banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif
Magyar Közoktatás

Hogyan őrizzük meg a józan eszünket? – pedagógusi mentálhigiéné

A tanítói munka egyik legfontosabb, ugyanakkor legnehezebb része a mentális egészség megőrzése. A pedagógusok nap mint nap olyan kihívásokkal szembesülnek, amelyek komoly hatással lehetnek a mentális és érzelmi állapotukra.

Kihívások a pedagógus mindennapjaiban

A szoros határidők, a diákok sokfélesége, a szülők elvárásai és az adminisztratív terhek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy tanítónak napi szinten magas szinten kell teljesítenie.  Azonban mindennek ellenére rendkívül fontos, hogy figyeljünk a saját mentális egészségünkre, ahogy Móra Ferenc gondolata is mutatja: „a lélek nyugalma a legnagyobb kincs.” Csak így tudunk a legjobban odafigyelni tanítványainkra, és fenntartani a munkánk iránti lelkesedést és motivációt. 

A pedagógusoknak sem egyszerű. | Fotók: Pexels

A mentálhigiéné nem csupán a pszichológiai állapotunk egészségét jelenti, hanem a testi-lelki egészségünk folyamatos ápolását is. Ahhoz, hogy jól végezhessük a munkánkat, fontos, hogy ne csak mások előtt, mások számára legyünk erősek és kiegyensúlyozottak, hanem magunkra is figyeljünk. Néhány éve tudatosan teszek apró lépéseket annak érdekében, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott és egészséges maradjak a mindennapi kihívások ellenére.

A munkám során rengeteg időt töltök másokkal: diákokkal, szülőkkel, kollégákkal. Napi rendszerességgel végzem a hivatásomhoz tartozó papírmunkát, felkészülést a következő napra. Mindez ugyan rendkívül fontos, de elengedhetetlen, hogy magamnak is időt biztosítsak a regenerálódásra. Az egyik legjobb módszer, amit alkalmazok, a rendszeres testmozgás. Tornázni járok, mert a fizikai aktivitás segít levezetni a napi feszültséget, és feltölt energiával. A testmozgás nemcsak a fizikai állapotomat javítja, hanem az agyamat is frissíti. Ez különösen fontos, mivel a tanítói munka során gyakran érezzük magunkat leterheltnek, és a mozgás segíthet abban, hogy újra mentálisan is fel tudjunk töltődni.

Szintén fontos számomra, hogy rendszeresen kiránduljak. A természetben töltött idő nem csupán a fizikai, hanem a lelki jólétet is szolgálja. A friss levegőn való mozgás és a táj szépsége, a csend és nyugalom csökkenti a stresszt, elősegíti a relaxációt, és javítja a mentális tisztánlátást.

A családom és a barátaim mindig nagy szerepet játszanak a mentális egészségem fenntartásában. Ők azok, akik mellettem állnak, támogatnak, és lehetőséget adnak arra, hogy elvonuljak a munkám világából, és egyszerűen csak élvezzem az együtt töltött időt. A tanítói munka gyakran magában hordozza a folyamatos beszélgetést és gondolkodást a diákok fejlődéséről, pedagógiai kérdésekről, de amikor nem beszélek a munkámról, könnyebb levezekelni a napi feszültségeket, és inkább az érzelmi feltöltődésre koncentrálni. A családom és barátaim társasága segít, hogy kiegyensúlyozottabbnak érezzem magam, és új erőt merítsek a munkámhoz.

A tanítói szakma folyamatosan fejlődik, és ahhoz, hogy lépést tartsunk a változásokkal, fontos, hogy folyamatosan új ismeretekre tegyünk szert. Ez nem csupán a diákok érdekében szükséges, hanem a saját mentális és szakmai frissességem szempontjából is rendkívül fontos. Rendszeresen részt veszek továbbképzéseken, mert az új információk és ötletek segítenek motivált maradni és új megközelítéseket találni a pedagógiai munkámban. A továbbképzések, workshopok, illetve a különböző előadások nemcsak a szakmai fejlődésemet szolgálják, hanem inspirálnak is, és új motivációt adnak ahhoz, hogy nap mint nap odaadással végezzem a munkámat.

Elbeszélgetni a kollégákkal

Arra viszont különösen figyelek, hogy ne olyan továbbképzéseken vegyek részt, ahol megnyugvás helyett stressz boríthat el a felelések, számonkérés, házi feladatok beküldése miatt. Olykor-olykor az is felpezsdít, ha egy pedakör alatt beszélgethetek a kollegákkal, élményeket oszthatunk meg egymással, tapasztalatokat cserélhetünk.

A jó társaság segíthet.

