Külön program szerint tanulhatnának a kiváló diákok, képességvizsgázniuk sem kellene
Az országos tantárgyversenyek résztvevői képességvizsga vagy felvételi nélkül juthatnának be líceumba, a kiváló diákok pedig két tanévet is abszolválhatnának egyszerre az oktatási törvény tervezete szerint. A tervezett reformintézkedéseket Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter ismertette szombaton Facebook-oldalán.
Cîmpeanu és tanügyminisztériumi kollégái 211 romániai középiskola képviselőivel találkoztak szombaton, hogy megvitassák a Képzett Románia elnevezésű hosszú távú oktatási projektbe foglalt elveket, amelyek alapján az épp közvitán levő tanügyi törvénytervezeteket kidolgozták.
A javaslatok között szerepel, hogy a „kiváló diákok” egy tanév alatt két évnyi tananyagot abszolválhatnának a tanügyminisztérium által jóváhagyott metodológia alapján, ha ezt az adott oktatási intézmény is jónak látja.
További ötlet, hogy azok a nyolcadik osztályt elvégzett tanulók, akik első helyezést értek el az országos tantárgyolimpiákon, illetve első, második vagy harmadik díjat nyertek a tanügyminisztérium által elismert nemzetközi versenyeken, képességvizsga vagy felvételi nélkül iratkozhassanak be középiskolába, a jóváhagyott osztálylétszámon felül.
A törvénytervezet értelmében továbbá azok a középiskolák, ahol úgynevezett „kiváló osztályokat” (clase de excelenţă) hoznak létre, miniszteri rendelettel megkapnák a „kiválóságban irányadó oktatási intézmény” (unitate-pilot de excelenţă) státuszt, és a legtehetségesebb tanulóknak kiegészítő tevékenységeket szervezhetnének. „Azok a diákok, akik ezekben az oktatási intézményekben tanulnak, olyan oktatási programhoz férnek hozzá, amely tiszteletben tartja egyéni sajátosságaikat és tehetségüket. A programok célja a tanulás elmélyítése képességek szerint, a tanterv kiegészítése mentorálással, készségfejlesztéssel, az egyéni tanulási ritmus szerint” – magyarázta bejegyzésében a tárcavezető.
A közoktatást és a felsőoktatást érintő törvénytervezetek augusztus 17-ig lesznek közvitán.
CSAK SAJÁT