Hitelfelvételre kényszerül Csíkszereda – milliókkal tartozik az állam az önkormányzatoknak

Mivel az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma még mindig tartozik az önkormányzatoknak, Csíkszereda önkormányzatának államkincstári hitelt kell felvennie, hogy a folyamatban lévő uniós finanszírozású beruházásait kivitelezni tudja. Országos szinten 800 millió euróval tartozik a minisztérium, a kormányfő szeptember elsejéig ígért törlesztést. 

Mintegy 46 millió lejjel „tartozik” Csíkszeredának az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, ezt a hiányt pedig – a folyamatban levő beruházások kivitelezése érdekében – csakis államkincstári hitellel tudja orvosolni a város. Pénteki ülésén az önkormányzat 15 millió lejes gyorshitel felvételét hagyta jóvá – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.

Fotó: AdobeStock

Abban kiemelték, hogy számos uniós finanszírozású projektjük van folyamatban, azok közül a mobilitási terv óriásberuházásai terhelik leginkább a város költségvetését, hiszen a folyamatosság érdekében saját forrásaikból fedezték a munkálatokkal járó kiadásokat. Bors Béla alpolgármester tájékoztatása alapján: februárban 20,7 millió lejnyi kifizetett összegre kérték a beígért minisztériumi fedezetet, nyáron pedig további 25,3 millió lejre.

Korodi Attila polgármester értesülései szerint viszont legkorábban szeptemberben kezdődhetnek el a folyósítások, de arra sincs garancia, holott a 2014–2021-es finanszírozási időszak uniós projektjeit idén december 31-ig le kell zárnunk.

„Kifizettük a kivitelezőket, hogy megfelelően haladjunk a beruházásainkkal. Az előfinanszírozásunkra nem kaptuk meg a minisztériumi fedezetet, holott, ha a 46 millió lej a számlánkon lenne, most nem beszélnénk hitelfelvételről. Az Állami Kincstár sürgősségi hitelrendszere az ilyen helyzetekben nyújt segítséget. Az uniós projektek önrészének biztosítása miatt mára általános szokássá vált az önkormányzati kincstári hitelfelvétel, és ezt sajnos Csíkszereda sem kerülheti el” – idézte Korodi Attilát a közlemény. Abban leszögezték azt is, hogy a 15 millió lejes hitelt csakis a mobilitási projektek önrészének fedezésére költheti a város, és legfeljebb 5 év alatt köteles törlesztenie.

A hargitai megyeszékhelyhez hasonlóan az ország más városaiban is problémát okoz a minisztérium tartozása. Korábban Temesvár polgármesteri hivatala is rámutatott arra, hogy 150 millió lejt kellene kapnia a szaktárcától, az önkormányzat pedig kénytelen saját forrásaiból megelőlegezni az uniós projektek költségeit. „Ezek az összegek most máshonnan hiányoznak és most már kiürült a kasszánk. Ahogy haladnak a munkálatok, úgy nő az összeg is. A kormány felelőtlensége nem pusztán a helyi költségvetéseket taszítják káoszba, hanem a munkálatok kivitelezőinek is nehézséget okoznak, hiszen azoknak is vannak beszállítói, akiket ki kell fizetniük. Ha a minisztérium nem oldja meg gyorsan a helyzetet, akkor kénytelenek leszünk pert indítani ellene” – mondta Dominic Fritz, a Bega-parti város polgármestere.

Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának országos szinten nagyjából 800 millió euró a tartozása az önkormányzatok felé. A romániai municípiumok egyesületének képviselői júliusban tanácskoztak Marcel Ciolacu kormányfővel, aki ígéretet tett arra, hogy szeptember elsejéig törlesztik a hátralékot, és a jövőben felgyorsítják majd a kifizetéseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?