Végzetes baleset a Gyilkos-tónál: megszólalt az áldozat édesanyja
Életét veszítette egy 37 éves férfi január 28-án, pénteken, miután a Gyilkos-tó közelében található sziklákra felszerelt panorámakabinok egyikénél (ahová három másik személlyel együtt látogatott ki) lezuhant a mélybe – számolt be hírügynökségi információkra hivatkozva a Maszol is annak idején. A balesetet követően a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetője nyilatkozott, aki az eset kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a túrázók minél felkészültebben, és lehetőleg úgy induljanak a hegyekbe, hogy előtte nem fogyasztanak alkoholt. A nyilatkozat sok olvasónkat megbotránkoztatta, mert értelmezésük szerint a hegyimentők vezetője az alkoholfogyasztást tette felelőssé a baleset bekövetkeztében.
A Maszol által közölt hír alatti hozzászólók, elsősorban azok, akik ismerték az áldozatot, kikérték az ő nevében is a „gyanúsítást”, és nyomatékosították, hogy a fiatalember tapasztalt hegymászó volt, az alkoholfogyasztás nem okozhatta a balesetet.
A témával azért foglalkozunk újra, mert az áldozat édesanyja nemrég megkereste szerkesztőségünket. Páll Éva elmondta, a baleset óta eltelt néhány hónapban a fia lelki nyugalmának megőrzése miatt nem akart megszólalni, most viszont úgy érzi, meg kell tennie ezt, mert ezzel a gyermeke becsületén ejtett csorbát szeretné kijavítani.
Megelőzhető lett volna a tragédia?
Felháborítónak, igazságtalannak és egyúttal dühítőnek is tartja Fekete Örs jelzett nyilatkozatát az áldozat édesanyja, aki azért is kereste meg szerkesztőségünket, mert a balesetet követő nyilatkozatokból hiányolta az érintettek részvétét. Megítélése szerint ezzel nem tisztelték meg sem a balesetet szenvedett fiatalembert, sem a gyászoló hozzátartozókat.
„Én úgy gondolom, hogy aki elkötelezi magát a mentésre, az mentsen és ne az okot keresse, és ne vádaskodjon. A helyszínen ott sem volt, de úgy nyilatkozott, mintha ott lett volna. Azt mondta, hogy az áldozat nem tisztelte a hegyeket, pedig igen is tisztelte. A gyermekem becsületes, tisztességes, szeretetreméltó, értékes ember volt. Sajnos hibázott, amiért az életével fizetett” – fogalmazott az édesanya.
Meglátása szerint „a támadás a legjobb védekezés, és ebben az esetben is ez történt, mert mindent az alkoholfogyasztásra fogtak, holott nem tudják bizonyítani, hogy mennyi alkoholt fogyasztottak”. Amint az anya tájékoztatott, neki a túratársak azt mondták, hogy három sört ittak meg egész nap. A boncolás pontos eredményei azonban még nem ismertek. Páll Éva elmondta, a boncolási eredményeket közvetlenül a rendőrségnek küldik, ők pedig arról tájékoztatták az anyát, hogy akár egy-másfél évbe is telhet, amíg ismertek lesznek a pontos eredmények.
Páll Éva szerint a fő probléma nem az alkoholfogyasztás volt, hanem az, hogy a panorámakabinnál nem hozták meg a megfelelő biztonsági intézkedéseket: nem szereltek fel védőhálót. Az áldozat anyja úgy ítélte meg, hogy ha lett volna védőháló, a baleset nem lett volna halálos kimenetelű. Nehezményezi, hogy csupán a tragédiát követő harmadik napon szereltek fel védőhálót a kabin közelében.
„Én úgy gondolom, hogy ha valaki feltesz a sziklaszirtre egy panorámakabint, akkor tegye meg a biztonsági intézkedéseket is. Felelősnek tartom Simon László projektvezetőt is, mert ő is azt nyilatkozta, hogy nem tudják a hegyeket lezárni, de a harmadik napon a hálót felszerelték. Az a hír járja itt, Gyergyóban – de ezt nem merem biztosan állítani – hogy hivatalosan még nem is működtethették volna a kabinokat, mert nem volt erre engedélyük” – osztotta meg velünk Páll Éva.
„Az, hogy bátor volt a fiam, nem szabadott volna odamennie, megcsúszott, sajnos megtörtént, ezt elismerem. De nyomatékosítom, ha lett volna védőháló, a baleset nem lett volna halálos kimenetelű” – összegzett az áldozat édesanyja.
