Kevés sípálya működik Székelyföldön, azok is műhóval
A műhóval borított sípályák veszélyeire hívta fel a Hargita megyében síelők figyelmét Fekete Örs hegyimentő.
A Hargita megyei hegyimentő-szolgálat vezetőjének elmondása szerint a megye jelenleg működő sípályáit hóágyúkkal előállított műhó borítja, amely veszélyesebb a természetes hónál, mert gyorsabban fagy meg és enged ki, és keményebb is.
„A meleg miatt sajnos ez a műhó sem tartós, és magában nem igazán megfelelő síelésre. Lehet síelni, de jobban kell vigyázni, mint általában. Ahol a nap süt, a műhó nagyon hamar megolvad, az árnyékos területeken pedig hamar megfagy, emiatt veszélyesebb a természetes hónál” – mondta el Fekete Örs a sajtó képviselőinek.
A hegyimentő szerint a megye néhány pályáján, például Hargitafürdőn, a Madarasi-Hargitán, Homoródon, Borszéken, a Bucsinon, a Gyimesben és Maroshévízen időszakosan síelni lehet, de ezek működése az időjárástól függ. Rámutatott, 10 Celsius-fokban nincs értelme sípályát működtetni, mert a műhó azonnal elolvad.
Fekete azt is elmondta, hogy emlékezete szerint az utóbbi 15 évben nem volt ilyen meleg januárban Hargita megye hegyvidékén, a jelenlegi 10–12 Celsius-fokos hőmérsékleti értékek rendhagyóak.
A hó hiánya miatt a hegyimentők beavatkozására is csak kevésszer volt szükség az utóbbi időben; december eleje óta csupán 19 mentőakciójuk volt, és ezek közül két esetben a ködben eltévedt turisták megsegítésére kellett sietniük.
A hegyimentők azt tanácsolják a túrázóknak, hogy megfelelően felszerelkezve induljanak csak útnak, és vegyék azt is figyelembe, hogy korán sötétedik.
CSAK SAJÁT