Lassan vége a szünidőnek: bezárta kapuit a nagyenyedi nyári iskola

Lőrincz Helga alpolgármester kezdeményezésére kilenc évvel ezelőtt indult be Nagyenyeden a nyári iskola, amelyben a nagyvakáció szinte teljes időtartama alatt minden hétköznap teljes programmal foglalkoztatják a gyerekeket.

A Dr. Brendus Gyula Egyesület és a Dr. Szász Pál Egyesület által megvalósított, a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány által támogatott program lényege, hogy közösséget nyújt, megoldja azoknak a gyerekeknek a felügyeletét, akiknek a szülei dolgoznak és a szünidő nem egy hosszú, unalmas emlékként marad meg számukra. A nyári iskola ugyanakkor lehetőséget nyújt olyan ismeretek elsajátítására, amelyek hiányoznak az iskolai tananyagból, az informális oktatási mód pedig bensőséges hangulatot teremt, a gyerekek „szorongásmentesen” sajátítanak el új ismereteket.

A szerző felvételei

Pénteken, amikor a gyerekeket meglátogattuk, a nyári iskola utolsó napja volt, a Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Ház mégis is tele volt élettel. A gyerekek önfeledten kézműveskedtek, néhányan az udvaron  található sportszereken gyakoroltak, nem úgy tűnt, hogy alig várják már a zárórát. Arra a kérdésre,  bánják-e, hogy ez az utolsó nap, egyöntetűen igennel válaszoltak, de megértőek voltak: „Eljött a vakáció a nyári iskolába is”- mondta viccesen egy kislány.

Az idén húsz gyereket irattak be, kezdetben a Bethlen Gábor Kollégium alkalmazottai, Csíki Tímea óvónő és Szőcs Ferenc nevelő foglalkoztak a gyerekekkel, majd augusztustól András Edina, Apáczai Tímea és Cislariu Tünde, az RMDSZ gyakornokai vették át a stafétát.

A gyerekek naponta reggel nyolc órára érkeztek és délután négyig tartott a program, amelyet a legaprólékosabban kidolgoztak számukra a pedagógusok. A mindennapi fő foglalkozás egy előre meghatározott heti témához kapcsolódott, ezt az ebéd majd a szieszta szerepét betöltő vetített mesefilm  követte. Legvégül az udvaron vezették le a soha nem apadó energiájukat, csoportjátékok segítségével. A szülők nagyon értékelték azt, hogy mindenféle elektronikus eszköz használata tilos volt, és a gyerekek ezt komolyan is vették, olyannyira, hogy e sorok íróját is rögtön figyelmeztették, nehogy elővegye telefonját, mert elveszik tőle...

Arra a kérdésre, hogy mi tetszett a legjobban, a gyerekek véleménye megoszlott. A fiúknál a legmenőbb a vízicsata volt, amelynek ötletét a kánikula adta, a lányok inkább az e heti témára, a főzésre voksoltak, meg is kínáltak az általuk készített finom tésztával. Újdonságot jelentett számukra a tűzoltóknál tett látogatás és nagyon szerették a magyarlapádi néptánctábort is, ahol úgy megtanultak táncolni, hogy még a versenyre is beiratkoztak. Különleges élményt jelentett számukra a gyulafehérvári úszótanfolyam, ahol Pálfi Attila úszómester foglalkozott velük, továbbá a lőrincrévi lovaglás a Hip-Tep Egyesületnél, amelyet Balogh Csilla és Csaba irányítottak. „Egy mókus is beiratkozott a nyári iskolába és ő is nagyon szerette!” – mutattak a gyerekek a fán fürgén ugrándozó kis állatra.

 Lőrincz Helga ötletgazda, Nagyenyed alpolgármestere a Maszolnak elmondta: „A délutáni és a nyári iskola, így egymás után, mint egymást követő és kiegészítő programok, nagyon áldásosak a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt, reméljük, hogy sok-sok évig folytatni tudjuk ezt a kezdeményezést”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?