„Nem mások mulasztása miatt történt a baleset”
Fekete Örs, a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetője sajnálatosnak tartja a balesetet, és korábbi nyilatkozatára utalva nyomatékosította, hogy továbbra is érvényes a hegyimentők kérése, hogy mindenki megfelelő felkészültséggel, a körülményeket figyelembe véve menjen ki a hegyekbe, lehetőleg úgy, hogy előtte nem fogyaszt alkoholt.
„Hogy fogyasztottak alkoholt, az tény. Hogy nem voltak részegek, az is tény. Valóban megjelent a sajtóban, hogy alkoholt fogyasztottak, és az is, hogy a hegyimentők megkérnek mindenkit, ne tegyék ezt túrázás előtt, szerintem ez nem akkora probléma” – kezdte nyilatkozatát Simon László, a Gyilkostó Adventure Egyesület vezetője, aki kifejtette: az áldozat olyan helyen esett le, ahol nem volt keresnivalója.
A panorámakabinokra sikeresen pályázó és azt felszerelő egyesület vezetője a Maszolnak elmondta, hogy az áldozat édesanyjának igaza van abban, hogy a védőháló a baleset után került fel, ám az áldozat nem ott zuhant le, ahol a háló van, azt ugyanis egy kisebb sziklacsatorna mentén szerelték fel – mutatott rá.
Simon László tájékoztatása szerint az áldozat kimászott a panorámakabin elején található párkányra, ahol megcsúszott, és ennek következtében zuhant a mélybe. Az egyesületi elnök a túratársakra hivatkozva azt mondta, hogy a fiatalember valószínűleg, azért mászott ki a párkányra, hogy a lepucolja a havat az ablakról.
„Ha a turista a kijelölt ösvényen halad, elér a kabinhoz, kiveszi a kulcsot, és felmegy a rámpán keresztül a kabin ajtajához, nem történhet vele baleset. A projektgazdát, tehát jelen esetben minket akkor lehetne felelősségre vonni, ha az áldozat a kabinból esett volna ki, vagy a kabin valamelyik elemével lett volna probléma, gondolok itt például egy lépcsőre. De az áldozat a kinti párkányról esett le. Ismertük őt személyesen, minket is megrázott a halála, de baleset történt, tehát nem valaki más mulasztása miatt esett le. Olyan helyre ment ki havas, jeges terepen, ahová nem kellett volna”– nyomatékosította a Gyilkostó Adventure Egyesület elnöke.
Azt is megtudtuk tőle, hogy az áldozat nem téli túrázásra alkalmas lábbelit viselt, amikor a baleset történt. Az eset után a hegyimentők állapították meg, hogy a párkányon ott volt a lábnyoma. Ellenben semmilyen nyom nem utalt arra, hogy a szikalcsatornánál – ahová később a védőhálót is kihúzták – esett volna le. Simon László tudomása szerint a csapat, amelynek az áldozat is tagja volt, ekkor járt először a Gyilkos-sziklára felállított kabinnál, a Mária-kőre felszerelt kabint viszont már ismerték. A baleset este 10-11 óra körül történt.
Az egyesület vezetője arról is tájékoztatott minket, hogy a panorámakabin olyan típusú építmény, amelynek felállításához a Nagyhagymás – Békás-szoros Nemzeti Park engedélyére volt szükség, ezt meg is kapták, a projekt a nemzeti park menedzsmenttervével összhangban valósult meg, ennek alapján szabályosan működtetik a két kabint. „Ezeket egy vissza nem térítendő finanszírozású pályázatnak köszönhetően állítottuk fel. Hogy ha a teljes iratcsomó nem lett volna rendben, akkor nem is valósulhatott volna meg a beruházás” – utalt Simon László az áldozat édesanyja által említett szóbeszédre.
Az egyesület elnöke hozzátette, azt biztosan ki lehet jelenteni, hogy nem az alkoholfogyasztás miatt történt a baleset, „más kérdés, ha az emberben megvan a késztetés arra, hogy ilyen helyekre másszon fel, feszegesse a határait, elképzelhető, hogy egy kis alkoholfogyasztás mellett ez a bátorság, késztetés még erősebb lesz benne”. Hozzátette: a másik három fiatalember elmondása szerint megittak egy kis pohárnyi erőset és három-négy sört.
„Embere válogatja, hogy kire mennyire hat ennyi alkohol, de tény és való, hogy a kísérők közül senki sem volt ittas állapotban, amikor a baleset történt. Az egyik fiatalember végig segített az áldozat kiemelésében” – húzta alá Simon László.
CSAK SAJÁT