A tanítók mentális egészségének megőrzése nemcsak a fizikai aktivitásról és a családi kapcsolatok ápolásáról, továbbképzéseken való fejlődésről szól, hanem egy tudatos életmódot is igényel. Fontos, hogy figyeljünk az alvásunkra, hiszen a pihentető alvás alapvetően meghatározza a napunk minőségét. Az egészséges táplálkozás és a megfelelő vízfogyasztás ugyancsak hozzájárul a mentális egyensúly megőrzéséhez. Ezenkívül az is fontos, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy kezeljük a stresszt.

A pályám elején óriási motivációval dolgoztam végig a napokat, beleértve a hétvégéket is. Szívesen készültem napról napra, válogattam a különböző módszerek között, szerveztem rengeteg programot, viszont eljött az az idő, amikor már csüggedt a lelkesedésem sőt, igazán kifáradva éreztem magam, tele hangulatingadozásokkal. Ekkor kezdtem úgy igazán megfigyelni, hogy hogyan is telnek a mindennapok.

Nem sikerül minden teendőt kipipálni

Tudatosan kezdtem figyelni nemcsak az alvásom minőségére, az egészséges ételek fogyasztására, az elegendő vízivásra, a testmozgásra, hanem arra is, hogy a mindennapokban kialakítsak valamilyen rendszert. Sokan említik, hogy a munkával kapcsolatos gondokat a munkában kell hagyni, viszont a pedagógiai munka nem az a típusú munka, ami során az ajtót becsukva a hátunk mögött elfelejthetünk mindent. Épp ezért igyekeztem és igyekszem szigorúan venni azt, hogy a délutánomból mennyi időt szánok a következő napokra való készülésre, valamint, hogy a hétvégémből is mennyit áldozok erre. Abba a hibába is szépen belesétáltam, hogy miden ap írogattam a teendőimet. Amikor a nap végére nem sikerült mindent kipipálni, rosszul éreztem magam. Nem vettem figyelembe azt, hogy minden feladat nem végezhető el pár perc alatt, így nem lehet mindig mindent megvalósítani. El kellett fogadjam azt, hogy nem baj, ha néhány feladat másnapra is marad, nem kell egy nap alatt megváltani a világot.

Ezeken a lehetőségeken túlmenően számomra nagyon fontos a hit. Istenhez menekülve, neki elmondva a nehézségeimet, kéréseimet, mindig megnyugszom, és úgy érzem, hogy a gondolataim megértő fülekre találnak. Amikor a gyerekekkel beszélgettünk a stresszkezelésről, számtalan ötletet soroltak ők fel: a levendula használatától a mély alváson keresztül a kreatív írásig mindenről beszélgettünk.

Erőt meríteni az imádságból

Az ötletgyűjtés végén egyik diákom mondta el, hogy neki nagyon sokat segít, ha esténként vagy akár reggel imádkozik. Ilyenkor új erőt nyer, és megnyugtatja az, hogy a problémáit átadhatja Istennek. Biztos abban, hogy a jó és nehéz helyzetek nem véletlenül vannak, Istennek tervei vannak velünk. Teljesen egyet tudtam érteni a diákommal. Már nagyon fiatal koromban megtapasztaltam, hogy van fent valaki, aki valamilyen csoda folytán mindig segít nekem, és a dolgok valahogy mindig jóra fordulnak.

Azóta hiszem azt, hogy az imádságban megnyugvásra, új erőre, megoldásokra találhatok. Egy- egy nehezebb nap mindig próbálom felidézni a Bibliában levő idézetet, mi szerint „Minden féltett dolognál jobban őrizd meg szívedet, mert abból indul ki az élet!” (Példabeszédek 4:23). Arra emlékeztet ez a gondolat, hogy a legfontosabb, hogy megőrizzem a saját testi- lelki jóllétemet. Ha én magammal jól vagyok, akkor a külvilággal is jó kapcsolatban tudok lenni.

Az imádságban is megnyugvásra lehet találni.

A tanítói munka nemcsak a pozitív élményekről szól, hanem gyakran érhet bennünket stresszes és feszültséggel teli helyzet is. A diákok különböző problémáival való szembenézés, a szülőkkel való kommunikáció, a sokféle adminisztráció és a váratlan események mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy nap végére kimerülhetünk. Azonban, ha képesek vagyunk a megfelelő mentálhigiénés eszközöket alkalmazni, a stresszt hatékonyan le tudjuk vezetni, megerősödve tudunk visszatérni a munkába.

Fel kell szusszanni néha a természetben

A tanítói munka kihívásai elkerülhetetlenek, de a mentális egészség megőrzésére tett tudatos lépések lehetőséget adnak arra, hogy mind szakmailag, mind személyesen a legjobbat hozzuk ki magunkból. A fizikai aktivitás, a természetben való időtöltés, a család és barátok támogatása, az imádkozás, valamint a folyamatos tanulás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy tanító kiegyensúlyozott és egészséges maradhasson a munkája során. A legfontosabb tehát, hogy ne felejtsünk el magunkra is figyelni, mert csak így tudunk igazán odafigyelni a diákjainkra és biztosítani számukra a legjobb tanulási környezetet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?