Hiányoznak Csíkszeredában a szociális bérlakások – Lassan körvonalazódik a megoldás

Közel egy évvel ezelőtt döntött úgy a csíkszeredai városvezetés, hogy az épület statikai állapota miatt kiköltöztetik a lakókat a hargitai megyeszékhely egyetlen, a város tulajdonában lévő, szociális bérlakásokat magában foglaló ingatlanjából. A Gyermek sétányon található épület azóta is üresen áll, felújításra várva. Az egykori lakók és az ott működő szociális intézmények sorsáról Sógor Enikőt, Csíkszereda szociális ügyekért felelős alpolgármesterét kérdeztük.

Csaknem egy évvel ezelőtt állapította meg egy szakértői vizsgálat, hogy a csíkszeredai Szociális Központ Gyermek sétány 9. szám alatt található épületének állapota jelentősen megromlott. A Helyi Katasztrófavédelmi Bizottság végül 2024. január 15-i határidőt szabott meg az ott lakó családok, illetve a hajléktalanszállón menedéket lelők kiköltözésének.

Január óta üresen áll a szociális központ épülete | A szerző felvételei

Mint Sógor Enikő a Maszol érdeklődésére elmondta, a csíkszeredai Szociális Igazgatóság a Gyermek sétány célirányos épületének „életmentő sürgősségű kiürítési kényszere” után nem rendelkezik szociális bérlakásokkal. „Az említett központ 2024 eleji bezárása után az ott lakókat – szociális lakásokban és éjjeli menedékhelyen tartózkodó személyeket egyaránt – új helyszínekre költöztették. A szociális lakások bérlői zömének a Csíkszeredai Szociális Igazgatóság munkatársai, a városháza vagyongazdálkodási osztálya, valamint a Caritas segítségével találtak jutányos (bérleményi) lakhatási lehetőségeket a megyeszékhely területén” – idézte fel az egykori lakók sorsával kapcsolatosan az alpolgármester. Mint hozzáfűzte, „a beilleszkedési periódusban” az érintett családok számíthattak a városháza által kiutalt gyorssegélyekre is. Ilyen módon 23 személynek Szécsenyben találtak bérlakást, három személynek a Testvériség sugárúton, hat személynek a Fenyő utcában, mintegy 20 személy számára pedig a Gyermek sétányon vagy a Müller László utcában találtak lakhatási lehetőséget.

Felújíthatják az épületet

Miután a Gyermek sétány 9-es szám alatti egykori Szociális Központ épülete lakhatatlanná, veszélyessé vált, az épületre építészeti szakhatósági kivizsgálás és feljavítási, állagkonszolidálási tervek készültek. Ezek mentén, a Városháza beruházási hatóságán keresztül lebonyolított procedúra alapján válhat majd lehetségessé az épület újbóli és biztonságos használhatósága, vagyis a felújítást követően visszanyerheti eredeti funkcióját – osztotta meg a városvezető. E folyamat keretében egy várhatóan decemberi soron kívüli tanácsülésen fogadják el a tervezett beruházás megvalósíthatósági dokumentációját (DALI). Ezt követi majd a kiviteli költségek kiszámítása, technikai terv megrendelése, a kivitelező kiválasztása, részletezte Sógor Enikő.

Hogyan alakult a lakók sorsa?

Mint Sógor Enikő megosztotta, a Gyermek sétány 9-szám alatti központ egyetlen egykori lakója vagy családja sem szenved lakóhelyhiányban. „Rövid- és középtávú megfelelő életkörülmény-kilátásaik biztosítottak, sőt be kell itt számolni egy »nem remélt« pozitív körülményről is. Amennyiben a jelenleg lakhatatlan szociális központ esetében előfordult, hogy léteztek családok, amelyek évek óta nem érezték eléggé erősnek magukat az állandó lakás keresésére, úgy a helyzet mai állása szerint képessé váltak a továbblépésre és szemléletváltásra” – mutatott rá az alpolgármester.

A Csíkszeredai Szociális Igazgatóság működtetési hatáskörébe tartozik a Sadoveanu utcában található ingatlanba berendezett éjjeli menedékhely. Továbbá működtetői fennhatóságába tartozik egy megelőző egészségügyi központ, ahol várandós kismamákat és a kisgyerekes családokat a védőnői feladatokat ellátó szakképzett szülésznő fogadja, illetve a krónikus betegek, valamint az idősek egészségi állapotának gondozását a közösségi egészségügyi asszisztens végzi. Igénybe vehetők a közösségi támogató szolgáltatások, ezeket a szolgáltatásokat szociális munkás, egészségügyi mediátor és a közösségi egészségügyi asszisztensek nyújtják, de működik iskolaorvosi és asszisztensi, illetve fogorvosi rendszer, és többszáz személyes gondozói rendszer is.

