Háromszéki tanintézetek tűzvédelmi és egészségügyi engedély nélkül
Háromszéken 71 tanintézmény épület működik tűzvédelmi engedély nélkül és 23 tanintézménynek nincs egészségügyi működési engedélye, derült ki a Kovászna Megyei Készenléti Felügyelőség (ISU) és a tanfelügyelőség adataiból.
Kovászna megyében összesen 345 épület működik oktatási intézményként, amelyből 211 esetben törvény szerint nem szükséges a tűzvédelmi engedély, 63 tanintézménynek sikerült megszerezni a tűzvédelmi engedélyt és 71 tűzvédelmi engedély nélkül működik - derül ki a háromszéki tűzoltóság adataiból.
A tűzvédelmi engedély megléte vagy hiánya nem jelent tűzveszélyt
Az intézmény képviselői hangsúlyozták, hogy a tűzvédelmi engedély megléte nem zárja ki a tűzveszélyt, ahogyan az engedély hiánya sem jelenti azt, hogy az épület tűzveszélyes lenne. A tavalyi tanévben egyetlen tűzeset sem történt a Kovászna megyei oktatási intézményekben.A tűzoltók rendszeres ellenőrzések által próbálják csökkenteni a tűzveszélyes helyzetek kialakulását. Az elmúlt tanévben Kovászna megyében 52 esetben ellenőrizték a tanintézeteket és 267 szabálytalanságot tártak fel, amiért 207 figyelmeztetést és 20 bírságot szabtak ki, összesen 251.600 lej értékben.
A háromszéki tűzoltók szerint legtöbb esetben a menekülő útvonalak voltak eltorlaszolva különböző tárgyakkal, a menekülő útvonalak nem voltak megjelölve biztonsági világítóberendezésekkel, hiányosak voltak a tűzoltó készülékek, a villámhárítók és a földelések, rögtönzött villanyhálózatot találtak vagy nem működtek a tűzérzékelő és tűzriasztó berendezések, sorolta a háromszéki tűzoltóság.
Ihatatlan a víz vagy nem megfelelőek a körülmények
Kovászna megyében 23 óvoda vagy iskola épületben egészségügyi működési engedély nélkül zajlik a tanítás, derült ki a tanfelügyelőség adataiból. Legtöbb esetben a vezetékes víz vagy a kút vize fogyasztásra alkalmatlan, de van ahol az épület nem felel meg az egészségügyi engedélyezés feltételeinek, illetve van néhány új építésű tanintézmény, ahol folyamatban van az engedélyezés.
A háromszéki tanfelügyelőség szerint egészségügyi engedély nélkül zajlik a tanítás a mikóújfalusi elemi iskolában és az óvodában, ahol a vezetékes vizet fogyasztásra alkalmatlannak találta a Közegészségügy ezért visszavonta a működési engedélyt. Hasonló a helyzet a miklósvári, felsőrákosi, kisbaconi, nagybaconi, zabolai, magyarhermányi, esztelneki és vargyasi elemi iskolákban és óvodákban.Vannak olyan háromszéki tanintézetek, ahol az épületének hiányosságai miatt nem kaptak vagy kaphatnak egészségügyi működési engedélyt. Ilyen helyzetben van a kisvirágospataki elemi iskola, ahol egy konténerbe rendezték be a mellékhelységeket ám az egész épület korszerűsítésre szorulna. A lécfalvi elemi iskola és óvoda is olyan épületekben működik, amelyek nem alkalmasak erre a célra, ezért a tanfelügyelőség a helyi tanintézeti hálózat újraszervezését javasolja.
Ugyanakkor Szitabodzán és a hozzá tartozó Csemerneken új óvodák épületek és a helyi önkormányzat keresi a lehetőségét a mihamarabbi engedélyezésnek. Hasonló a helyzet Dobolló községben, ahol új óvoda épült, amelyet telekkönyvezni és engedélyeztetni kell, illetve a hozzá tartozó Márkoson az elemi iskolát megrongálta egy korábbi árvíz, az épületet teljesen felújították és most zajlik az engedélyeztetés, sorolta a Kovászna megyei tanfelügyelőség.
CSAK SAJÁT