Diákok emlékeztek a Nyergestetőn a szabadságharc hőseire
Az 1848–49-es szabadságharc emlékét őrzi a nyergestetői emlékmű és kopjafa-park, ahol hagyományosan minden évben kézdivásárhelyi diákok is fejet hajtanak a forradalom hőseinek emléke előtt. Idén 21-ik alkalommal szervezték meg az ünnepséget a kézdivásárhelyi Apor Péter Szaklíceum és testvériskolája, a kászonújfalvi Tuzson János Általános Iskola növendékei és pedagógusai.
A március 15-i ünnepi esemény Kászonújfaluban kezdődött, ahol fejet hajtottak a hősöknek állított emlékmű előtt, majd a Nyergestetőn közösen a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola küldötteivel emlékeztek meg a márciusi eseményekről.
A Nyergestetőnek felsőháromszéki vonatkozása is van, hiszen a bélafalvi Tuzson János honvéd őrnagy (1825-1904) maroknyi csapatával ott szállt szembe az orosz és osztrák túlerővel. Ezt a székely Thermopülai csatának is nevezik: 1849. augusztus 1-én mintegy ezer fős székely csapatával a 12 ezer főt számláló, az Alekszandr Nyikolajevics Lüders vezette cári és az Eduard Clam-Gallas vezette császári haderővel vették fel az esélytelen harcot.
A megemlékezés keretében a diákok verses, zenés műsort adtak elő az iskolák énekkarainak közreműködésével, ünnepi beszédek hangoztak el, majd Kézdivásárhely önkormányzata nevében az emlékezés koszorúit helyezte el Szilveszter Szabolcs alpolgármester, Zoller Katalin, a Bod Péter Tanítóképző tiszteletbeli aligazgatója és Szalló Tünde magyartanár, valamint a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola képviselői.
A három iskola küldöttei a tömegsír helyén lévő kopjafákhoz vonultak, ahol az Apor Péter Szakközépiskola tanulói adtak elő műsort. A nyergestetői eseményeket András Ignác tanár, helytörténész, néprajzi író, a kászonaltízi Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója elevenítette fel. Végezetül az egybegyűltek elénekelték a székely himnuszt, majd az iskolások megkoszorúzták a tanintézmények által állított kopjafákat.
CSAK SAJÁT