Húsvéti határkerülés és katolikus szentmisék Kézdiszéken

Felsőháromszék településein – az úgynevezett Szentföldön – az ünnepi szentmisék mellett több településen határkerülés is lesz húsvét vasárnapján. Ezeken a látványos rendezvényeken lovasok és szekeresek egyaránt részt vesznek.

Nagycsütörtöktől vasárnapig szentmisék lesznek Felsőháromszék templomaiban, Nagyszombaton például a tavaly újraszentelt Szent Mihály-hegyi templomban tartanak este 21 órától Vigilia szentmisét, ennek keretében a katolikus hívek arról emlékeznek, hogy Jézus teste sírban van, illetve alászáll a poklokra, várják a feltámadást és osztoznak a Szűzanya magányában. Kézdialmás és Lemhény közös templomában húsvétvasárnap 12 órakor celebrálják az ünnepi szentmisét.

Kézdivásárhelyen a kantai Szentháromság templomban nagycsütörtökön 18 órakor celebrálják a szentmisét az utolsó vacsora emlékére, nagypénteken szintén 18 órától szentmise lesz Jézus szenvedése és kereszthalála emlékére, nagyszombaton reggel 9 órakor lesz a Vigilia szentmise (21 óráig szentségimádás is lesz), míg húsvét vasárnapján reggel 9 és 11 órától lesznek az ünnepi szentmisék.

Gelencei határkerülők | Fotó: archív felvétel

A céhes város Boldog Özséb plébániatemplomában nagycsütörtökön 18 órakor lesz szentmise, 199 órától pedig szentségimádást tartanak. Nagypénteken 15 órától keresztúti ájtatosságot tartanak, 18 órától emlékeznek Jézus szenvedésére. Szombaton 20 órától lesz a húsvéti Vigilia és körmenet, húsvét vasárnapján reggel nyolckor lesz az ételszenteléssel egybekötött első szentmise, ezt tíz órától ünnepi szentmise követi, 12-től a nagycsaládosok számára celebrálnak szertartást, 17 órakor délutáni, 19 órakor pedig ifjúsági szentmisét tartanak. Húsvéthétfőn 10 és 12 órától lesz szertartás.

Határkerülést több településen tartanak, Lemhény és Kézdialmás ismét közösen szervezi meg az évtizedes hagyományokon alapuló rendezvényt. A kézdialmásiak vasárnap reggel fél nyolckor szentmisén vesznek részt, majd útnak indulnak Felső-Lemhénybe, ahová tíz óra körül érkeznek meg. A két település egyesült hívei ezt követően több helyen megállnak, ahol az ősi hagyományra alapuló beszédek, rigmusok és imádságok hangzanak el. A határkerülés Kézdialmáson, lófuttatással ér véget.

A gelenceiek idén a férfi dalárda szervezésében vesznek részt a határkerülésen, amely ezúttal a községközponthoz tartozó Haraly irányába lesz megtartva vasárnap délelőtt – tudtuk meg Ilyés Botond polgármestertől.

Kézdiszéken még Nyujtódon és Bereckben van hagyománya a határkerülésnek.

Mint korábban már írtuk, egyes felvetések szerint a húsvéti határkerülés szokása a középkorra tehető, a Tridentinum előtt az egyetemes liturgikus gyakorlattal összefüggő gyökerei lehettek. Az ünnepek ünnepén, húsvét hajnalán hírül vitték a földeknek is az Úr nagy győzelmét, Jézus föltámadását, részben hogy együtt ünnepeljenek a természettel, részben hogy a gonosz szellemeket, a természeti csapásokat, a Föltámadott hatalmával a határtól elrettentsék. Egyike volt azoknak a jelesebb ünnepeken tartott körmenetknek, melyeket főként tavasszal a földeken, a vetések között tartottak: ereklyékkel, zászlóval, énekszóval vonulva bővebb termésért imádkoztak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?