Szóba került a szociális konyhaszolgáltatás is, amely a költözés előtt is kiszervezett, szerződéses alapon, közélelmezésben résztvevő cégek által létezett. „Csíkszereda Szociális Igazgatósága jelenleg a megújuló szaktörvénykezési lehetőségeket kihasználva bevezette a melegebéd-kártyarendszert. Ezáltal a csíkszeredai rászorulókon segíthetünk célzottan és hatékonyabban, illetve ebben – akik részfinanszírozni tudják a szolgáltatást – nyugdíjasok is részesülhetnek” – emelte ki Sógor Enikő. Beszélgetésünk pillanatában 95 személynek volt melegebéd-kártyája. „A javadalmazottak mintegy fele gyermek és a Csíkszeredai Szociális Igazgatóság egy tízszolgáltatós közétkeztetési hálózattal működik közre az igények kielégítésében” – fűzte hozzá a városvezető.

Szociális- és szükséglakásokat alakítanak ki

A szociális lakáshiány megoldásának érdekében 2024 márciusában fogadta el Csíkszereda önkormányzata a határozattervezetet, amely megvásárolhatóvá tett 22, a Suta sétány 11. szám alatti ingatlanban lévő lakrészt. Az önkormányzat ezekből szociális lakásokat, valamint szükségszállásokat alakít ki. A megvásárolt lakások az ingatlan földszintjén (6 lakrész), illetve a negyedik emeletén vannak (16 lakrész), tudtuk meg.

Ebben az épületben vásárolt meg lakrészeket a csíkszeredai önkormányzat - szociális bérlakásokat alakítanának ki bennük

„Az urbanisztikai bizonylat megszerzése után a költségkeretet különítettünk el a beavatkozási munkálatok jóváhagyásához szükséges dokumentáció elkészítéséhez (DALI). A dokumentáció összeállításához mindenképpen szükség van egy szakértői véleményezésre (expertízisre), valamint egy energetikai bizonylatra. A szükséges költségvonzatokat csak a DALI alapján lehet előre látni” – osztotta meg ezzel kapcsolatosan Sógor Enikő.

Hajléktalanszálló – két költözés

A Gyermeksétány 9. szám alatti épületben működött Csíkszereda hajléktalanszállója is. Az ingatlanból való kiköltöztetés után, a hajléktalanok számára, ideiglenes jelleggel és sürgősségi eljárással a zsögödi kezelőbázis melletti, egykori zsögödi vendéglő, (később Covid 19 oltóközpont) épületét rendezték be.

„A költözés és éjjeli menedékbiztosítás ideiglenes jellege nem jelentette azt, hogy a hajléktalanok számára a városháza által támogatott Csíkszeredai Szociális Igazgatóság nem tett meg mindent a rászorulók kényelme érdekében, ilyen értelemben alakították át a kérdéses hetekre magának az épületnek a belső terét is” – mondta el az alpolgármester. Miután konkretizálódott az egykori Postabank épületének oldalszárnyában a hajléktalanszálló berendezésének a lehetősége, a zsögödfürdői munkapontot minden felszereltségével együtt (szállás, kapusszolgálat, őrzés és vagyonőrzés stb.) felszámolták, illetve a szolgáltatást áthelyezték a Sadoveanu utcai helyszínre – tette hozzá.

Egyelőre az önkormányzat ügyfélszolgálatának épületében kapott helyet a hajléktalanszálló

A csíkszeredai hajléktalanok számára ideiglenes jelleggel szállást biztosító helyszín 2024. január közepétől április elejéig működött. Mint Sógor Enikő kiemelte: a legfontosabb cél annak elkerülése volt, hogy a hajléktalanok akár egy napot is fedél nélkül legyenek. „Az áprilisban üzembe helyezett új hajléktalanszállónak jobb az alapfelszereltsége és igények szerinti alakítható, nem is volt kérdés a helyszíncsere. A mostani szálló városközponti elhelyezése további pozitívumokat jelent a hajléktalanok számára” – emelte ki. Mint Sógor Enikő hozzáfűzte, Csíkszereda önkormányzatának is, de a Csíkszeredai Szociális Igazgatóságnak mindenképpen szerepel a tervei között a szociális központ felújítása, amelyben helyet kap a hajléktalanszálló is.

Kapcsolódó tartalom: a rászorulók decemberben is számíthatnak a szociális kártyák feltöltésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?