, bio avokádót szintén tele vegyszerekkel. Illusztráció: PexelsA Digi24 kampánya, amely a zöldségekben lévő növényvédő szerek szintjének vizsgálatára irányult, azt mutatta ki, hogy a román állam nagyon keveset tesztel, és fogalma sincs arról, hogy a piacokon és szupermarketekben nap mint nap megvásárolt zöldségek és gyümölcsök mennyire mérgezőek.
Annak ellenére, hogy keveset tesztelnek, az állami alkalmazott azt mondja, hogy minden rendben van, Románia ezen a területen megfelel az európai előírásoknak, eljárásoknak és szabványoknak , tehát nincs ok aggodalomra. Paulina Gabor, a növényvédelmi hatóság igazgatója leszögezte, a nagyon mérgező növényvédő szereket már évekkel ezelőtt kivonták a forgalomból, további erőfeszítéseket tesznek, hogy a vegyszerek használatát szabályozzák, ezért meglátása szerint, túlzás azt állítani, hogy a zöldségek-gyümölcsök „veszélyesek”, inkább úgy fogalmazna, hogy „egészségügyi kockázatot” jelentenek, de szerinte kockázat minden téren van, még a levegő is lehet szennyezett. Arra is kitért, azért nem tesztelnek többet, mert nincs kapacitásuk, az egész országban csak két laboratórium van: Bukarestben és Marosvásárhelyen.

Éppen ezért a laboratóriumi kapacitáshoz igazodva kockázatelemzést végeznek. A folyamat rendkívül fáradságos, és a minta feldolgozása után több napba telik, ecsetelte Aurelia Surdu, a hatóság laboratóriumának vezetője. Tervezik ugyanakkor még beindítanak három labort, ezzel növelve a tesztelési kapacitást, és lefedjék az ország minden régióját.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?