Nem derül ki a felsőoktatási törvény tervezetéből, hogy hány mandátumot vállalhatnak a rektorok
Az új oktatási törvény tervezete szerint minden egyetem meghatározhatja a rektori mandátumok számát, de abszurd módon leszögezi, hogy továbbra sem vállalhatnak korlátlan számú mandátumot – írja a G4Media.
Az új felsőoktatási törvény tervezetéből nem derül ki, hogy pontosan hány mandátumot vállalhatnak a rektorok. A tervezet szerint egy „rektori mandátum ideje 5 év, és egy személy nem tölthet be korlátlan számú mandátumot ugyanazon felsőoktatási intézményben. Ezek számát az egyetem alapszabályzatában határozzák meg”.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az, aki több mandátumot vállalva áll egy egyetem élén, olyan politikai és üzleti kapcsolatokkal rendelkezik, amelyek az adott rektor és a közeli kapcsolatai számára válnak előnyössé, nem pedig az intézmény hallgatóinak fejlődését szolgálják.
A G4Media szerint Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a mandátumok korlátozásának eltörlését szeretné elérni. A 2011-es tanügyi törvény értelmében egy személy két egymás utáni teljes rektori mandátumot tölthet be, de 2018-ban hét román egyetem rektora talált kiskaput a törvényen ahhoz, hogy a harmadik mandátumát is megpályázhassa, köztük Cîmpeanu is, aki a Bukaresti Agronómiai és Állatorvosi Egyetem rektora volt.
Cîmpeanu abban az időben a Rektorok Országos Tanácsának (CNR) az elnöke volt és megállapodást írt alá az akkori külügyminiszterrel arról, hogy a két intézmény együttműködik „a romániai oktatási és kutatási lehetőségek népszerűsítésében és Románia imázsának javításában”. Így több romániai egyetem rektora többhetes kiszállásra utazott el olyan egzotikus országokba, mint Thaiföld, Mianmar, Bhután, Nepál, Brunei, Szingapúr és a Maldív-szigetek. Az utazás idejére felfüggesztették a rektori tisztségüket, és ezzel azt érték el, hogy immár nem lehet teljesnek tekinteni a második mandátumukat, ezért megpályázhatták a harmadikat is.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT