Hivatalosan is köszhasznú lett a MÚRE, de mit jelent ez pontosan?
Több éve dolgozik azon a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöksége, hogy a román újságírókat tömörítő Hivatásos Újságírók Egyesületéhez (Uniunea Ziaristilor Profesionisti – UZP) hasonlóan közhasznúvá váljon. A cél érdekében végzett munka nagyjából egy éve gyorsult fel, idén tavaszra állt össze az iratcsomó, amit eljuttattak a kormányfőtitkárságra. A 1220. sz. határozatot, amely a 2022. október 13-ai, 996. sz. Hivatalos Közlönyben jelent meg, október 5-én fogadta el a román kormány. Kérdésünkre Szűcs László, a MÚRE elnöke magyarázta el azt, hogy mivel jár a közhasznúság, illetve hogy milyen terveik vannak a jövőre vonatkozóan.
A hétvégén újraválasztott MÚRE-elnök elmondta, hosszú évek óta foglalkoztatja az egyesületet a közhasznúság gondolata, korábban is volt próbálkozás arra, hogy ezt a folyamatot végigvigyék, még az előző elnök, Rácz Éva idején elkezdődött a dosszié összeállítása. A munka nagyjából egy éve gyorsult fel, tavaszra állt össze az iratcsomó, aminek alapján a kormányhatározatot október 5-én el is fogadták.
Hogy mit jelent ez konkrétan? Szűcs László szerint ezt a kérdést két irányból lehet megközelíteni: hogy mit jelent az egyesület, illetve az egyes tagok számára az új státusz. Mint fogalmazott, abban reménykedik, hogy az egyesület eredményesebb működéséhez járul hozzá, és talán könnyebben tudnak majd támogatásokat szerezni. Az elnök ugyanakkor bízik benne, hogy a közhasznúság elnyerésével a minél közelebbi jövőben megoldódhat az, hogy az UZP tagjaihoz hasonlóan a MÚRE nyugdíjas tagjai is megkaphassák a nyugdíj-kiegészítést.
„Eléggé felgyorsultak az események azóta, hogy egy héttel ezelőtt a kormány közhasznúvá minősítette az egyesületet. Mi most intenzíven tájékozódunk arról, hogyan történik a gyakorlatba ültetése annak, hogy nyugdíjas tagjaink megkaphassák a nyugdíj-kiegészítést. Egyrészt sietni szeretnék, hiszen a tagjaink érdeke ezt kívánja, ugyanakkor minden törvényes feltételnek szeretnénk megfelelni. Nagyon bízom benne, óvatos optimizmussal, hogy ez már ebben az esztendőben elindul” – nyilatkozta az elnök.
Mi a következő lépés?
Szűcs László úgy fogalmazott, a közhasznúsítás több formai kötelezettséggel is jár: jelentéstételi kötelezettségekkel, és várhatóan különböző ellenőrzésekkel is. Elmondta, szeretnének olyan dolgokkal intenzívebben foglalkozni, amik eddig is jellemezték a MÚRE tevékenységét, képzési, szakképzési programokat akarnak beindítani, és jobban oda akarnak figyelni a könyvkiadásra, hogy olyan műveket is megjelentessenek, amelyek kifejezetten a szakmával foglalkoznak. „Tevékenységünk fenntartására kötelez a közhasznúság is, hiszen ezt a döntést a kormány indokolt esetben vissza is vonhatja” – mondta Szűcs László. Hozzátette, a tagsággal való kapcsolattartást is el szeretnék mélyíteni, és a fiatalokra is jobban odafigyelnének.
Mint elmondta, a hétvégi gyergyószárhegyi tisztújító közgyűléshez kapcsolódó szakmai találkozón a romániai magyar sajtó túlélési stratégiáiról is szó volt, az elmúlt időszakban elsősorban a nyomtatott lapok sorsa került veszélybe. Szűcs László szerint ezeknek a helyzetével folyamatosan foglalkozni kell, olyan stratégiák kidolgozásához szeretnének hozzájárulni, amivel megkönnyíthetik a lapok fenntartását.
További terveikről elmondta: szerepel közöttük egy szociális alapnak a létrehozása, hiszen azt tapasztalják, időnként egyes tagjaik nehéz helyzetbe kerülnek, ilyen esetben pedig jól jön az egyesület segítsége. A következő hetekben dolgozzák azt ki, hogyan is lehetne ezt gyakorlatba ültetni, illetve a segítségnyújtásnak milyen módját válasszák. „Természetesen minden egyéb korábbi programot viszünk tovább: folytatjuk a sajtófotó pályázatunkat, a riporttáborainkat, fejlesztjük az online sajtólexikont, továbbá nagyon fontosnak tartom azt, hogy a helyi közösségeknek a működése megerősödjön, ne kelljen mindent központilag szervezni. Ennek az előmozdításán is dolgozni fog a MÚRE a következő időszakban” – tette hozzá Szűcs László.
CSAK SAJÁT